Boisz się rtęci w szczepionce? Żywność dla niemowląt zawiera 40 razy więcej metali ciężkich

2022-04-05 9:05

Wierzysz, że metale w szczepionkach wywołują autyzm? Okazuje się, że o wiele więcej  tych szkodliwych substancji znajduje się w jedzeniu dla niemowląt. Do takich szokujących wniosków doprowadziły badania słoiczków i kaszek dla dzieci.

Boisz się rtęci w szczepionce? Żywność dla niemowląt zawiera 40 razy więcej metali ciężkich
Autor: Getty images Boisz się rtęci w szczepionce? Żywność dla niemowląt zawiera 40 razy więcej metali ciężkich

Spis treści

  1. Rtęć w szczepionkach - ile jej tam jest?
  2. Metale ciężkie w żywności dla niemowląt 
  3. Problem szczepionek rozwiązany 
  4. A co z żywnością? Czy UE ma swoje przepisy?

Przez ostatnie dwie dekady wśród rodziców na całym świecie krążyły historie o metalach ciężkich zawartych w szczepionkach i o skutkach, które wywołuje podawanie takich szczepionek niemowlętom i dzieciom.

Najczęściej podczas takich dyskusji wypływał temat autyzmu, jako zaburzenia wywołanego obecnością w zastrzykach timerosalu, środka konserwującego produkowanego z rtęci. Jak się okazuje, ilości tej substancji są znikome w porównaniu do metali ciężkich, jakie znaleziono w jedzeniu dla niemowląt w USA.

Rtęć w szczepionkach - ile jej tam jest?

Zdaniem niektórych specjalistów podawanie szczepionek z timerosalem wywołuje zaburzenia neurologiczne, behawioralne, nieprawidłową postawę ciała, monotonną mowę, opóźnienia w nauce mówienia i niewłaściwe interakcje społeczne. 

Timerosal jest obecny w wielodawkowych fiolkach szczepionek w stężeniu zaledwie 0,001 do 0,01%, co jest tak znikomą ilością, że nie może prowadzić do rozwoju żadnej choroby, także autyzmu - zwłaszcza, że szczepionki podawane są kilka razy w dzieciństwie, a nie codziennie.

Warto to sobie uzmysłowić, pomijając nawet fakt, że żadne z badań  medycznych nie wykazało związku między szczepionkami a autyzmem.

Przeciwnie, jedno z licznych badań prowadzonych przez Centers for Disease Control and Prevention porównało liczbę antygenów (substancji, które pobudzają układ odpornościowy do uwalniania przeciwciał zwalczających choroby lub po szczepieniu) podanych w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Wyniki wykazały, że całkowita ilość antygenów z otrzymanych szczepionek była taka sama u dzieci z autyzmem, jak u dzieci bez tej choroby.

Czytaj również: Szczepionki nie powodują autyzmu. Naukowcy obalili popularny mit

Co to jest autyzm i skąd się bierze?

Metale ciężkie w żywności dla niemowląt 

Naukowcy jednak nie zaprzeczają, że obecność metali ciężkich w organizmie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Arsen, kadm, ołów czy rtęć to związki niewątpliwie bardzo szkodliwe dla zdrowia dzieci. Tym bardziej niepokojące są doniesienia dotyczące ich obecności w żywności dla niemowląt.

A do takich wniosków doszedł amerykański Kongres, a dokładnie Podkomisja ds. Polityki Gospodarczej i Konsumenckiej, która poprosiła o dane dotyczące składu posiłków siedem największych firm produkujących żywności dla niemowląt. Do udziału w badaniu zgłosiły się tylko 4 firmy, w tym jedna znana z polskiego rynku.  

Specjaliści porównali bezpieczne normy metali ciężkich do ilości tych składników w jedzeniu dla dzieci. Normy amerykańskie, uznane za bezpieczne to 10 ppb arsenu (amerykańskie jednostki używane do oznaczanie niezwykle małych stężeń), 5 ppb kadmu, 5 ppb ołowiu i 2 ppb rtęci. 

Tymczasem według ustaleń Kongresu w jedzeniu dla dzieci odnaleziono od ponad 200 do 880 ppb ołowiu, od 100 do 900 ppb arsenu oraz kadmu w stężeniu przekraczającym 340 ppb.

Problem szczepionek rozwiązany 

Te dość przerażające dane pokazują paradoksalnie jak bezpieczne są szczepionki posądzane o wywoływanie autyzmu. Stężenie metali ciężkich w większości pokarmów dla niemowląt na rynku jest nieporównywalnie większe niż stężenia timerosalu w wielodawkowych fiolkach szczepionek dla dzieci. 

To jednak nie wszystko: timerosal dodawano do szczepionek po to, aby zniszczyć ewentualne patogeny, które mogłyby się w nich rozwinąć i przeniknąć wraz ze szczepionką do organizmu dziecka. A to stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia dzieci, które ją otrzymały.

Na uspokojenie warto dodać, że timerosal został usunięty ze szczepionek po 2001 roku, znajduje się obecnie jedynie w niektórych szczepionkach na grypę.

Czytaj również: Jak znaleźć rybę bez metali ciężkich, czyli bezpieczna dieta w ciąży 

Teratogeny: czym są i jakie mogą być skutki narażenia płodu na ich działanie?

A co z żywnością? Czy UE ma swoje przepisy?

Jak zmniejszyć zawartość metali ciężkich, które dziecko spożywa? Dotąd nie było przepisów dotyczących norm metali toksycznych w żywności dla niemowląt z wyjątkiem arsenu.

Dopiero niedawno to się zmieniło. 30 i 31 sierpnia 2021 r., weszły w życie przepisy obniżające dopuszczalne poziomy ołowiu i kadmu w niektórych środkach spożywczych, między innymi w żywność specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt i małych dzieci (mleko, produkty zbożowe, napoje itd.) 

Najwyższe dopuszczalne poziomy ołowiu w żywności dla dzieci to w przypadku ołowiu: 0,020 mg/kg świeżej masy, a kadmu: 0,040 mg/kg.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza