Jak wybrać szkołę

W szkole systemowej nauczyciel jest wszechwiedzącym bóstwem, a uczeń - nieszczęśliwcem, który musi przyswajać nie zawsze potrzebną wiedzę. Na drugim biegunie edukacji stoi szkoła alternatywna, która otwiera umysły dzieci i stawia na ich mocne strony. Opowiada o niej Anna Kozicka, dyrektorka warszawskiej Szkoły Otwartej.
Z określeniem szkoła STO spotka się każdy rodzic, który szuka szkoły niepublicznej dla swojego dziecka. Czym są społeczne szkoły STO i jak działają?
Szkoła demokratyczna bardzo różni się od szkoły tradycyjnej. W dużym skrócie - jest to szkoła, w której władzę sprawuje nie tylko grono pedagogiczne, lecz cała szkolna społeczność, w tym również uczniowie. Jak wygląda nauka w szkole demokratycznej i czy do szkoły demokratycznej warto zapisać dziecko?
Szkoła waldorfska to alternatywa wobec szkół tradycyjnych. W Polsce szkoły waldorfskie są uznawane za eksperymentalne i podlegają Kuratorium Oświaty. Jaka jest geneza powstania szkoły waldorfskiej i na czym polega jej działanie?
Rodzice zapisujący swoje dziecko do szkoły niepublicznej muszą liczyć się z tym, że dziecko będzie brało udział w procesie rekrutacyjnym. Jak on wygląda? Czy dziecko musi zdawać jakieś egzaminy? Testy do szkoły niepublicznej: przeczytaj, na czym polegają.
Zwykle na szkołę sportową decydujemy się ze względu na zainteresowania i predyspozycje dziecka. Czym się kierować w wyborze szkoły o profilu sportowym?
Wybór szkoły podstawowej nie powinien być dziełem przypadku, w końcu chodzi o istotną podstawę edukacji, która otworzy naszemu dziecku drogę do dalszego kształcenia. Jak wybrać dobrą szkołę dla dziecka, by ten wybór zaowocował w przyszłości?
Rodzicom udzielają się szkolne emocje i lęki dzieci. Ba, niekiedy oni sami je prowokują. Pani Bożena odwiedziła po kolei wszystkie szkoły we Wrocławiu, później rodzina usiądzie i wspólnie zdecyduje, do których trzech szkół Karolina będzie zdawała. Odpowiedź na pytanie: "jak wybrać szkołę" nie jest bowiem najłatwiejsza. To ogromny stres zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20