Programowanie Minecraft - czy to tylko moda, czy wartościowe zajęcia dodatkowe?

2021-10-04 12:50

Programowanie Minecraft zyskuje coraz większą popularność wśród dzieci w wieku 7-10 lat. Czy te zajęcia dodatkowe są dziecku potrzebne? Czy są korzystne i czy warto pozwolić dziecku uczęszczać na programowanie Minecraft?

Oprogramowanie Minecraft -
Autor: Getty images Czy to tylko moda, czy wartościowe zajęcia dodatkowe?

Minecraft może kojarzyć się ze zwykłą grą „w klocki”, a dla rodziców czas dziecka spędzony przed komputerem może wydawać się straconym i zupełnie bezwartościowym. Nic bardziej mylnego!

Okazuje się, że teraz popularną grę można wykorzystać w niezwykle rozwojowy dla dziecka sposób. Wszystko za sprawą dodatkowych zajęć z programowania Minecraft. Dziecko nie tylko przyjemnie spędza czas, ale zyskuje umiejętności, które mogą przydać mu się w przyszłym zawodzie! Jakie inne zalety ma nauka programowania Minecraft?

Spis treści

 1. Czym jest Minecraft?
 2. Zalety Minecrafta
 3. Programownie Minecraft - co warto wiedzieć?
Centrum Minecraft w Rzeszowie już otwarte!

Czym jest Minecraft?

Minecraft jest grą komputerową, która powstała w 2011 roku. Błyskawicznie zdobyła popularność i przyciągnęła tłumy, które budują w niej liczne światy. Budowanie jest w grze kluczowe, ponieważ użytkownicy mogą tworzyć w grze nieskończone wirtualne krainy.

Korzystać mogą z kwadratowych bloczków, a ich jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Z biegiem czasu gra została rozbudowana o przygodowe elementy. Gracz może więc nie tylko zadbać o rozbudowanie doświadczenia postaci, ale także walczyć o przetrwanie. Gra ma kilka celów:

 • budowanie,
 • przetrwanie,
 • rozbudowa świata i postaci.  

Gra jest wyjątkowo wciągająca dla użytkowników, ponieważ… nie ma końca fabularnego. 

Czytaj również: Aplikacje edukacyjne dla dzieci – wybór najlepszych bezpłatnych aplikacji na telefon

Dzieci a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE

Nie tylko angielski i rytmika: 5 zajęć pozalekcyjnych, które pomogą w rozwoju dziecka

Zalety Minecrafta

Osoby, które nie są fanami gier i nigdy nie miały do czynienia z Minecraftem, mogą nie rozumieć tego fenomentu. Okazuje się jednak, że nie jest to bezmyślna gra, przy której jedynie traci się czas. Przede wszystkim Minecraft rozwija manualne zdolności, kreowanie i przestrzenne myślenie.

Właśnie dlatego gra stała się narzędziem edukacyjnym, które jest wykorzystywane w szkołach i na kursach programowania dla najmłodszych. Nic dziwnego, Minecraft ma mnóstwo zalet i kształtuje wiele przydatnych umiejętności:

 • rozwija kreatywność,
 • uczy, jak zbudować coś z niczego,
 • wpływa na przestrzenne myślenie,
 • rozwija manualne zdolności,
 • rozwija umiejętność logicznego myślenia,
 • pogłębia wiedzę matematyczną,
 • daje umiejętność kodowania. 

Programownie Minecraft - co warto wiedzieć?

Zajęcia z programowania Minecraft stają się więc coraz popularniejsze nie bez powodu. Oferowane są przez niektóre szkoły, albo w ramach kursów pozalekcyjnych. Nie jest tajemnicą, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę, dlatego programowanie Mingecraft to doskonały sposób na rozwój nowych umiejętności.

Kursy te są skierowane przede wszystkim do starszych dzieci - 7-10-letnich, które potrafią już czytać i liczyć. Zajęcia zaczynają się od prostych elementów, jak zwykła gra, a dopiero potem na kolejnych etapach dzieci dostają dostosowane do ich poziomu zadania.

Nauka programowania Minecraft uczy podstaw algorytmów i języka Python, którym posługują się programiści na całym świecie. 

Programowanie Minecraft jest doskonałym sposobem na zapoznanie się z podstawami zawodu, zobaczeniem, jak wydawanie komend wpływa na zachowanie elementów w grze. Wszystko odbywa się w przystępny i prosty do zrozumienia dla dziecka sposób, a tym samym jest łatwiejsze do przyswojenia.  

Sonda
Czy lubisz grać w Minecrafta?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza