Gry komputerowe dla dzieci: jak je mądrze wybrać?

2015-01-26 16:00

Wśród rodziców, którzy dużą wagę przykładają do rozwoju swoich dzieci, gry komputerowe nie cieszą się dobrą opinią. Mówi się o nich, że są pełne agresji, negatywnych wzorców, że ogólnie nie mają dobrego wpływu na psychikę naszych pociech. Czy to wszystko prawda?

Gry komputerowe
Autor: thinkstockphotos.com Mądrze dobrane gry komputerowe mogą pomóc dziecku odkryć nową pasję!

Spis treści

  1. Gry komputerowe dla dzieci: kryteria dobrej gry
  2. Gry komputerowe a wiek dziecka
  3. Gry komputerowe: jaką tematykę wybierać?
  4. Rodzaje gier komputerowych, czyli co dobrego znajdziemy w pudełku
  5. Gry komputerowe: wszystko pod kontrolą!

Niekoniecznie! Jak się okazuje, właściwie wybrane gry nie tylko nie stwarzają żadnego zagrożenia dla naszych latorośli, ale wręcz pomagają im się rozwijać. Gdy dodamy do tego kontrolę czasu spędzanego przy komputerze lub konsoli, z całą pewnością nie będziemy mogli sobie niczego zarzucić. Jak zatem wybierać gry dla dzieci?

>> Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie? [PORADNIK] >>

Gry komputerowe dla dzieci: kryteria dobrej gry

Grę komputerową możemy kupić już dla przedszkolaka – coraz więcej cztero- czy pięciolatków bardzo się tego domaga. Pamiętajmy jednak, że czas spędzony przy takiej aktywności nie powinien przekraczać 30 minut dziennie, a okazjonalnie – godziny. Czym kierować się przy wyborze, jeśli chcemy mieć pewność podjęcia dobrej decyzji?

Gry komputerowe a wiek dziecka

Gra komputerowa musi być dopasowana do wieku – w przeciwnym razie dziecko albo rzeczywiście naogląda się scen zupełnie dla niego nieprzeznaczonych albo po prostu szybko się zniechęci wysokim poziomem trudności. Dla odmiany – zbyt łatwa gra będzie malca zwyczajnie nudzić.

Najlepszym rozwiązaniem jest szukanie oznaczenia o wieku grupy docelowej na opakowaniu gry. Jeśli swojego czterolatkowi kupisz grę oznaczoną „4-5” to masz pewność, że sobie z nią poradzi i na pewno nie będzie ona zawierała żadnych agresywnych treści.

Gry komputerowe: jaką tematykę wybierać?

Niektóre dzieci lubią gry przygodowe, inne – logiczne. Warto uwzględnić te upodobania, ale… nie do końca. Jeśli słyszymy w przedszkolu, że dziecko ma kłopoty ze skupieniem uwagi, to dla treningu kupmy mu nie grę, w której trzeba biegać, ale na przykład taką, gdzie trzeba leczyć małego pacjenta przy pomocy konkretnych działań. Innymi słowy, atrakcyjność takiej formy aktywności może sprawić, że dziecko poćwiczy proces skupiania uwagi.

>> Dzieci tracą zdolność do rozpoznawania emocji na twarzach innych ludzi! Wszystko przez cyfrowy świat >>

Rodzaje gier komputerowych, czyli co dobrego znajdziemy w pudełku

Gry komputerowe mogą różnie wpływać na sfery poznawcze dziecka. Warto zatem dowiedzieć się, jaki konkretnie mamy wybór.Gry tematyczne będą dotykały bardzo wąskiej dziedziny – czyli na przykład przyrody. Warto się na nie zdecydować, jeśli zauważamy u malca wyraźne zainteresowanie jakimś tematem. Przykładem może być czterolatek, którego fascynują tarantule, tornada i lawa wypływająca z wulkanu – wykorzystanie tego zafascynowania naturą może być superkorzyścią dla dziecka!

Gry językowe to ciekawa propozycja, gdy chcemy zadbać o szlifowanie języka obcego. Pamiętajmy jednak, że przedszkolak może być jeszcze za mały na takie rozrywki – nie zmuszajmy go na siłę do „zabawnego ćwiczenia języka angielskiego”, skoro on chce po prostu pograć „w Kubusia Puchatka”.

Niektóre gry uczą opiekuńczości – to wszystkie te propozycje, w których malec musi karmić, leczyć i opiekować się wirtualnym pupilem. Warto jednak jednocześnie tłumaczyć dziecku, dlaczego regularna opieka jest tak ważna.

Gry edukacyjne – tutaj mamy cały szereg różnych propozycji, które fenomenalnie będą działały na rozwój smyka. Zaczynając od pozycji ćwiczących pamięć (jak typowe „Memory”), po te sprzyjające zapamiętywaniu kolorów i kształtów, w końcu po trenujące orientację przestrzenną.

Gry komputerowe: wszystko pod kontrolą!

Niezależnie od tego, w co gra nasze dziecko, nie jesteśmy zwolnieni z kontroli nad jego wirtualnym działaniem. Zerkajmy, tłumaczmy i wyjaśniajmy. Warto też pamiętać, że dzieci są sprytniejsze, niż sądzimy. Jeśli więc malec podgląda, jak ściągasz bezpłatne aplikacje z dużej platformy z grami, to szybko może się okazać, że… i on już to umie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza