Dni płodne po porodzie - kiedy powraca płodność?

2021-10-29 14:02

Dni płodne po porodzie pojawiają się w bardzo różnym czasie – jedne mamy mają je już po zaledwie dwóch tygodniach od przyjścia ich pociechy na świat, u innych zaś dni płodne pojawiają się dopiero po upływie nawet roku od porodu. To, kiedy powraca płodność po ciąży, zależne jest bowiem od kilku bardzo różnych czynników. Jakich?

Dni płodne po porodzie
Autor: Żona krawca/facebook

Dni płodne najlepiej obliczyć znając termin ostatniej miesiączki. Ale jak obliczyć dni płodne po porodzie, czyli po długim okresie, w którym miesiączka nie występowała? Warto wiedzieć, że dni płodne po porodzie mogą pojawić się nagle, bez wcześniejszego "ostrzeżenia", czyli menstruacji. Dlatego świeżo upieczone mamy, które nie chcą zajść w kolejną ciąże, powinny stosować antykoncepcję.

Spis treści

  1. Jak oblicza się dni płodne przed ciążą?
  2. Dni płodne po porodzie u kobiet niekarmiących piersią
  3. Dni płodne po porodzie u kobiet karmiących piersią
  4. Dni płodne po porodzie a rozszerzanie diety malucha
  5. Dni płodne po porodzie a zakończenie karmienia piersią
  6. Objawy dni płodnych po porodzie
  7. Antykoncepcja po porodzie
Jak obliczyć dni płodne

Jak oblicza się dni płodne przed ciążą?

Dni płodne – czyli okres, w którym kobieta ma szansę zajść w ciążę – bezpośrednio powiązane są z owulacją, czyli uwalnianiem przygotowanej do zapłodnienia komórki jajowej.

Zazwyczaj przypadają one na 5-6 dób przed owulacją oraz 3-4 dni po jej wystąpieniu. Część kobiet szacuje, kiedy wypadają u nich dni płodne z powodu starań o ciążę. Inne zaś zainteresowane są występowaniem u siebie owulacji z tego powodu, że stosują one naturalne metody zapobiegania poczęciu.

Niezależnie od celu, moment wystąpienia dni płodnych – z mniejszą lub większą skutecznością – jak najbardziej można oszacować. Najprostsze jest to wtedy, kiedy pacjentka ma regularne miesiączki.

Oczywistym jest również to, że przez cały okres trwania ciąży owulacja nie występuje, w związku z czym w okresie oczekiwania na dziecko nie występują również i dni płodne.

Czytaj również: Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Czym jest niepłodność laktacyjna? Czy to skuteczna metoda antykoncepcyjna?

Wypróbuj kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Dni płodne po porodzie u kobiet niekarmiących piersią

Po urodzeniu dziecka dni płodne u jego matki w końcu powracają. Kiedy wraca płodność po porodzie? Na to pytanie jednej odpowiedzi nie ma, zależne to jest bowiem od kilku różnych czynników.

Jednym z tych, które mają największe znaczenie, jest sposób karmienia dziecka. Dni płodne po porodzie najwcześniej pojawiają się u tych pacjentek, które nie karmią piersią – u nich mogą się one pojawić nawet już po dwóch tygodniach od zakończenia ciąży.

Możliwe jest jednak i to, że dni płodne wrócą i po zdecydowaniu dłuższym, bo np. sięgającym kilkunastu tygodni, czasie. Takie rozbieżności biorą się stąd, że wpływ na powrót owulacji po ciąży mają zarówno czynniki osobnicze (czyli naturalne predyspozycje kobiety), ale i doświadczany przez nią stres, infekcje czy nawet dieta.

Dni płodne po porodzie u kobiet karmiących piersią

Inna jest zdecydowanie sytuacja pacjentek, które po zakończeniu ciąży decydują się na karmienie piersią. U nich dni płodne po porodzie wracają zdecydowanie później. Taka sytuacja bierze się stąd, iż karmienie piersią – a dokładniej wydzielane w trakcie tego procesu hormony – doprowadzają po prostu do zahamowania owulacji.

Hormonem, przez który po porodzie nie pojawia się przez pewien czas owulacja, jest przede wszystkim przysadkowa prolaktyna. Substancja ta sprzyja produkowaniu mleka przez gruczoły piersiowe, a jednocześnie hamuje ona czynność jajników. Brak dni płodnych, związany z działaniem prolaktyny, określany bywa mianem niepłodności laktacyjnej.

W czasie karmienia piersią – szczególnie przez pierwsze pół roku życia dziecka – zajście w ciążę jest więc zasadniczo niemożliwe. Zasadniczo, bo o tym, czy u karmiącej naturalnie mamy wystąpi mimo wszystko owulacja i związane z nią dni płodne po porodzie, decyduje kilka różnych czynników. Jakich?

Dni płodne po porodzie a rozszerzanie diety malucha

Owulacja w czasie karmienia piersią jest zahamowana wtedy, kiedy prolaktyna jest wydzielana przez przysadkę bardzo regularnie. W przypadku, gdy dziecko je co 4-6 godzin, a oprócz mleka matki nie dostaje żadnych innych pokarmów, szanse na wystąpienie owulacji i dni płodnych są tak naprawdę znikome.

Sytuacja zmienia się zwykle około pól roku po porodzie. Kiedy dziecko kończy 6 miesięcy, rozpoczyna się rozszerzanie diety. Owszem, maluch może być nadal dokarmiany piersią, aczkolwiek najczęściej zjada mniejsze niż wcześniej ilości pokarmu.

W takiej sytuacji wydzielanie prolaktyny się zmniejsza, co może osłabiać działanie tego hormonu polegające na hamowaniu owulacji. W efekcie mogą powrócić dni płodne.

Czytaj: Objawy ciąży podczas karmienia piersią – co może oznaczać kolejną ciążę?

Dni płodne... po okresie

Pierwsza miesiączka po porodzie: kiedy okres po ciąży

Dni płodne po porodzie a zakończenie karmienia piersią

Dni płodne po porodzie u kobiet karmiących pojawiać się mogą zarówno w czasie rozszerzania diety dziecka, ale i dopiero po tym, kiedy pacjentka w pewnym momencie postanowi przestać karmić piersią. W związku z tym owulacja może mieć miejsce zarówno kilka miesięcy, jak i nawet dopiero rok po porodzie.

Nie da się przewidzieć, kiedy u danej pacjentki pojawią się dni płodne po porodzie. Wpływ na ich powrót ma zresztą nie tylko sposób karmienia dziecka, ale i wspominane wcześniej dieta, styl życia czy cechy osobnicze kobiety.

Objawy dni płodnych po porodzie

Niektóre pacjentki obliczają dni płodne, dlatego że chciałyby zajść w ciążę, inne dlatego że nie planują w danej chwili kolejnego dziecka. I jednym, i drugim pacjentkom trzeba podkreślić jeden aspekt: otóż tak jak owulację rzeczywiście da się zauważyć, tak już początku dni płodnych – niekoniecznie.

Z owulacją związane są zmiany temperatury ciała, jak i zmiany dotyczące śluzu szyjkowego. Obserwując je, można stwierdzić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w okresie po owulacji występuje tylko część ze wszystkich dni płodnych – mają one w końcu miejsce zarówno przed, jak i po jajeczkowaniu.

To właśnie sprawia, że tak naprawdę dni płodne po porodzie – a przynajmniej pierwsze z nich – zwykle pozostają całkowicie niezauważone. Stwarza to ryzyko tego, że pacjentka podejmująca się współżycia w krótkim czasie przed owulacją ma tak naprawdę szansę na zajście w ciążę.

Antykoncepcja po porodzie

Z tego powodu pacjentki, które po ciąży nie planują kolejnych dzieci, do momentu ustabilizowania się cyklu miesiączkowego powinny korzystać tak naprawdę z metod antykoncepcji (zwykle poleca się antykoncepcję mechaniczną – antykoncepcja hormonalna, szczególnie w okresie karmienia piersią, jest przeciwwskazana). O antykoncepcji w czasie laktacji czytaj TUTAJ.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza