Jak zatrzymać laktację? Sposoby na zahamowanie produkcji mleka po porodzie

2020-12-17 10:11

Zatrzymanie laktacji jest konieczne, jeśli kobieta nie chce wcale karmić piersią lub w sytuacji, gdy jest chora i nie może tego robić . Jak to zrobić? Wyjaśniamy, w jaki sposób można zatrzymać proces laktacji, gdy nie chcesz karmić piersią.

Jak zatrzymać laktację?

i

Autor: Getty images Sposoby na zahamowanie produkcji mleka po porodzie

Jak zatrzymać laktację i czy w ogóle jest to możliwe? Bez względu na to, czy podejmiesz się karmienia piersią, czy nie, twoje piersi będą produkować pokarm. Jeśli nie będziesz przystawiać malca do piersi, laktacja stopniowo zaniknie, ale nie z dnia na dzień – zwykle trwa to od kilku dni do kilku tygodni. Zobacz, jak bezpiecznie zatrzymać laktację po porodzie, gdy nie chcesz karmić piersią.

Spis treści

  1. Dlaczego kobiety chcą zatrzymać laktację?
  2. Kiedy zatrzymanie laktacji jest konieczne?
  3. Chcesz zatrzymać laktację zaraz po porodzie? Uprzedź, kogo trzeba
  4. Naturalne sposoby na zatrzymanie laktacji
  5. Farmakologiczne sposoby na zatrzymanie laktacji
  6. Zatrzymanie laktacji nie oznacza zerwania więzi z dzieckiem
Kiedy nie chcesz karmić piersią

Dlaczego kobiety chcą zatrzymać laktację?

Przyczyną rezygnacji z karmienia piersią może być poważna choroba, ale nie tylko. Trzeba zrozumieć także te mamy, które podjęły taką decyzję z innych powodów. Nie każdej kobiecie musi odpowiadać stałe „uwiązanie” przy dziecku, bo karmiąc, nie sposób swobodnie dysponować swoim czasem.

Są kobiety, które krępuje wielomiesięczne obnażanie się, często w obecności innych osób czy nawet w miejscach publicznych – to dla nich sprawa zbyt intymna. Z drugiej strony może też irytować konieczność szukania ustronnego, odosobnionego miejsca do karmienia, tak jakby musiały zejść z oczu innym ludziom (karmienie w łazienkach czy sypialniach gospodarzy podczas wizyt towarzyskich itp.).

Wiele kobiet zniechęca też biologizm tej sytuacji – sama fizjologia karmienia i konieczność bycia w każdej chwili do dyspozycji dziecka. Jak mówią, źle się czują, zredukowane do roli „mleczarni”. Trzeba starać się je zrozumieć i nie potępiać ich lub – co gorsza – wpędzać w poczucie winy. Matkę można zachęcać do karmienia piersią, ale nie można jej zmusić. A gdy decyzję – z takich czy innych względów – już podjęła, trzeba jej pomóc i udzielić informacji.

Kiedy zatrzymanie laktacji jest konieczne?

Niektóre kobiety muszą zrezygnować z naturalnego karmienia z powodu choroby. Przeciwwskazaniami są:

  • zakażenie wirusem HIV lub choroba AIDS
  • nieleczona, aktywna gruźlica (uwaga: notuje się coraz więcej przypadków)
  • zakażenie wirusem HTLV-1 (wywołuje przewlekłą neuropatię, a we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko białaczki) i HTLV-2 (wywołuje ataksję, czyli zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi)
  • opryszczka na brodawce piersiowej
  • choroba psychiczna
  • narkomania
  • stosowanie niektórych leków (jest ich bardzo mało – decyzję co do karmienia piersią trzeba zawsze skonsultować z lekarzem).

Chcesz zatrzymać laktację zaraz po porodzie? Uprzedź, kogo trzeba

Jeśli postanowiłaś nie karmić piersią, musisz jeszcze przed porodem powiedzieć o tym w szpitalu, w którym będziesz rodzić. Poinformuj położną i ginekologa, którzy mają prowadzić poród, a także szpitalnego pediatrę. Będą cię pytać o powód takiej decyzji, warto mieć więc przygotowaną odpowiedź.

Personel szpitala jest zobowiązany do promowania naturalnego karmienia, więc pewnie będziesz zachęcana do zmiany zdania, ale pamiętaj, że ostateczna decyzja należy do ciebie – nikt nie może cię zmusić do karmienia piersią wbrew twojej woli.

Z drugiej strony, może warto jednak nie zamykać się na tę możliwość i – mimo wątpliwości – spróbować. Praktyka pokazuje, że czasami nawet bardzo niechętne karmieniu mamy zmieniają zdanie po urodzeniu dziecka. Jednak nic na siłę.

Naturalne sposoby na zatrzymanie laktacji

  • Gdy masz dużo pokarmu a chcesz zahamować proces laktacji, to delikatnie odciągnij niewielką ilość, tak aby poczuć w piersiach ulgę.
  • Gdy piersi są bardzo napięte, a pod skórą wyczuwasz grudki, możesz robić okłady z liści kapusty albo delikatnie głaskać piersi dłonią i masować ciepłym prysznicem (pamiętaj, by woda nie była zbyt ciepła ani masaż zbyt silny, bo efekt tych działań będzie odwrotny).
  • Hamująco na laktację działa szałwia, można więc pić napar z tej rośliny (3–4 saszetki dziennie). Nie ma zaś znaczenia – wbrew temu, co dawniej sądzono – ilość przyjmowanych płynów, nie warto więc ograniczać picia, bo może to powodować stany zapalne układu moczowego oraz zaburzenia elektrolitowe.

UWAGA! Próbując znaleźć sposób na zatrzymanie laktacji, pamiętaj, że piersi nie trzeba krępować żadnymi bandażami, opatrunkami czy ciasną bielizną – to metody przestarzałe i nieskuteczne, a nawet niebezpieczne, bo ściskanie może doprowadzić do zatkania kanalików mlecznych i zapalenia piersi.

Farmakologiczne sposoby na zatrzymanie laktacji

W niektórych przypadkach lekarz może wypisać tabletki na zatrzymanie laktacji. Bromergon, który hamuje wydzielanie prolaktyny, a w efekcie wpływa na zmniejszenie laktacji. Badania naukowe nie potwierdziły jednak na 100 proc. jego skuteczności, a biorąc pod uwagę przykre skutki uboczne stosowania tego leku (działa depresyjnie!), większość specjalistów stanowczo go odradza.

Czytaj również: Laktacja i karmienie piersią: nawał pokarmu. Sposoby na mleczny nawał

Najczęstsze problemy z laktacją: zastój pokarmu, obrzęk piersi, zapalenie piersi, wklęsłe brodawki

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią i zacząć karmienie butelką?

Nie chcesz karmić piersią? Nie karm! Jak dobrze zakończyć karmienie piersią?

Zatrzymanie laktacji nie oznacza zerwania więzi z dzieckiem

Zdarza się, że pożegnanie z piersią przebiega bezstresowo: malec akceptuje nową sytuację, a mama nie odczuwa zmiany boleśnie. Rzadko jednak tak się to odbywa. Zatrzymanie laktacji i odstawianie od piersi wiąże się z silnymi emocjami mamy i dziecka. Pozwól sobie i dziecku na te emocje, nawet jeśli nie są przyjemne. Ty masz prawo do chwilowego smutku i łez, a malec do krzyku i protestów.

Dla dziecka karmienie piersią to nie tylko pyszny posiłek. To także sposób na przytulenie, uspokojenie, zaspokojenie potrzeb emocjonalnych. I z tego nie musicie rezygnować. Dla kobiety karmienie naturalne to silna więź łącząca ją z dzieckiem, niedostępna innym.

Ale przecież nic nie tracicie, ta więź po prostu się zmienia, a nie urywa wraz z zatrzymaniem laktacji.  Nadal będziesz blisko z malcem po jego odstawieniu od piersi. Wciąż możesz go tulić w ramionach, kołysać i okazywać mu swoje uczucia.

miesięcznik "M jak mama"

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?
Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?