Spis treści
Masaż niemowląt ma realny wpływ na ich zdrowie i rozwój - tak twierdzą amerykańscy naukowcy ze Stanford University School of Medicine. Specjaliści przyjrzeli się hinduskim zwyczajom masowania dzieci i dowiedli, że wielowiekowa tradycja masażu niemowląt od pierwszego dnia po narodzinach ma doskonały wpływ na kondycję maluchów, także wcześniaków.
Jak podaje internetowa odsłona stacji BBC, badania amerykańskie wykazały, że prawidłowo wykonywany masaż wcześniaka z użyciem olejów roślinnych, może zwiększyć przyrost masy ciała dziecka przedwcześnie urodzonego, zapobiegać infekcjom bakteryjnym i zmniejszać śmiertelność nawet o 50%!
Masaż niemowląt uspokaja i pomaga na kolki
Masaż niemowląt jest stosowany w Indiach od wieków. Tak jak kiedyś, tak i dziś wykwalifikowane położne albo zwykłe matki, szkolące się u swoich matek czy babć, masują swoje dzieci już od pierwszego dnia ich życia. Według obserwujących te praktyki lekarzy znaczenie ma zarówno sam masaż i charakter dotyku, jak i rodzaj olejów używanych do masowania ciała dziecka.
Najpopularniejsze dla noworodków są oleje kokosowy i migdałowy, który rozsmarowywany jest na brzuszek dziecka i na inne jego części ciała, np. kończyny. Dowiedziono, że delikatne ruchy dłoni mamy uwalniają gazy, rozluźniają, uspokajają i ułatwiają zaśniecie. Ale to zalety masażu znane większości z nas.
Masowane wcześniaki są silniejsze
Badania naukowców ze Stanford dowodzą, że masaż noworodków zmniejsza o 40% ryzyko infekcji i o 25-50% ryzyko śmiertelności dzieci. Dotyczy to szczególnie wcześniaków, które ze względu na przedwczesne narodziny są wyjatkowo narażone na różnego rodzaju problemy zdrowotne.
Zdaniem lekarzy, którzy zbadali 497 wcześniaków ze szpitala w Bangladeszu, regularne masaże pomagają budować mikrobiom maluszków – czyli bakterii, znajdujących się na skórze i w jelitach człowieka. Mikrobiom odgrywa kluczową rolę w budowaniu odporności, działając jako skuteczna bariera, która może zapobiegać infekcjom.
„Oleje stosowane do masażu poprawiły funkcję bariery skórnej, utrudniając bakteriom przeniknięcie przez skórę, przedostanie się do krwiobiegu i wywołanie zagrażających życiu infekcji” – cytuje specjalistów BBC.
Kolejne badania wykazały również pozytywny wpływ masażu na przybieranie na wadze wcześniaków. Prawdopodobnie to zasługa stymulacji nerwu błędnego łączącego mózg i brzuch, co prowadzi do lepszego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
Czytaj również: Mikroflora jelitowa. Dlaczego o jej skład trzeba dbać od pierwszych dni życia?