Kolka niemowlęca - 6 sposobów na dziecięcą kolkę

2021-09-15 12:22

Bolesne i uciążliwe kolki miewa blisko połowa niemowląt. Gdy w jelitach gromadzi się zbyt wiele gazów, ich ścianki mocno się rozciągają, co powoduje ból – i właśnie dlatego maluszek mający kolkę rozpaczliwie płacze.

Kolka u dzieci. Proste sposoby na kolkę

i

Autor: photos.com Sposoby na kolkę niemowlęcą

U wielu niemowląt epizody kolki powtarzają się regularnie co wieczór przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, a towarzyszący im płacz trwa nawet kilka godzin. Tak jednak wcale być nie musi, bo są sposoby, które pomagają znacznie zmniejszyć tę uciążliwą dolegliwość. Wypróbuj te sposoby na kolkę niemowlęcą.

Spis treści

  1. Pozycja na brzuszku
  2. Podkurczone nóżki
  3. Ogrzewanie brzuszka
  4. Masaż brzuszka i pleców
  5. Biały szum
  6. Odpowiednie mleko
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Pozycja na brzuszku

Kiedy ułożysz maluszka w ten sposób, łatwiej mu będzie wydalić nadmiar gazów. Ponieważ dziecko, które płacze z bólu, chce być blisko mamy, najlepiej ułożyć sobie maluszka na swoim przedramieniu, buzią do dołu. Brzuszek dziecka spoczywa wtedy na twojej dłoni, główka opiera się w zagłębieniu łokcia, a nóżki zwisają swobodnie.

Drugą, wolną ręką musisz tylko przytrzymywać plecki, aby maleństwo przypadkowo się nie zsunęło.

Podkurczone nóżki

W tej pozycji także łatwiej jest się pozbyć gazów z jelit. Maluszka można nosić w taki sposób, by jego kolanka dotykały brzuszka (jedną ręką podtrzymuj wtedy główkę, a drugą – pupę i nóżki). Można go też ułożyć na przykład na łóżku rodziców, podkładając pod brzuszek zwinięty kocyk – będzie on go lekko uciskał. Malec musi być jednak wtedy pod stałym nadzorem mamy lub taty, zwłaszcza jeśli nie umie jeszcze sam unosić główki.

Zobacz: Masaż Shantala niemowlaka - zasady i zalety

Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż, by złagodzić ból brzuszka?

Ogrzewanie brzuszka

Ciepło pomaga na różne bóle, również u dzieci. W przypadku kolki rozluźnia napięte mięśnie wokół jelit, a to z kolei ułatwia dziecku oddawanie gazów. Mały brzuszek można ogrzać na różne sposoby. Najskuteczniejszy jest dziecięcy termofor z dość ciepłą (w żadnym wypadku nie gorącą) wodą, ale sprawdzi się też samonagrzewający się kompres, a w ostateczności nawet przeprasowane żelazkiem tetrowe pieluszki, przykładane na zmianę (bo szybko wystygają).

Wszystkie te akcesoria najbezpieczniej jest przykładać przez ubranko, by nie poparzyć skóry. Niektórym niemowlętom pomaga też ciepła kąpiel.

Masaż brzuszka i pleców

Ta metoda ma dwie cenne właściwości: dotyk mamy pomaga się uspokoić, a delikatne uciskanie brzuszka przyspiesza usuwanie gazów, bo stymuluje ruchy robaczkowe jelit. Trudno jest jednak jednocześnie masować obie te części ciała. Można zacząć od masażu pleców, trzymając dziecko na rękach w taki sposób, by jego nóżki były podkurczone, a brzuszek dotykał klatki piersiowej mamy (wtedy łatwiej mu będzie jednocześnie oddawać gazy).

Jedną ręką przytrzymujemy maluszka, a drugą masujemy mu plecy okrężnymi ruchami (bez ucisku). Po kilku minutach można przejść do masowania brzuszka. Malca można ułożyć w pozycji jak do karmienia i wolną ręką masować mu brzuszek ruchami okrężnymi zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (od prawej strony do lewej), co pobudza perystaltykę.

Czytaj także: Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - czy to normalne?

Wymioty u niemowlaka - co robić gdy niemowlę wymiotuje?

Biały szum

Biały szum to dźwięki, które przypominają dziecku pobyt w brzuchu matki. Płód słyszy już od 4. miesiąca ciąży, a otaczają go dźwięki przepływającej krwi. Dlatego Twoje dziecko może uspokajać się kiedy słyszy dźwięk suszarki lub odkurzacza, przypominają mu bezpieczną przestrzeń życia płodowego. W sklepach dostępne są płyty z białym szumem, nagrania można również pobrać z internetu.

Odpowiednie mleko

Jeśli z jakichś powodów nie możesz karmić dziecka piersią, wybierz odpowiednią mieszankę. Obiegowa opinia, że każde mleko modyfikowane jest tak samo dobre dla dziecka nie jest prawdziwa i wprowadza wielu rodziców w błąd. Warto zapytać lekarza o mleko odpowiednie dla dzieci które mają problemy z brzuszkiem. Czasem wystarczy zmienić mieszankę, aby dolegliwości trawienne ustąpiły.

Na rynku są dostępne mleka modyfikowane typu comfort. Ich skład został tak opracowany, aby wspomagać niedojrzały układ pokarmowy dziecka i łagodzić dolegliwości. Preparaty typu comfort charakteryzują się obniżoną zawartością laktozy w porównaniu do tradycyjnych mieszanek, a białka mleka krowiego w ich składzie są częściowo hydrolizowane, czyli pocięte na małe kawałki. Dzięki temu stają się łatwiejsze do strawienia, co przyczynia się do eliminacji w krótkim czasie łagodnych dolegliwości trawiennych u dziecka. Najnowsze mieszanki tego typu działają już w ciągu 24h!

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie