Co robić, kiedy u dziecka wystąpi kolka? 6 sposobów na kolkę niemowlęcą

2023-07-18 11:03 Tekst sponsorowany

Kolka niemowlęca to łagodne zaburzenie, które występuje pomiędzy 3. tygodniem a 5. miesiącem życia dziecka, wywołuje niepokój maluszka i tzw. nieukojony płacz, a także może zaburzać prawidłowy sen i karmienie. Podpowiadamy, jak rozpoznać kolkę u dziecka i co zrobić, gdy ona wystąpi.

Kolka
Autor: Getty Images

Kolka u niemowlaka to zespół objawów najczęściej występujących w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka1. Objawia się napadowym bólem brzuszka, któremu najczęściej towarzyszy wzdęty, twardy brzuch, podkurczanie nóżek i gazy. Maluch jest niespokojny, rozdrażniony, głośno krzyczy i płacze, a rodzicom ciężko jest go uspokoić. Jeśli taki płacz trwa dłużej niż 3 godziny i występuje głównie popołudniami lub wieczorem, młodzi rodzice mogą podejrzewać wystąpienie kolki niemowlęcej.

Dlaczego niemowlęta mają kolkę?

Przyczyną kolki jest niedojrzałość układu pokarmowego, który u małych dzieci kształtuje się do około 10. miesiąca życia. Z tego względu niemowlęta są wrażliwe na przyjmowany pokarm i mogą mocno reagować na każdą zmianę w żywieniu (np. na to, co zjadła mama karmiąca piersią). Z tygodnia na tydzień jednak ich układy trawienne pracują wydajniej, a około 3. miesiąca życia poprawia się sprawność dolnego zwieracza przełyku, dzięki czemu najczęściej mija większość nieprzyjemnych objawów związanych z cofaniem się treści pokarmowej i ulewaniem. W tym czasie też zwykle kończą się problemy z kolką, ale u 7 procent dzieci dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do 9. miesiąca życia1.

Wśród innych przyczyn kolki wymienia się:

  • alergie pokarmowe,
  • zaburzenia mikroflory jelitowej,
  • nieprawidłową technikę karmienia malucha.

Jak rozpoznać, czy to kolka u dziecka? Objawy kolki u malucha

Kolkę zazwyczaj dość łatwo jest rozpoznać ze względu na jej typowe objawy. Do najbardziej charakterystycznych należy silny i rozpaczliwy płacz, którego nie udaje się ukoić nawet na rękach. Jeśli maluch dodatkowo podkurcza nóżki lub nimi wierzga, ma twardy i wzdęty brzuszek, zwykle oznacza to kolkę.

Napady kolki najczęściej występują o tej samej porze, głównie popołudniami lub wieczorem. Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre maluchy miewają kolkę do późnych godzin nocnych. Dla młodych rodziców kolka jest traumatyczna – przenikliwy płacz sprawia, że często sami mają ochotę płakać, nie wiedząc, dlaczego maluszek tak cierpi i co zrobić, by złagodzić jego ból. Warto jednak spróbować opanować emocje, bo niemowlę je wyczuwa, a spokój rodzica i jego łagodny głos mogą pomóc mu się uspokoić. Dobrze jest także poznać kilka podstawowych technik łagodzenia bólu brzuszka, które mogą dość szybko przynieść ulgę dziecku.

Sposoby na kolkę niemowlęcą

Do sprawdzonych sposobów na kolkę niemowlęcą zalicza się:

  1. Masaż brzuszka – jego celem jest rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu. Ciepłe dłonie rodzica mogą pomóc zmniejszyć napięcie mięśni, a kojący głos wyciszyć pobudzony układ nerwowy dziecka. Masaż brzuszka zawsze wykonujemy w jedną stronę, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przed rozpoczęciem masażu należy dokładnie umyć ręce w ciepłej wodzie. Dobrze też jest sięgnąć po łagodną oliwkę, która dodatkowo nawilży i rozgrzeje dłonie.
  2. Ciepła kąpiel – kąpiel w ciepłej wodzie może również pomóc rozluźnić się maluszkowi i zmniejszyć jego ból. Ważne, by nie kąpać dziecka w zbyt gorącej wodzie i by nie przygotowywać kąpieli wtedy, kiedy dziecko jest najmocniej rozkrzyczane. Ciepłą kąpiel dobrze jest połączyć z delikatnym masażem brzuszka.
  3. Techniki karmienia – dzieci, które mają kolkę, dobrze jest karmić częściej, a mniejszymi porcjami. Warto również zwracać uwagę na pozycję do karmienia – bardzo często przyczyną kolki jest zbyt szybki wypływ mleka z piersi. W takiej sytuacji lepiej jest karmić maluszka „pod górkę”, by musiał się trochę natrudzić, aby otrzymać mleko.
  4. Stosowanie probiotyków (kropelki na kolkę od urodzenia) – kropelki zawierające bakterie kwasu mlekowego wspierają prawidłowe funkcjonowanie mikroflory jelitowej i pomagają zachować w niej równowagę. Krople AColic zawierają szczep Lactobacillus acidophilus HA 122, bakterie kwasu mlekowego, które są istotne dla przywrócenia i zachowania równowagi mikroflory jelitowej, eliminując w ten sposób jedną z przyczyn kolki.
  5. Ekstrakty ziołowe wspomagające pracę przewodu pokarmowego – niektóre zioła działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu łagodzą skurcze i dolegliwości brzuszkowe. W przypadku kolki warto również sięgnąć po krople (np. AColic), które zawierają ekstrakty z rumianku i melisy, dzięki czemu mogą łagodzić objawy kolki niemowlęcej.
  6. Kołysanie i uspokajanie dziecka – rozdrażniony i przestraszony bólem maluszek najlepiej czuje się w ramionach rodziców. W czasie napadu kolki dobrze jest mocno przytulić dziecko i delikatnie je kołysać, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Kojący głos rodzica, znajomy zapach jego skóry, wyczuwanie rytmu serca i delikatne kołysanie mogą zdziałać cuda, ukoić ból i złagodzić płacz. Bardzo ważne jest, by w tym trudnym czasie zachować spokój, nie poddawać się negatywnym emocjom, nie denerwować ani nie wpadać w panikę. Dziecko nas potrzebuje, widzi w nas cały świat i na podstawie naszych reakcji i emocji uczy się świata. Spokój i czułość rodziców mogą pomóc mu przejść przez trudny okres kolki niemowlęcej.

Kolka u maluszka to trudne doświadczenie nie tylko dla dziecka, ale dla całej rodziny. Zmiana techniki karmienia, częstsze przystawienie do piersi, wykonywanie delikatnych masaży i ciepłych kąpieli mogą pomóc złagodzić objawy kolki. Warto również sięgać po ekstrakty ziołowe oraz krople probiotyczne (takie jak AColic), które działają wspomagająco przy kolce jelitowej i pomagają zachować równowagę mikroflory jelitowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza