Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka - objawy i leczenie

2021-09-15 13:40

Zapalenie ucha u niemowlaka to jedna z najczęstszych chorób. Sprawdź, jakie są objawy zapalenia ucha u niemowląt i co można zrobić, aby ból ucha u niemowlaka minął jak najszybciej.

Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka

i

Autor: Getty images Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka zaczyna się nagle: malec jest rozdrażniony, niespokojny, płacze i słabiej je.

Spis treści

  1. Objawy zapalenia ucha u niemowlaka
  2. Jak leczyć zapalenie ucha u noworodka?

Zapalenie ucha środkowego u niemowlaka występuje u 50–85 proc. dzieci do 3. roku życia. Najczęściej chorują niemowlęta, ponieważ budowa anatomiczna ich przewodu słuchowego sprzyja infekcjom ucha. Sprawdź, jakie objawy daje zapalenie ucha środkowego u niemowląt i jak leczyć bolące ucho dziecka. 

Sposoby na katar u dziecka

Objawy zapalenia ucha u niemowlaka

Zdecydowana większość dzieci daje znać o zapaleniu ucha rozpaczliwym płaczem. Powoduje go ból ucha wywołany wysiękiem w uchu środkowym. Płyn, który gromadzi się w uchu, nie ma gdzie odpłynąć i uciska bębenek. Niemowlę jest rozdrażnione, niespokojne, płacze i słabiej je. Czasem pociąga rączką za chore ucho albo trze głową o poduszkę. Zazwyczaj ma katar.

W parze z płaczem (ostrym, piskliwym zawodzeniem) idą zwykle:

  • gorączka
  • niepokój
  • zaburzenia snu
  • niechęć do ssania
  • może również pojawić się biegunka i wymioty.

Czytaj: Zapalenie gardła: domowe sposoby na ból gardła

Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Jak leczyć zapalenie ucha u noworodka?

  • Prawdopodobnie lekarz po badaniu zapisze dziecku antybiotyk. Antybiotyki w trakcie zapalenia ucha środkowego likwiduje bakterie wywołujące chorobę. Nie zmniejszaj dawki zleconej przez lekarza, bo lek będzie nieskuteczny. Nawet jeśli malec poczuje się lepiej po 2–3 dniach, nie przerywaj kuracji. Niedoleczone zapalenie ucha u niemowląt lubi nawracać lub dawać powikłania. Jeśli po 2–3 dobach leczenia nie zauważasz poprawy, a dziecko nadal gorączkuje i płacze, koniecznie zgłoś się do lekarza.
  • Zapalenie ucha u niemowląt i wywołany nim ból zmniejszy środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, np. paracetamol lub ibuprofen. Godny polecenia jest zwłaszcza ibuprofen, ponieważ w przeciwieństwie do paracetamolu, działa także przeciwzapalnie. Podawaj go co 6 godzin, paracetamol zaś co 4 godziny. Oba leki dostępne są w zawiesinie i w czopkach.
  • Dziecko musi dużo pić, choć ssanie jest dla niego bolesne – po chwili jedzenia zaczyna popłakiwać i przerywa posiłek. Jeśli karmisz naturalnie, jak najczęściej przystawiaj malca do piersi. Gdy karmisz sztucznie, często dopajaj maluszka. Uwaga! Nie podawaj dziecku butelki na leżąco, bo karmienie w tej pozycji sprzyja zapaleniu ucha środkowego u niemowląt.
  • W czasie choroby unikaj moczenia uszu dziecka. Małżowiny uszne myj brzegiem zamoczonego w wodzie ręcznika. Zrezygnujcie z wizyty na basenie. Kąpiele z moczeniem uszu można wznowić, gdy lekarz po zbadaniu dziecka na to pozwoli.
  • Jeśli dziecko ma katar, podawaj mu krople do nosa obkurczające śluzówkę, przeznaczone dla niemowląt. Dzięki nim poprawi się drożność trąbki słuchowej – przewodu łączącego nosogardło z uchem środkowym. To złagodzi stan zapalny w uchu. Pamiętaj, że kropli nie wolno nadużywać. Możesz je podawać 2–3 razy dziennie, ale nie dłużej niż przez 3 dni. Częściej zakraplaj sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, a następnie oczyszczaj nosek aspiratorem lub gruszką z szeroką końcówką.
    • Zrezygnuj na razie ze spacerów. Gdy musisz wyjść z domu, zakładaj dziecku ciepłą, „oddychającą” czapeczkę, która dobrze osłania uszy. Postaw budkę wózka.
    • Wietrz pokój malca. Czyste i chłodne powietrze sprawi, że łatwiej mu będzie oddychać. Z powodu zapalenia ucha dziecko nie musi leżeć pod kołderką i kocem, ubrane w dwie pary śpioszków, w pokoju, gdzie temperatura przekracza 24ºC. Często dotykaj jego karku. Ciepły i wilgotny oznacza, że malec jest przegrzewany, co może utrudniać powrót do zdrowia. Gdy kark jest chłodny, dziecko trzeba ubrać cieplej.
    • Nie stosuj ciepłych okładów na okolice uszu. Zdarza się, że nasilają one zapalenie. Nie smaruj także główki maluszka przy uszach rozgrzewającą maścią, spirytusem czy kamforą.
    • Nie podawaj dziecku na własną rękę kropli do uszu ani nie wkładaj wacików. Jeśli lekarz zaleci krople, ogrzej butelkę w dłoniach, ułóż malca na boku, odciągnij małżowinę do tyłu i nieco do góry, i dopiero wtedy podaj krople.

    Czytaj: Chore dziecko: jak się opiekować niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, katarem lub biegunką

    Nadmiar higieny może szkodzić dziecku. Nie przesadzaj ze sterylnością w domu

    Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
    Pytanie 1 z 10
    Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
    Zdjęcie

    miesięcznik "M jak mama"