Jak dbać o chore dziecko? Opieka nad niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, biegunką

2020-10-22 12:48

Jak dbać o chore dziecko? Niezależnie od tego, czy maluszkowi dokucza gorączka, biegunka, kaszel, czy katar, jedno jest pewne: chore dziecko wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. Przeczytaj albo posłuchaj, na co trzeba zwrócić uwagę i jak dbać o chorego niemowlaka, by szybko wrócił do zdrowia.

jak opiekowac się chorym niemowlęciem
Autor: _photos.com|photos.com

Jak dbać o chore dziecko? To oczywiste, że z chorym niemowlęciem trzeba pojechać do lekarza i skrupulatnie podawać mu zalecone lekarstwa. Ale to minimum tego, co musisz zrobić. Chore dziecko musi mieć bowiem zapewniony komfort i właściwą opiekę.

Jak opiekować się dzieckiem, które choruje? Wiele zależy od tego, co dolega dziecku, czy choroba dopiero się zaczyna, czy też już się rozwinęła, czy przebiega z gorączką czy bez, no i od samego maluszka.

Są przecież dzieci, którym nawet podwyższona temperatura nie przeszkadza normalnie funkcjonować, ale to zdecydowane wyjątki – większość chorych niemowląt jest przygaszona, marudna, płaczliwa, zachowuje się wyraźnie inaczej niż zwykle. Jak się opiekować chorym niemowlakiem?

Spis treści

  1. Jak dbać o chore dziecko: zadbaj o miejsce do spania
  2. Zapewnij choremu niemowlęciu swoją bliskość
  3. Wietrz pokój niemowlaka
  4. Unikaj wizyty gości u chorego niemowlaka i spacerów
  5. Chore dziecko musi dużo pić
  6. Jak możesz pomóc choremu niemowlęciu?
  7. Nie przegrzewaj
  8. Higiena, czyli jak pielęgnować chorego niemowlaka?

Jak dbać o chore dziecko: zadbaj o miejsce do spania

Dbając o chore dziecko, pamiętaj że taki malec jest osłabiony, a więc zazwyczaj śpi dłużej niż zwykle. W nocy możesz przenieść je do waszego łóżka. W dzień najlepiej kłaść malca tam, gdzie jest cisza i spokój, nie ma przeciągu, nie słychać hałasu dobiegającego z ulicy. Malca mogą bowiem denerwować teraz wszelkie dźwięki, także te, które dotąd bardzo lubił, choćby muzyka z płyty czy melodia pozytywki.

Jeśli ma gorączkę albo męczy go przeziębienie, zapewne ma światłowstręt, warto więc przysłonić okno, a wieczorem zapalić tylko małą lampkę, by nie raziło go światło. Gdy śpi, zaglądaj do niego i upewniaj się, że wszystko jest w porządku, nawet jeśli zwykle czekasz na to, aż sam się obudzi.

Zapewnij choremu niemowlęciu swoją bliskość

Psycholodzy udowodnili, że choroba mija szybciej, jeśli dziecko znajduje się pod czułą opieką, bo wtedy czuje się bezpieczne. Dlatego nie odmawiaj mu bliskości – jeśli uspokaja się na twoich rękach, noś je i nie słuchaj rad, że w ten sposób za bardzo je rozpieścisz.

Niemowlę można położyć sobie na przedramieniu i powolutku spacerować po pokoju, śpiewać kołysanki, nosić w chuście.

Wietrz pokój niemowlaka

Pokój, w którym śpi chory maluch, powinien być często wietrzony. Najlepsza temperatura to ok. 20ºC. Ale wiele zależy od dolegliwości. Przy męczącym, suchym kaszlu i nosie zablokowanym obrzękiem zalecane jest 17–18ºC i odpowiednio cieplejsze ubranie.

Wyższe temperatury nasilają bowiem obrzęk śluzówki nosa i suchy kaszel. Jeśli grzeją już kaloryfery i masz wrażenie, że jest za sucho, włącz nawilżacz. Przygotuj się na to, że gorączkujący malec będzie się pocił, a więc trzeba będzie mu często zmieniać pościel.

Przy dziecku nie wolno palić – jest to szczególnie ważne podczas choroby, bo dym z papierosów może spowodować skurcz oskrzeli, co utrudni malcowi oddychanie.

Czytaj: Olej z wątroby rekina - kiedy go stosować i czym się różni od tranu?

Zielony katar u dziecka - co oznacza zielony, a co żółty katar?

Unikaj wizyty gości u chorego niemowlaka i spacerów

Unikajcie wizyt, gdy dziecko choruje i przez tydzień po ustąpieniu wszystkich objawów, sami również nigdzie z nim nie chodźcie. Chodzi o to, by zapewnić choremu dziecku spokój, poza tym malec podczas choroby i tuż po niej ma obniżoną odporność i łatwiej łapie kolejne infekcje. Nie posyłaj też dziecka zbyt szybko do opiekunki czy do żłobka.

Czy można wyjść z chorym malcem na dwór? To też zależy od rodzaju infekcji. Jeśli malec ma tylko katar, na dworze łatwiej będzie mu oddychać, bo chłodne, świeże powietrze obkurcza śluzówki w nosie. Ale nie wychodźcie, jeśli pogoda nie sprzyja – jest zimno, wietrznie, pada.

Gorączkujący malec powinien zostać w domu, podobnie dziecko, które ma biegunkę. W tym drugim przypadku możesz jednak malca werandować, czyli ubrać jak na spacer i położyć w wózku ustawionym przy otwartym oknie. Często sprawdzaj jednak zawartość pieluszki.

Chore dziecko musi dużo pić

I podczas infekcji, i przy biegunce ważne jest, by dziecko jak najwięcej piło, by zapobiec odwodnieniu. Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej je przystawiaj – na początku mleko jest bardziej wodniste, dzięki czemu dziecko zaspokoi pragnienie. Malcowi karmionemu butelką regularnie podawaj do picia niewielkie ilości przegotowanej wody mineralnej.

Unikaj soków, zawarty w nich cukier fermentuje w jelitach i może przedłużać biegunkę. Dziecko, które nie ma biegunki, można dodatkowo poić sokami albo herbatką dla niemowląt.

Gdy ma kłopoty ze ssaniem z butelki, spowodowane zatkanym noskiem, picie można podawać łyżeczką. Nie martw się natomiast utratą apetytu. Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. Ale jeśli chce, możesz dawać mu to, co zwykle jadało do tej pory.

W 2.–3. dobie infekcji, gdy gorączka spadnie, malec zapewne poczuje głód. Warto wówczas podać mu pierś bądź zachęcić do wypicia mleka z butelki. Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, możesz dać mu kilka łyżek przetartej zupy jarzynowej z kawałkiem mięsa drobiowego albo deser owocowy.

Nie eksperymentuj jednak w tym czasie z żadnymi nowymi potrawami. Dziecko, które ma biegunkę, należy karmić częściej, lecz podawać mu mniejsze porcje. Pokarmy, które podajesz mu dodatkowo oprócz mleka, powinny być lekkostrawne i gotowane, nie surowe (np. zupka zamiast przetartych owoców).

Dobrze wiedzieć

Jak możesz pomóc choremu niemowlęciu?

  • Gdy boli brzuszek, dokucza biegunka sprawdzają się preparaty probiotyczne, które odbudowują mikroflorę jelitową i pomagają pozbyć się toksyn wytwarzanych przez bakterie, co przyspieszy powrót do zdrowia. Możesz też masować brzuszek delikatnie, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (ułatwia to przemieszczanie się w jelitach mas kałowych, które szybciej zostaną wydalone).
  • Gdy męczy katar, nosek możesz oczyścić aspiratorem, uprzednio rozpuszczając zalegającą w nim wydzielinę kilkoma kroplami soli fizjologicznej albo roztworem wody morskiej. Gdy dziecko nie śpi, kładź je na brzuchu. Jeśli malec umie już obracać się na plecy, możesz podczas snu układać go tak, by główka znalazła się nieco wyżej niż klatka piersiowa – na przykład podłóż pod materac złożony kocyk.
5. powodów, dla których warto podawać dzieciom witaminę C [materiał partnera]

Nie przegrzewaj

Nie stosuj się do rad, że gorączkę trzeba wypocić, i nie ubieraj dziecka w ciepły sweter – maluch powinien być ubrany lekko, na przykład w cienki pajacyk z bawełny.

Możesz go przykryć prześcieradłem albo lekką kołdrą. Jeśli jest rozpalony, może leżeć w samej pieluszce. To ułatwia odprowadzanie ciepła z organizmu.

Gdy się spoci, nie zwlekaj ze zmianą ubranka – przebierz go nawet w nocy. Gdy malec mimo gorączki nie chce leżeć w łóżku, tylko woli się bawić, ubierz go tak jak zwykle.

Czytaj: 5 sposobów na katar u niemowlaka

Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Higiena, czyli jak pielęgnować chorego niemowlaka?

  • Kąpiel - długa kąpiel nie jest wskazana przy ospie wietrznej (krótka kąpiel spoconego czy brudnego dziecka, z delikatnym osuszaniem skóry nie jest przeciwwskazana). Czasem, np. przy silnym przeziębieniu, kąpiel wręcz pomaga złagodzić dolegliwości, bo parująca woda ułatwia oczyszczanie noska.Wykąpać możesz również gorączkujące dziecko, bo woda o temperaturze takiej, jaką ma aktualnie ciało dziecka, stygnąc, pomoże obniżyć gorączkę. W łazience musi być ciepło.Można kąpać również dzieci z zapaleniem ucha – w takim przypadku nie wolno jednak ucha moczyć, by w razie ewentualnej perforacji błony bębenkowej zapobiec przedostaniu się wody do środka. Do ucha nie wkładaj jednak żadnego wacika!
  • Mycie głowy – wstrzymaj się z tym, bo to zwykle dla dziecka dodatkowy stres, którego można uniknąć. Spoconą główkę możesz delikatnie przetrzeć ręką zmoczoną w czystej wodzie, a potem osuszyć. Nie zaniedbuj kąpieli, jeśli malec ma biegunkę.Wówczas skóra pod pieluszką zazwyczaj jest podrażniona i wymaga starannej pielęgnacji. Pupę należy umyć wodą z preparatem myjącym, a po osuszeniu pozwolić dziecku pofikać na golasa na przewijaku. Przed założeniem pieluszki skórę trzeba posmarować kremem łagodzącym podrażnienia.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza