Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu? Na pierwszym miejscu karp

2022-12-22 10:47

Wszyscy uwielbiamy tradycyjne potrawy wigilijne, ale niestety - to dania, które nie nadają się dla niemowląt i małych dzieci. Dowiedz się, jakich wigilijnych i świątecznych dań malec nie powinien próbować. Czego absolutnie nie dawać dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?

Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?
Autor: Getty Images Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?

Czy wiesz, że są potrawy ze świątecznego stołu, których nie należy podawać niemowlętom i dzieciom? Nie wszystkie pokarmy znajdujące się w polskim tradycyjnym wigilijnym menu nadają się dla dzieci. Jakich świątecznych dań nie należy dawać dzieciom i dlaczego?

Beszamel - Uszka do barszczu

Potrawy wigilijne, których dzieci nie powinny próbować

  • Sałatka z majonezem – dzieci nie powinny dostawać sałatek, jeśli są one przygotowywane na bazie majonezu, który jest ciężkostrawny. O wiele zdrowsze są te sałatki, do których dodaje się jogurt naturalny.
  • Smażony karp – choć ryba jest bardzo zdrowym pokarmem i można ją podawać dzieciom już od 6-7. miesiąca życia, należy z tego zrezygnować w przypadku niefiletowanych ryb z ościami. Niebezpieczeństwo zadławienia się ością jest ogromne. Ponadto smażony karp jest tłusty. O wiele lepiej podać maluchowi filet z ryby, najlepiej – morskiej. Unikajmy również podawania paluszków rybnych, w których więcej jest tłuszczu i panierki niż samego mięsa.
  • Kapusta z grzybami – zarówna kapusta, jak i grzyby to pokarmy nieodpowiednie dla małych dzieci. Kapusta jest ciężkostrawna i powoduje wzdęcia, może być więc źródłem cierpienia dla malucha. Grzybów nie należy podawać dzieciom nawet do 3. roku życia. Są wyjątkowo trudne do strawienia i nawet zdrowe mogą powodować przykre problemy żołądkowe.
  • Pierniki – są to ciasta najmniej wskazane dla dzieci, ze względu na zawartość orzechów i miodu – silnych alergenów, które mogą uczulać dziecko. W miodzie mogą znajdować się również niebezpieczne bakterie, które odpowiadają za silne zatrucia pokarmowe.
  • Ciasta z margaryną – margaryna to ciężkostrawny tłuszcz, którego nie powinno się podawać dzieciom, szczególnie tym poniżej 1. roku życia. Ciasta z kremami na margarynie najlepiej zastąpić biszkoptami.
  • Potrawy z octem (np. barszcz czerwony) – ocet to efekt fermentacji alkoholu, więc jest szkodliwy dla organizmu dziecka. Obciąża wiele narządów, m.in. wątrobę i nerki oraz działa drażniąco na żołądek.
  • Makowiec, kluski z makiem – mak jest zdrowy, wspomaga układ nerwowy, ale podajemy go dopiero dzieciom powyżej 2. roku życia, bo jest bardzo ciężkostrawny.

Czytaj również: Ciasteczka świąteczne: przepisy na ciasteczka, które możesz zrobić z dzieckiem [7 pomysłów]

Wigilia i święta Bożego Narodzenia: przepisy na świąteczne potrawy dla dziecka

Ciasta na święta: 6 przepisów na świąteczne ciasta

Wigilia w ciąży: przepisy na zdrowe i lekkostrawne potrawy wigilijne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza