Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu? Na pierwszym miejscu karp

2022-12-22 10:47

Wszyscy uwielbiamy tradycyjne potrawy wigilijne, ale niestety - to dania, które nie nadają się dla niemowląt i małych dzieci. Dowiedz się, jakich wigilijnych i świątecznych dań malec nie powinien próbować. Czego absolutnie nie dawać dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?

Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?
Autor: Getty Images Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?

Czy wiesz, że są potrawy ze świątecznego stołu, których nie należy podawać niemowlętom i dzieciom? Nie wszystkie pokarmy znajdujące się w polskim tradycyjnym wigilijnym menu nadają się dla dzieci. Jakich świątecznych dań nie należy dawać dzieciom i dlaczego?

Beszamel - Uszka do barszczu

Potrawy wigilijne, których dzieci nie powinny próbować

  • Sałatka z majonezem – dzieci nie powinny dostawać sałatek, jeśli są one przygotowywane na bazie majonezu, który jest ciężkostrawny. O wiele zdrowsze są te sałatki, do których dodaje się jogurt naturalny.
  • Smażony karp – choć ryba jest bardzo zdrowym pokarmem i można ją podawać dzieciom już od 6-7. miesiąca życia, należy z tego zrezygnować w przypadku niefiletowanych ryb z ościami. Niebezpieczeństwo zadławienia się ością jest ogromne. Ponadto smażony karp jest tłusty. O wiele lepiej podać maluchowi filet z ryby, najlepiej – morskiej. Unikajmy również podawania paluszków rybnych, w których więcej jest tłuszczu i panierki niż samego mięsa.
  • Kapusta z grzybami – zarówna kapusta, jak i grzyby to pokarmy nieodpowiednie dla małych dzieci. Kapusta jest ciężkostrawna i powoduje wzdęcia, może być więc źródłem cierpienia dla malucha. Grzybów nie należy podawać dzieciom nawet do 3. roku życia. Są wyjątkowo trudne do strawienia i nawet zdrowe mogą powodować przykre problemy żołądkowe.
  • Pierniki – są to ciasta najmniej wskazane dla dzieci, ze względu na zawartość orzechów i miodu – silnych alergenów, które mogą uczulać dziecko. W miodzie mogą znajdować się również niebezpieczne bakterie, które odpowiadają za silne zatrucia pokarmowe.
  • Ciasta z margaryną – margaryna to ciężkostrawny tłuszcz, którego nie powinno się podawać dzieciom, szczególnie tym poniżej 1. roku życia. Ciasta z kremami na margarynie najlepiej zastąpić biszkoptami.
  • Potrawy z octem (np. barszcz czerwony) – ocet to efekt fermentacji alkoholu, więc jest szkodliwy dla organizmu dziecka. Obciąża wiele narządów, m.in. wątrobę i nerki oraz działa drażniąco na żołądek.
  • Makowiec, kluski z makiem – mak jest zdrowy, wspomaga układ nerwowy, ale podajemy go dopiero dzieciom powyżej 2. roku życia, bo jest bardzo ciężkostrawny.

Czytaj również: Ciasteczka świąteczne: przepisy na ciasteczka, które możesz zrobić z dzieckiem [7 pomysłów]

Wigilia i święta Bożego Narodzenia: przepisy na świąteczne potrawy dla dziecka

Ciasta na święta: 6 przepisów na świąteczne ciasta

Wigilia w ciąży: przepisy na zdrowe i lekkostrawne potrawy wigilijne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza