Pierwsze święta Bożego Narodzenia z dzieckiem bez stresu?

2022-11-10 12:32

Pierwsze Święta Bożego Narodzenia z dzieckiem to cudowne chwile, które nabierają dla nas głębszego wymiaru i sensu. Niestety, w tej całej radości i podekscytowaniu, łatwo na własne życzenie zamiast sielanki, zafundować sobie potężną dawkę stresu. Jak sprawić, by pierwsza Gwiazdka naszego dziecka była udana?

Pierwsze święta Bożego Narodzenia z dzieckiem – jak spędzić je bez stresu?
Autor: Getty images Pierwsze święta z dzieckiem bez stresu

Pierwsze święta z dzieckiem to istotne wydarzenie dla rodziny, ale też i dla samego dziecka, które choć nie rozumie w czym uczestniczy, będzie zaciekawione nowymi okolicznościami.

Mimo to, duża ilość gości, hałas, zamieszanie mogą w znacznym stopniu zburzyć jego poczucie bezpieczeństwa i narazić je na niepotrzebny stres. Są jednak sposoby, by święta minęły spokojnie dla całej rodziny. Jak zaplanować i spędzić pierwsze święta z niemowlakiem bez stresu?

Spis treści

  1. Im mniej „atrakcji”, tym lepiej
  2. O pół tonu ciszej
  3. Prezenty nie są najważniejsze
  4. Ostrożnie z jedzeniem
  5. Bezpieczeństwo ponad wszystko
Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?

Im mniej „atrakcji”, tym lepiej

Im mniejsze dziecko, tym gorzej znosi zbyt dużą liczbę osób wokół siebie. Choć święta mogą wydawać się świetną okazją, by pokazać malucha całej rodzinie – warto robić to z rozwagą. Najlepiej tak zaplanować święta, by cała rodzina nie zjeżdżała się jednego dnia, ale rozłożyć te wizyty w czasie.

To samo dotyczy zmiany miejsca. Małe dzieci nie lubią nagłych zmian okoliczności, dlatego niewskazane jest jeżdżenie z dzieckiem w różne miejsca. Najlepiej święta spędzać z malcem we własnym domu, w miejscu, w którym dziecko czuje się najbezpieczniej.

O pół tonu ciszej

Dzieci są bardzo wrażliwe na hałas. Szczególnie te najmłodsze mocno przeżywają zbyt duże natężenie dźwięku i reagują niepokojem lub wręcz histerią. Postarajmy się w święta ograniczyć nadmiar tych bodźców do minimum.

Zrezygnujmy ten jeden raz z głośnego śpiewania kolęd, uprzedźmy gości by nie krzyczeli, a gdy maluch się zmęczy – zapewnijmy mu spokojny sen w osobnym pomieszczeniu.

Czytaj również: Przestymulowanie – jak nadmiar bodźców wpływa na zachowanie niemowląt?

Odwiedziny u noworodka – niepotrzebne i niebezpieczne. Jak je ograniczyć?

Prezenty nie są najważniejsze

Małe dzieci nie potrafią cieszyć się z prezentów, są nieświadome tego, że coś dostają. Nie przywiązujmy zatem do prezentów gwiazdkowych dla dziecka zbyt dużej wagi, a jeśli już planujemy jakieś upominki – ograniczmy ich ilość. Jedna, dwie zabawki wystarczą.

Ważne też, by nie były zbyt głośne i nie powodowały stresu u dziecka. Reszta prezentów może być bardziej praktyczna np. ubranka, akcesoria do pielęgnacji. Zrezygnujmy również z wizyty św. Mikołaja. Człowiek w dziwnym przebraniu może być dla malucha przerażający.

Ostrożnie z jedzeniem

W święta nie zapominajmy również o właściwym żywieniu. Jeśli maluch jest karmiony piersią, uważajmy na produkty wysoko alergizujące i ciężkostrawne, które zwykle pojawiają się na wigilijnym stole.

Miód, orzechy, kapusta nie są wskazane dla karmiącej mamy. Jeżeli podczas świąt chcemy nakarmić dziecko czymś ze świątecznego stołu, znajdźmy produkty zdrowe i przeznaczone dla małych dzieci.

Czytaj równieżŚwiąteczne porządki: jak sensownie zaplanować sprzątanie przed świętami?

Choinka prawdziwa czy sztuczna? Bezpieczna choinka dla małego dziecka

Czego absolutnie nie dawać małemu dziecku do jedzenia z wigilijnego stołu?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

W całym tym świątecznym zamieszaniu nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszego dziecka. Bożonarodzeniowy nastrój łatwo zepsuć nieprzewidzianym wypadkiem, dlatego uważajmy na niebezpieczne elementy, które mogłyby znaleźć się w zasięgu małych rączek.

Jeśli dziecko raczkuje, zrezygnujmy z prawdziwej choinki lub kupmy mniejszą i postawmy wyżej, by igły nie spadały na podłogę. Bombki szklane zastąpmy plastikowymi. Uważajmy również podczas gotowania i trzymajmy malucha z dala od kuchni.