4 rady dla "rodzących" ojców: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie

2022-04-29 10:39

Misją numer jeden mężczyzny na sali porodowej jest wspieranie rodzącej partnerki. Ale to nie znaczy, że przyszli ojcowie powinni ignorować własne potrzeby. To nie ich egoizm: jeśli zadbają o siebie, będą bardziej pomocni w czasie porodu. To jak z zakładaniem maski tlenowej w spadającym samolocie.

4 rady dla rodzących ojców: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie
Autor: Getty images 4 rady dla "rodzących" ojców: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie

Gdy samolot ma awarię, najpierw maskę tlenową musi założyć rodzic, a dopiero potem podać ją dziecku. Dlaczego? Jeśli najpierw nie zadbałby o siebie, mógłby potem nie być w stanie udzielić pomocy maluchowi.

Tak samo powinno być na sali porodowej – radzą położne i mówią, jak mężczyzna powinien zadbać o siebie, aby wspomóc swoją partnerkę w czasie porodu.

Spis treści

  1. Maskę tlenową załóż najpierw sobie 
  2. Potrzebujesz siły psychicznej i fizycznej
  3. 4 rzeczy, które pomagają mężczyznom na porodówce

Maskę tlenową załóż najpierw sobie 

O co dokładnie chodzi? O siły, które są potrzebne do tego, aby wspierać partnerkę w czasie porodu. I to zarówno siły fizyczne, jak i psychiczne. Kobieta w naturalny sposób mobilizuje się w czasie porodu - jej organizm zaczyna produkować hormony, które pozwalają jej walczyć i przetrwać.

Ale mężczyzna takiego prezentu od natury nie otrzymał, dlatego sam musi zadbać o siebie. Jeśli zje go stres lub straci siły, nie tylko nie pomoże, ale i zacznie przeszkadzać. A przecież nie o to chodzi w jego obecności na porodówce.

Czytaj równieżCzy wspólny poród jest przereklamowany, czy też naprawdę warto rodzić z partnerem?

Reakcje tych tatusiów na widok noworodka wzruszają do łez. Zobacz filmiki

Potrzebujesz siły psychicznej i fizycznej

Bardzo ważne dla mężczyzny, który uczestniczy w porodzie partnerki jest jego nastawienie psychiczne, ale i zadbanie o to, aby inne sprawy nie odwracały jego uwagi od najważniejszego wydarzenia w jego życiu – narodzin własnego dziecka.

Obecność i działania ojca w czasie porodu są bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia kobiety liczącej na wsparcie i opiekę. To również bardzo istotne w kontekście przyszłości całej rodziny.

Badania pokazują, że sposób, w jaki ojcowie doświadczają narodzin dziecka, może wpływać na ich psychikę w pierwszych miesiącach życia dzieckaStres w dniu porodu może przeciągnąć się na kolejne tygodnie, co wpłynie na kondycję mężczyzny, a więc i jego relacje z partnerką, dzieckiem, na jego pomoc w pierwszych dniach rodzicielstwa itd.  

Położne, które mają za sobą setki porodów rodzinnych podkreślają, że zachowanie mężczyzny i jego reakcja na poród są nie do przewidzenia, ale na pewno lepiej spisują się ci panowie, którzy stosują się do tych czterech zasad.

4 rzeczy, które pomagają mężczyznom na porodówce

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza