4 rady dla "rodzących" ojców: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie

2022-04-29 10:39

Misją numer jeden mężczyzny na sali porodowej jest wspieranie rodzącej partnerki. Ale to nie znaczy, że przyszli ojcowie powinni ignorować własne potrzeby. To nie ich egoizm: jeśli zadbają o siebie, będą bardziej pomocni w czasie porodu. To jak z zakładaniem maski tlenowej w spadającym samolocie.

4 rady dla rodzących ojców: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie
Autor: Getty images 4 rady dla "rodzących" ojców: maskę tlenową najpierw zakładamy sobie

Gdy samolot ma awarię, najpierw maskę tlenową musi założyć rodzic, a dopiero potem podać ją dziecku. Dlaczego? Jeśli najpierw nie zadbałby o siebie, mógłby potem nie być w stanie udzielić pomocy maluchowi.

Tak samo powinno być na sali porodowej – radzą położne i mówią, jak mężczyzna powinien zadbać o siebie, aby wspomóc swoją partnerkę w czasie porodu.

Spis treści

  1. Maskę tlenową załóż najpierw sobie 
  2. Potrzebujesz siły psychicznej i fizycznej
  3. 4 rzeczy, które pomagają mężczyznom na porodówce

Maskę tlenową załóż najpierw sobie 

O co dokładnie chodzi? O siły, które są potrzebne do tego, aby wspierać partnerkę w czasie porodu. I to zarówno siły fizyczne, jak i psychiczne. Kobieta w naturalny sposób mobilizuje się w czasie porodu - jej organizm zaczyna produkować hormony, które pozwalają jej walczyć i przetrwać.

Ale mężczyzna takiego prezentu od natury nie otrzymał, dlatego sam musi zadbać o siebie. Jeśli zje go stres lub straci siły, nie tylko nie pomoże, ale i zacznie przeszkadzać. A przecież nie o to chodzi w jego obecności na porodówce.

Czytaj równieżCzy wspólny poród jest przereklamowany, czy też naprawdę warto rodzić z partnerem?

Reakcje tych tatusiów na widok noworodka wzruszają do łez. Zobacz filmiki

Potrzebujesz siły psychicznej i fizycznej

Bardzo ważne dla mężczyzny, który uczestniczy w porodzie partnerki jest jego nastawienie psychiczne, ale i zadbanie o to, aby inne sprawy nie odwracały jego uwagi od najważniejszego wydarzenia w jego życiu – narodzin własnego dziecka.

Obecność i działania ojca w czasie porodu są bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia kobiety liczącej na wsparcie i opiekę. To również bardzo istotne w kontekście przyszłości całej rodziny.

Badania pokazują, że sposób, w jaki ojcowie doświadczają narodzin dziecka, może wpływać na ich psychikę w pierwszych miesiącach życia dzieckaStres w dniu porodu może przeciągnąć się na kolejne tygodnie, co wpłynie na kondycję mężczyzny, a więc i jego relacje z partnerką, dzieckiem, na jego pomoc w pierwszych dniach rodzicielstwa itd.  

Położne, które mają za sobą setki porodów rodzinnych podkreślają, że zachowanie mężczyzny i jego reakcja na poród są nie do przewidzenia, ale na pewno lepiej spisują się ci panowie, którzy stosują się do tych czterech zasad.

4 rzeczy, które pomagają mężczyznom na porodówce

5 błędów, których nie można popełnić na porodówce