Podróżowanie samolotem w ciąży: przepisy linii lotniczych

2015-07-07 18:31 Katarzyna Hubicz
Sprawdź, do kiedy możesz latać w ciąży samolotem: przepisy linii lotniczych
Autor: _photos.com|photos.com Sprawdź, do kiedy możesz latać w ciąży samolotem: przepisy linii lotniczych

Czy podróżowanie samolotem w ciąży jest bezpieczne. Wiele kobiet w ciąży wybiera na wakacje teoretycznie najbardziej bezpieczny i najłatwiejszy środek transportu – samolot. Sprawdź do kiedy poszczególne linie lotnicze pozwalają na podróżowanie samolotem w ciąży.

Najlepszy czas na podróż samolotem w ciąży to drugi trymestr ciąży, co uwzględniają również przepisy linii lotniczych. W pierwszych trzech miesiącach ciąży duże zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania mogłyby niekorzystnie wpłynąć na kształtujące się organy dziecka. Z kolei w trzecim trymestrze ciąży duży brzuszek sprawia, że pobyt w samolocie staje się niezbyt komfortowy, a wykonywanie wielu czynności – utrudnione. Fotele w samolocie nie są najwygodniejsze, nie można ich zbyt mocno opuszczać do pozycji leżącej, a już w ogóle jest to zabronione podczas procedury startu i lądowania. Długa podróż samolotem w ciąży na siedząco może nasilać złe samopoczucie i powodować kłopoty z krążeniem, może dojść nawet do przedwczesnego porodu. Dlatego w regulaminach przewoźników znajdują się konkretne zapisy dotyczące możliwości podróżowania samolotem w czasie ciąży – warto o nie dopytać linie lotnicze, z których zamierzasz skorzystać.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: Air Berlin
 • Podróżowanie samolotem w ciąży jest tu możliwe, jeśli do terminu porodu jest więcej niż cztery tygodnie, nie potrzeba zaświadczenia od lekarza. Linie mogą jednak zażądać przedłożenia książeczki zdrowia kobiety ciężarnej lub zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że nie upłynął 35. tydzień ciąży. Na cztery tygodnie przed porodem już nie można skorzystać z usług linii.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: Air France
 • Linie nie wymagają specjalnych zaświadczeń dotyczących możliwości latania w ciąży, jednak rekomendują, by przed lotem udać się do lekarza i uzyskać pozytywną opinię. Radzą też, by unikać podróżowania samolotem w ciąży na tydzień przed planowanym rozwiązaniem.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: British Airways

Przy przebiegu ciąży bez komplikacji można latać do 36. tygodnia, jeśli jest to ciąża pojedyncza, lub do 32. tygodnia, jeśli to ciąża mnoga. Począwszy od 28. tygodnia ciąży linie proszą o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podróży samolotem w ciąży.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: easyJet

Do 27. tygodnia ciąży włącznie można podróżować bez zaświadczenia lekarskiego. Między 28. a 35. tygodniem należy posiadać zaświadczenie wydane przez lekarza lub położną potwierdzające, że stan zdrowia zezwala na odbycie podróży samolotem w ciąży. Musi być ono z datą nie wcześniejszą niż pięć dni przed datą wylotu. Kobiety od 36. tygodnia ciąży nie mogą odbyć podróży lotniczej z EasyJet.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: German Wings

Można podróżować do zakończenia 36. tygodnia ciąży, pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego zaawansowanie ciąży.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: Lufthansa

Jeśli nie ma komplikacji w ciąży, można podróżować do 36. tygodnia ciąży lub do ok. 4. tygodnia przed terminem porodu bez żadnego zaświadczenia lekarskiego (z wyjątkiem podróży do Kanady). Dokument pozwalający odbyć lot w późniejszym okresie ciąży może wydać jedynie Centrum Medyczne Lufthansy.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: Norwegian

Latać w ciąży można do momentu, w którym do terminu porodu pozostały cztery tygodnie. Jeśli przelot trwa nie dłużej niż cztery godziny, na pokład mogą zostać wpuszczone ciężarne, których poród ma się odbyć po dwóch tygodniach od daty wylotu. Należy zaopatrzyć się w zaświadczenie potwierdzające bezproblemowy przebieg ciąży i pozytywną opinię lekarza prowadzącego.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: PLL LOT

Kobiety do 32. tygodnia ciąży mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego bez zaświadczenia. Powyżej 32. tygodnia ciąży wymagane jest wypełnienie odpowiedniego formularza (https://www.lot.com/pl/pl/web/newlot/disabled-people).

 

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: Ryanair

W przypadku ciąży pojedynczej dozwolone jest podróżowanie do 36. tygodnia ciąży, a w przypadku ciąży mnogiej – do 32. tygodnia. Od kobiet powyżej 28. tygodnia ciąży wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego lub położnej, potwierdzające, że ciąża przebiega bez powikłań oraz jaka jest przewidywana data porodu. Zaświadczenie musi być wystawionenie wcześniej niż na dwa tygodnie przed wylotem.
Wzór: https://www.ryanair.com/doc/conditions/Expectant_Mother_Polish.pdf

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: United Airlines

Przyszłe mamy mogą podróżować do rozpoczęcia 9. miesiąca ciąży bez zaświadczeń lekarskich. Od 9. miesiąca muszą mieć ze sobą specjalne zaświadczenie, wydane krótko przed wylotem przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę z datą spodziewanego porodu, datą podróży oraz między innymi wynik OB.

 • Podróżowanie samolotem w ciąży: Wizz Air

Brak możliwości lotu po upływie 34. tygodnia ciąży. Kobiety powyżej 28. tygodnia ciąży muszą posiadać zaświadczenie lekarskie poświadczające zdolność do odbycia podróży samolotem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Angelica Lunarska
|

Linie lotnicze idą często na rękę wprowadzając wiele udogodnień dla kobiet w ciąży. Jednak nadal nie na każdym lotnisku znajduje się pokój dla matki z dzieckiem...