Rozpoczęcie działalności na urlopie

2019-04-16 14:34

Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: czy kobieta może rozpocząć działalność gospodarczą będąc na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym? Odpowiedź brzmi: tak. Więcej o zakładaniu firmy w czasie urlopów opowiada Katarzyna Łodygowska – prawniczka i autorka bloga Matkaprawnik.pl.

Mama na macierzynskim
Autor: Getty images

To dobra wiadomość: mama na urlopie macierzyńskim może założyć działalność gospodarczą…

Tak. Kobiety mają wiele obaw, tymczasem prawo nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń. Możemy założyć firmę, kiedy tylko chcemy: nawet w dniu porodu, dzień po nim czy miesiąc. Nie ma też żadnych innych ograniczeń, np. dotyczących kwestii zarobków – wysokość naszej pensji nie ma tu żadnego znaczenia ani rodzaju umowy (na czas nieokreślony, na czas określony czy umowy zlecenie).

Nie musimy się też bać, że pracodawca nam tego zabroni – pracodawca nie ma takich narzędzi. Nie dotyczy to sytuacji w której mamy podpisany zakaz konkurencji i taka działalność może być uznana za działalność konkurencyjną dla naszego obecnego pracodawcy. Jeśli kobieta wraca na etat może kontynuować działalność.

Artykuł powstał w ramach akcji MAMA MA BIZNES

Czytaj:

Wsparcie dla mam - wywiad z minister Andżeliką Możdżanowską

Dwie finansowe wskazówki na start!

Narzędzia online, które pomogą ci w prowadzeniu działalności

Czy warto zakładać firmę w czasie urlopu macierzyńskiego?

Powiem tak: założenie działalności przez kobietę zatrudnioną na etacie i będąca na urlopie czy to macierzyńskim, czy rodzicielskim, jest bardzo dobrym pomysłem. Dopóki jesteśmy na tych dwóch urlopach (nie dotyczy to urlopu wychowawczego) płacimy z własnej kieszeni wyłącznie składkę zdrowotną. Jest to zdecydowanie odciążające budżet, który po narodzinach dziecka zdaje się być studnią bez dna.

Czytaj: Ułatwienia przy zakładaniu firmy

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

W normalnej sytuacji tzn. kiedy jesteśmy w pracy - co do zasady, jeżeli wynagrodzenie w ramach zawartej umowy o pracę jest równe lub przekracza minimalne wynagrodzenie w danym roku (w 2019r. jest to 2250 brutto) to w ramach prowadzonej działalności nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast, jeśli wynagrodzenie w ramach zawartej umowy o pracę jest niższe, przepisy nakładają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Czytaj: 

Mama zakłada własną firmę

Podnoś swoje kompetencje

Mając etat, prowadząc działalność gospodarczą i osiągając wynagrodzenie równe lub większe niż płaca minimalna nie ma możliwości pobierania dwóch zasiłków chorobowych (np. zwolnienie chorobowe w ciąży) i dwóch zasiłków macierzyńskich. Natomiast, w niektórych przypadkach istnieje możliwość pobierania dwóch zasiłków macierzyńskich w ramach zawartej umowy o pracę i prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy proces zakładania firmy w czasie urlopu różni się od tego w normalnym trybie?

Nie. Założenie działalności, poza wysokością miesięcznych składek, nie różni się niczym do normalnego zakładania firmy.

Czytaj: 

Work – life balance przedsiębiorczej mamy. Czy to mit?

Biznes w sieci - czy warto go prowadzić?

Czy są jakieś ograniczenia spowodowane tym, że mamy w domu dziecko i przebywamy na urlopie macierzyńskim?

Część kobiet myśli, że skoro są na macierzyńskim i opiekują się niemowlęciem, to będą mieć jakiś np. limit czasu, który muszą poświecić na wykonywanie działalności. Nie, nie ma czegoś takiego, choć oczywiście dziecko jest zawsze priorytetem.

Ale na pewno nie zostanie kobiecie zabrany zasiłek, jeśli otworzy działalność i będzie ją z sukcesem prowadzić.Nie ma takiej podstawy. Można powiedzieć, że prawo traktuje te sytuacje jak dwa oddzielne przypadki „dwóch różnych osób”.

A co z urlopem wychowawczym? Czy wtedy też możemy założyć działalność?

Oczywiście, trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli zakładamy działalność w okresie ciąży, na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, nie ma przepisów, który by nas zmuszał do poinformowania pracodawcy o tym fakcie. Inaczej jest w przypadku założenia działalności na urlopie wychowawczym, mamy obowiązek w ciągu 7 dni od powstania nowego tytułu do ubezpieczeń poinformować o tym pracodawcę.

Czytaj: Skąd się biorą w firmie pieniądze?

To dlatego, że prowadząc działalność zmienia się płatnik składek i tym płatnikiem jesteśmy my. Tak samo jest, gdy założymy firmę wcześniej i w pewnym momencie przechodzimy na urlop wychowawczy: w momencie kiedy go rozpoczynamy powinnyśmy zgłosić, że posiadamy inny tytuł do ubezpieczeń, którym jest właśnie działalność gospodarcza.

Ten obowiązek nazywam to zgłoszeniem informacyjnym, bo on nie ma dla nas żadnych negatywnych skutków: pracodawca nie może nam zabronić działalności, zwolnić itd.

Czytaj:

Pułapki własnego biznesu – oczami mamy

Ciąża - dobry czas na naukę

Co to za składki, które kobieta musi sama opłacać?

Te składki to składki na ubezpieczenia społeczne, składka zdrowotna oraz nieobowiązkowa składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Ich koszt wynosi w tzw. dwuletnim okresie preferencyjnym to 555,89 zł

Warto to wziąć pod uwagę przy robieniu bizness planu. Trzeba wiedzieć, ile musimy zarobić, żeby opłacić przynajmniej ZUS. 

Czytaj: 

Co trzeba wiedzieć o księgowości przed założeniem własnej firmy?

Sprzedaż: kto jest moim klientem i jak do niego dotrzeć?

NETWORKING –skuteczne narzędzie w rozwoju biznesu

 

Katarzyna Łodygowska - prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Studia Podyplomowe: Zarządzanie Środkami Unijnymi dla Przedsiębiorców oraz Partnerstwo Publiczno – Prywatne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Prawo Zamówień Publicznych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Prywatnie - szczęśliwa mama dwóch pięknych dziewczynek: Heleny i Alicji. Założyła stronę matkaprawnik.pl będąc w ciąży i obserwując,  że setki kobiet takich jak ona szukają w internecie wiarygodnych informacji prawnych dotyczących prawa pracy, opieki okołoporodowej, macierzyństwa i wszelkich aspektów z tym związanych.