Takich lodów lepiej nie podawaj dziecku. Sanepid ostrzega: może dojść do zatrucia

2022-06-24 11:43

Lato to czas, gdy po lody sięgamy znacznie częściej. Przyjemnie chłodzą w upalne dni, bo są zimne, a dodatkowo - dobrze smakują. Jednak nie wszystkie lody są sobie równe. Jeden rodzaj lodów należy szczególnie omijać. Sprawdź, które lody są najgorsze i jaki może być ich wpływ na nasze zdrowie.

Przekonaj się, jaki jest najgorszy rodzaj lodów i czego powinno się unikać
Autor: Getty Images Przekonaj się, jaki jest najgorszy rodzaj lodów i czego powinno się unikać

Lody, lody dla ochłody - to słowa, które możemy usłyszeć na polskich plażach lub samemu podśpiewywać w cieplejsze dni. Niewątpliwie ten przysmak bardzo często nam towarzyszy w okresie lata. I choć żar leje się z nieba, powinniśmy z głową wybierać, to co jemy i co podajemy naszemu dziecku.

Ostatnie badania pokazują, że szczególnie jeden rodzaj lodów może być groźny dla naszego zdrowia. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zbadała je w wielu miejscach województwa zachodnio-pomorskiego i wyniki nie były optymistyczne.

Zobacz także: Im młodsze dziecko, tym łatwiej o zatrucie pokarmowe. Z nieumytych owoców, nieświeżej żywności

Spis treści

  1. Którego rodzaju lodów powinniśmy unikać?
  2. Zwolennicy lodów z automatów powinni o tym wiedzieć
  3. Wybierajmy dobre lody ze sprawdzonego źródła
Jak zrobić lody domowe?

Którego rodzaju lodów powinniśmy unikać?

Lody, w przypadku których wyniki badań pokazały, że w prawie połowie próbek znajdują się szkodliwe dla zdrowia patogeny, to lody z automatów, czyli tzw. lody włoskie.

Wysoka ilość bakterii, które mogą przyczynić się do poważnych dolegliwości pokarmowych, jest wynikiem – jak zaznaczył Sanepid – nieprawidłowych zasad higienicznych już na poziomie zakładów. Co więcej, brak przestrzeganych zasad higieny wykryto także na poziomie dezynfekcji i mycia poszczególnych podzespołów samych automatów do lodów.

Nie zanotowano również właściwej kontroli wewnętrznej, która czuwałaby nad przestrzeganiem zasad higieny w zakładach. Powinien to być standard, szczególnie, że chodzi o produkt żywnościowy, który nie powinien zagrażać naszemu zdrowiu.

Zobacz także: Wakacje z dzieckiem: gdy dopadnie ZATRUCIE POKARMOWE

Zwolennicy lodów z automatów powinni o tym wiedzieć

Rodzice kupujący dzieciom lody włoskie z automatów powinni być świadomi, że to co dają dzieciom, może im po prostu zaszkodzić. Drobnoustroje znajdujące się w zanieczyszczonych lodach mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości układu pokarmowego.

Pierwszymi objawami zatrucia są:

Wybierajmy dobre lody ze sprawdzonego źródła

Chcąc cieszyć się latem, a nie spędzić większość wakacji w bólu i cierpieniu, warto wybierać lody ze sprawdzonego źródła. Ważne jest także, aby osoba, która je nakłada miała założone jednorazowe rękawiczki.

Samo miejsce, które odwiedzamy, powinno być czyste. Należy również zwrócić uwagę na narzędzia, którymi są nakładane lody.

Jeżeli mamy wątpliwości, czy lody są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze, to lepiej takich miejsc unikać.

Czytaj także: Objawy zatrucia salmonellą bywają nieoczywiste. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić