Pękające usta to twój problem? Oto 5 sposobów, które się z nim rozprawią

2021-10-21 15:17

Pękające usta to problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny. Spierzchnięte, suche, a czasem wręcz krwawiące wargi powodują dyskomfort i ból. Taka sytuacja wymaga przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji, a czasem wręcz leczenia. Co może im pomóc?

Pękające usta to twój problem? Oto 5 sposobów, które się z nim rozprawią
Autor: Getty images 5 sposobów, które się z nim rozprawią

Pękające usta to kwestia, z którą wielu z nas zmaga się szczególnie w upalne oraz mroźne dni. Suche powietrze i zimno sprawiają, że delikatna skóra ust – pokryta jedynie cienkim nabłonkiem i pozbawiona jakiejkolwiek ochrony w postaci włosów, gruczołów potowych czy melaniny – przesusza się, a na jej powierzchni powstają bolesne ranki. Jednak nie tylko pogoda powoduje pękanie ust. Co jeszcze potęguje ten problem i jak mu zaradzić?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny pękania ust?
  2. Pękające usta – 5 sposobów walki ze spierzchniętymi wargami
  3. Pękające usta – kiedy warto udać się do lekarza?
Dieta a cera

Jakie są przyczyny pękania ust?

Poza wspomnianymi już warunkami atmosferycznymi pękanie ust może być także spowodowane następującymi czynnikami:

  • niedobory witamin lub składników odżywczych (witaminy A, witamin z grupy B lub żelaza);
  • odwodnienie (wystarczy utracić 2% wody, by skóra ust zaczęła pierzchnąć – aby tego uniknąć, należy pamiętać o regularnym piciu wody);
  • oblizywanie ust na mrozie i zimnym wietrze (enzymy trawienne ze śliny ścierają skórę ust);
  • przygryzanie ust,
  • klimatyzacja (a przede wszystkim nagłe zmiany temperatury, na przykład gdy z upalnej ulicy przechodzimy do klimatyzowanego wnętrza biura czy samochodu);
  • narażenie ust na długotrwały kontakt z promieniowaniem słonecznym;
  • reakcja alergiczna (związana na przykład z zastosowaniem nowej szminki czy pasty do zębów);
  • przyjmowanie niektórych leków (retinoidów, miejscowych leków przeciwtrądzikowych, leków chemioterapeutycznych czy moczopędnych);
  • w skrajnych wypadkach przyczyną mogą być problemy zdrowotne, szczególnie jeśli problem nie mija mimo prawidłowej pielęgnacji (pękające usta mogą wskazywać na łuszczycę, cukrzycę, problemy z tarczycą, a także choroby skórne takie jak zapalenie okołoustne czy zapalenie czerwieni wargowej).

Pamiętajmy, że pękające usta wymagają szczególnej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie wolno odrywać złuszczającej się suchej skóry z warg – może to tylko spotęgować problem i prowadzić do pojawienia się krwawienia.

Czytaj również: Zimowa pielęgnacja skóry niemowlaka. Jak dbać o skórę niemowlęcia zimą?

Wilgotność powietrza w domu: 5 genialnych sposobów nawilżania powietrza

Pękające usta – 5 sposobów walki ze spierzchniętymi wargami

W zależności od tego, czy jesteś zwolennikiem metod drogeryjnych, czy naturalnych, możesz wybrać odpowiednie dla siebie sposoby pielęgnacji. Warto też połączyć oba te typy. Oto możliwości, które masz do wyboru.

Naturalne sposoby pielęgnacji

Naturalna pielęgnacja sprowadza się do natłuszczania ust. Usta posmarowane miodem, sokiem z aloesu, olejem kokosowym czy oliwą z oliwek zyskają nawilżenie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Aby dobroczynny składnik mieć zawsze przy sobie, możesz przelać go do małego pudełeczka i nosić w kieszeni lub torebce – świetnie sprawdza się do tego na przykład maleńki pojemnik na soczewki.

Od czasu do czasu możesz także zastosować na wargi naturalną maseczkę z twarogu lub śmietany – wystarczy nałożyć je na usta na 15 minut i spłukać ciepłą wodą. Jako maseczkę możesz też wykorzystać awokado wymieszane z olejem roślinnym lub banana rozgniecionego ze śmietaną i oliwą – możesz trzymać je na wargach 20-30 minut.

Na tym nie kończą się naturalne sposoby dbania o usta. Polecamy także wykorzystać w tym celu zieloną herbatę, która zawiera polifenole zmniejszające stany zapalne. Zaparz herbatę, zamocz w niej wacik, lekko odciśnij i delikatnie przetrzyj wargi. Zmiękczysz je w ten sposób i usuniesz nadmiar suchej skóry.

Balsamy i pomadki do ust

Jeśli stawiamy na kosmetyki drogeryjne, podstawą są dobrej jakości balsamy i pomadki do ust. Powinny one zawierać takie składniki jak: lanolina, wosk pszczeli, masło shea, wazelina czy gliceryna. Wybieraj takie z nich, które chronią przed promieniowaniem UV – ono także może pogarszać stan ust. Najlepiej wybierać ochronę SPF20 lub wyższą.

Przy stosowaniu kosmetyków z drogerii musimy pamiętać, że niektóre z ich składników mogą podrażniać naszą skórę. Dzieje się tak szczególnie w przypadku barwników i substancji zapachowych. Najlepiej więc przetestować kilka balsamów i pomadek do ust i wybrać takie, które najlepiej natłuszczają i nawilżają nasze wargi, nie powodując żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Warto też dodać, że preparaty do ust nie powinny zawierać wysuszającego (i drażniącego) alkoholu, mentolu, fenolu, kamfory czy aromatu miętowego. Jeśli mamy problemy z pękającymi ustami, lepiej też odstawić szminki – mogą one dodatkowo przesuszać wargi.

Wśród balsamów i pomadek, które warto polecić, możemy wymienić m.in.: kojącą pomadkę ochronną firmy Vianek, rokitnikową pomadkę ochronną marki Sylveco czy orientalny balsam do ust Orientany. Pamiętajmy, że kosmetyki do ust nakładane palcami zawsze aplikujmy po umyciu dłoni!

Peeling ust

W pozbyciu się naskórka i pobudzeniu skóry pomoże też delikatny peeling. Dzięki niemu też kosmetyki do ust łatwiej wnikną w skórę. Możesz wypróbować peeling naturalny lub kupić gotowy preparat w drogerii – zwykle ma on formę wyciskanego na usta balsamu z drobinkami lub jest zamknięty w malutkim pojemniczku.

Jeśli wolisz sposób domowy, raz lub dwa razy w tygodniu wymieszaj oliwę z oliwek lub olej kokosowy z cukrem, nałóż odrobinę na szczoteczkę do zębów i masuj nią wargi. Po zabiegu natłuść porządnie usta.

Maski regenerujące na usta

Wspominaliśmy już o naturalnych maseczkach na wargi – jeśli jednak nie masz ochoty lub czasu wykonywać ich samodzielnie, możesz kupić gotowy kosmetyk w drogerii. Taka maska ma za zadanie intensywnie zregenerować skórę ust. Nakłada się ją na określony czas i spłukuje lub zostawia na całą noc – zawsze sprawdzajmy instrukcję użytkowania na opakowaniu produktu.

Preparaty apteczne

Może się tak zdarzyć, że pomimo wielu prób nawilżenia i natłuszczenia ust wciąż są suche i popękane. Warto wtedy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa i wykluczyć ewentualne choroby, które mogą powodować problemy ze skórą warg. Specjalista może nam też zalecić kupno odpowiednich suplementów i preparatów zawierających w składzie witaminy A lub E.

Czytaj również: Zajady u dziecka: jak się ich pozbyć? Przyczyny, objawy, leczenie

Uroda w ciąży: jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?

Pękające usta – kiedy warto udać się do lekarza?

Jak już wspominaliśmy, może się tak zdarzyć, że mimo właściwego pielęgnowania ust skóra na nich wciąż pierzchnie, pęka i piecze. Warto wówczas wykluczyć ewentualne schorzenia, które mogą w ten sposób dawać o sobie znać. Dermatolog zleci w takiej sytuacji badania, które wykluczą lub potwierdzą takie choroby jak cukrzyca, łuszczyca, sarkoidoza czy problemy z tarczycą.

Do specjalisty warto też udać się z obolałymi, czerwonymi ustami. Taki stan może świadczyć o stanach zapalnych warg, do których mogą doprowadzić np. bakterie lub grzyby, które dostaną się do pęknięć w skórze ust.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza