Praca zdalna: jak ją połączyć z opieką nad dzieckiem?

2019-04-23 8:44 Katarzyna Hubicz
praca zdalna
Autor: Gettyimages

Praca zdalna to olbrzymie ułatwienie dla młodych mam – pracując z domu można przypilnować malucha, wstawić obiad, zrobić pranie. Tylko jak pogodzić obowiązki służbowe z opieką nad małym dzieckiem, by nie ślęczeć po nocach? Wbrew pozorom da się, choć nie jest to wcale takie łatwe.

Zalety pracy zdalnej są oczywiste: można oszczędzić czas, jaki trzeba byłoby przeznaczyć na dojazd z domu do pracy i z powrotem (a także pieniądze, wydane wówczas na benzynę lub bilety).

Pracując zdalnie można też organizować sobie czas w dowolny sposób, dopilnować obowiązków domowych – wstawić obiad, zrobić pranie, wreszcie – opiekować się maluszkiem.

Czytaj:

Mama zakłada własną firmę

Pułapki własnego biznesu oczami mamy

Ale taka praca ma też wady: zacierają się granice między życiem zawodowym a prywatnym, niekiedy doskwiera też brak kontaktu ze współpracownikami. No i realizacja zadań służbowych w warunkach domowych wymaga sporej samodyscypliny zwłaszcza, jeśli pracujemy w domu tylko po to, by móc samodzielnie opiekować się dzieckiem i spędzać z nim więcej czasu.

Jak to wszystko pogodzić, by sprawnie wykonywać obowiązki służbowe, a jednocześnie mieć czas, by wyjść z malcem na spacer lub na plac zabaw, podać mu zdrowy, domowy obiad, być przy nim bez stresu, gdy choruje?

Czytaj: Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Kluczem jest odpowiednia organizacja pracy. Oto kilka porad, które pozwolą ci opanować ją do perfekcji wówczas, jeśli praca zdalna to twoja codzienność.

Zorganizuj domowe „biuro”

Zdecyduj, gdzie będzie twoje domowe „biuro”. Można pracować z sypialni, salonu, a jeśli masz duży dom – również z gabinetu. Jednak doświadczone mamy podpowiadają, że najłatwiej pracuje się tam, skąd można mieć wszystko na oku – i gdzie widzi nas dziecko. Malec, nawet pochłonięty zabawą, natychmiast porzuci zabawki, gdy tylko straci się z oczu.

Zrób harmonogram pracy

Zaplanuj sobie, kiedy pracujesz, i staraj trzymać się tego planu, ale jednocześnie bądź elastyczna i nie denerwuj się, jeśli coś się nie uda.

To oczywiste, że najłatwiej jest pracować wtedy, kiedy maluch śpi, i nic nie rozprasza twojej uwagi. Warto więc zadbać o to, by malec miał stały rytm dnia: codziennie wstawał, wychodził na spacer, bawił się, ucinał sobie drzemkę, jadał posiłki i usypiał mniej więcej o tej samej porze dnia.

Wówczas codzienność będzie na tyle przewidywalna, że będziesz mogła zaplanować sobie, o której godzinie usiądziesz do pracy i o której ją skończysz – a dzięki temu łatwiej będzie ustalić, co i ile zrobisz danego dnia.

Nie jest jednak powiedziane, że twoje godziny pracy muszą być sztywne. Zaletą pracy zdalnej jest to, że możesz pracować nawet w środku nocy (jeśli oczywiście pozwala ci na to charakter wykonywanych zadań), a w ciągu dnia odsypiać zaległości, choć, jak przyznają praktycy, na dłuższą metę może to być dość uciążliwe.

Miej plan B

Planuj na kilka dni naprzód i zawsze miej „plan B” na wypadek niespodziewanych wydarzeń, np. choroby malca, awarii komputera.

Mierz siły na zamiary

Mądrze rozkładaj zadania służbowe. Nie bierz zbyt dużo zleceń w przekonaniu, że „jakoś się uda”. Bo jeśli nie uda ci się zrobić tego, co planowałaś, zaczną narastać zaległości, pojawi się też frustracja z powodu braku kontroli nad własnym życiem.

Czytaj:

Sprawdź, ile masz urlopu - kalkulator urlopu macierzyńskiego

Rozpoczęcie działalności na urlopie

Skup się!

Gdy pracujesz, nie rozpraszaj się obowiązkami domowymi. Chyba każda kobieta, która pracuje w domu, czuje pokusę, by oderwać się od biurka, wstawić pranie, przygotować obiad. Przynajmniej część takich czynności można wykonać jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a wiele z nich – po jej zakończeniu.

Jeśli masz ten komfort, że dziecko w ciągu dnia dość długo śpi, nie rób w tym czasie niczego poza pracą. Obiad lub pranie zdążysz nastawić, gdy malec się obudzi.
Gdy dziecko śpi (lub zajmuje się nim tata czy babcia), wykonuj przede wszystkim te czynności, które wymagają skupienia. Wszystkie inne można wykonać, gdy malec się obudzi i jednym okiem trzeba będzie zerkać, co robi.

Nie rozpraszaj się!

To oczywiste, że trzeba kiedyś zrobić zakupy i posprzątać dom. I że można dokonać sprawunków podczas spaceru, a zamiatać w przerwie między kolejnymi zleceniami.

Ale trzeba na to poświęcić czas, zastanowić się też, czego brakuje i w którym sklepie najlepiej to kupić – to rozprasza uwagę, bywa też męczące, lepiej więc zdecydować, że sprzątanie robisz jednego określonego dnia, albo to, czego ci potrzeba, zamawiasz przez internet.

Czytaj:

Sklep internetowy - biznes bez wychodzenia z domu

Odkryj, co naprawdę chcesz robić

Rozmawiaj przez słuchawki

Jeśli charakter twojej pracy wymaga od ciebie częstych rozmów telefonicznych, zaopatrz się w słuchawkę bluetooth. Dzięki temu w każdej chwili usłyszysz połączenie przychodzące i będziesz w stanie rozmawiać przez telefon, nawet przewijając malucha.

Ucz malca samodzielności

Jak najwcześniej zacznij uczyć dziecko samodzielności i zachęcaj do samodzielnej zabawy. Nie chodzi o to, by wychować odludka, lecz byś zyskała minuty, które inaczej musiałabyś poświęcać na zabawianie, karmienie czy ubieranie starszaka.

Korzystaj z każdej pomocy

Babcia lub teściowa deklarują, że chętnie posiedzą z maluchem? Świetnie, zyskasz kilka godzin na spokojną pracę.

Coraz popularniejszym wśród młodych mam rozwiązaniem jest też dzielona opieka – jeśli któraś z twoich koleżanek lub sąsiadek jest w podobnej sytuacji, co ty, możecie na zmianę opiekować się własnymi dziećmi – gdy jedna mama jest z dwójką na spacerze, druga w tym czasie pracuje.

Czytaj: URLOP WYCHOWAWCZY. Jak wykorzystać ten czas na ROZWÓJ OSOBISTY?

W wielu miejscach powstają biura coworkingowe dla pracujących mam z dziećmi, w których dzieci, za drobną opłatą, bawią się pod czujnym okiem opiekunki, a mama może w tym czasie popracować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE