Kaszel covidowy – czym się różni od zwykłego kaszlu? Jak brzmi kaszel covidowy?

Kaszel covidowy – czym się różni od zwykłego kaszlu? Jak brzmi kaszel covidowy?
Autor: Getty images Jak brzmi kaszel covidowy?

Jak wygląda kaszel covidowy? Czy kaszel, który cię męczy jest objawem zwykłego przeziębienia, czy jest kaszlem covidowym, czyli wskazującym na zakażenia koronawirusem? Podpowiadamy, jak odróżnić kaszel covidowy od kaszlu spowodowanego infekcją górnych dróg oddechowych.

Kaszel covidowy nie różni się wiele od zwykłego kaszlu wywołanego przeziębieniem. Podobnie, jak inne objawy zakażenia koronawirusem. Objawy COVID-19 przypominają początkowo objawy przeziębienia lub grypy: ból mięśni, gorączka, kaszel.

W dobie pandemii takie dolegliwości od razu wzbudzają niepokój, ale trzeba pamiętać, że obecność koronawirusa nie położyła kresu innym patogenom. Chociaż szaleje COVID, to jednak nada diagnozowana jest też grypa i inne infekcje górnych dróg oddechowych. Jak więc odróżnić je od COVID-19? Czym różni się kaszel covidowy od zwykłego kaszlu wywołanego przeziębieniem?

Jak brzmi kaszel covidowy?

Kaszel to naturalne działanie obronne organizmu mające na celu usunięcie wszelkich czynników drażniących, takich jak śluz, pyłki, dym lub alergen. Ale to również objaw infekcji, a dokładnie jej początkowego etapu. Prawie 60% pozytywnych przypadków COVID-19 objawia się suchym kaszlem.

Suchy kaszel to taki, który nie powoduje wydzielania śluzu i dlatego jest określany jako kaszel nieproduktywny. Towarzyszy mu łaskotanie w tylnej części gardła, wywołując odruch kaszlowy. Suchy kaszel zwykle utrzymuje się przez kilka tygodni po ustąpieniu przeziębienia lub grypy. 

Suchy kaszel covidowy wydaje swego rodzaju „dźwięk”: szczekający. Specjaliści opiekujący się chorymi na COVID-19 podpowiadają również, że suchy kaszel ludzi z koronawirusem, to bardzo głęboki, niski kaszel wydobywający się "jakby z dna płuc”.

Czym różni się kaszel covidowy od kaszlu z przeziębienia?

Jeśli cierpisz na suchy kaszel i podejrzewasz narastającą infekcję koronawirusem, powinieneś zwrócić uwagę na ewentualną obecność innych objawów, takich jak utrzymująca się bardzo wysoka gorączka, utrata smaku lub zapachu, duszność, objawiająca się trudnościami w nabraniu powietrza, ucisk w klatce piersiowej, a nawet problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka. Sprawdź też, czy kaszel mija po zastosowaniu środków przeciwkaszlowych, inhalacji, wypiciu herbaty z miodem i imbirem czy po wypłukaniu gardła solą.

Pamiętaj, że suchy kaszel może być kaszlem alergicznym lub skutkiem długiego przebywania w pomieszczeniu z suchym powietrzem przez cały dzień.

Czytaj:  Grypa czy przeziębienie - jak odróżnić od siebie te dwie choroby?

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Grypa - przyczyny, powikłania i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy grypy

Porównaj objawy COVID, przeziębienia i grypy

COVID-19  

 • Bardzo wysoka gorączka lub dreszcze
 • Kaszel suchy
 • Zadyszka lub trudności w oddychaniu
 • Zmęczenie
 • Bóle mięśni lub ciała
 • Ból głowy
 • Utrata smaku lub zapachu
 • Ból gardła
 • Zatkany nos lub katar
 • Nudności lub wymioty
 • Biegunka

Przeziębienie

Grypa

 • Gorączka lub dreszcze
 • Kaszel
 • Zmęczenie
 • Bóle mięśni lub ciała
 • Ból głowy
 • Ból gardła
 • Zatkanie lub katar
 • Nudności lub wymioty
 • Biegunka

Czytaj również: Czy ból gardła może być objawem COVID-19? Poznaj przyczyny problemów z przełykaniem

Sposoby na różne rodzaje kaszlu: jak leczyć kaszel suchy, mokry, nocny, szczekający

materiał partnera
Szybka pomoc na ból gardła

Ból gardła towarzyszy wielu jesiennym infekcjom. Drapanie w gardle, uczucie suchości, problemy z przełykaniem - te dolegliwości mogą skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z bólem gardła?

Uniben to wygodny w aplikacji lek na stan zapalny gardła w postaci aerozolu. Przeznaczony do stosowania w jamie ustnej. Uniben działa bezpośrednio w miejscu podania. Dzięki długiemu aplikatorowi umożliwia precyzyjne dotarcie do ogniska zapalnego. Likwiduje objawy zapalenia gardła. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znieczulająco oraz odkażająco. Można go stosować u małych dzieci.

Dzięki zawartości glicerolu nawilża śluzówkę. Ma delikatny, słodki smak.

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo

Wskazania: Leczenie miejscowych objawów, związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na benzydaminy chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Nazwa produktu leczniczego: Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Dawka: Benzydamina 1,5 mg/ml.Postać farmaceutyczna: Aerozol do stosowania w jamie ustnej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne "Unia" Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa www.uniapharm.pl

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE