Leczenie nietrzymania moczu po porodzie – metody farmakologiczne i zabiegi chirurgiczne

2013-03-22 13:30 Agnieszka Roszkowska
metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie leczenie farmakologiczne i zabiegi chirurgiczne
Autor: _photos.com|photos.com

Nietrzymanie moczu po porodzie to przypadłość, której można się pozbyć. Jeśli problem jest zaawansowany i nie pomagają ćwiczenia mięśni dna miednicy, konieczne będzie przyjmowanie leków lub wykonanie zabiegu operacyjnego. Dowiedz się, na czym polega leczenie farmakologiczne i jakie stosuje się techniki operacyjnego leczenia nietrzymania moczu.

Jeżeli po upływie 4–5 miesięcy od porodu wciąż dochodzi do niekontrolowanego wyciekania moczu podczas kichania, śmiechu, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach czy schylania się i nie pomagają ćwiczenia mięśni Kegla – trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. To nieprawda, że nietrzymanie moczu jest nieuleczalne – w większości przypadków przypadłości tej można skutecznie się pozbyć. Metody leczenia najczęściej zależą od stopnia zaawansowania choroby. W ramach diagnostyki lekarz mierzy siłę mięśni dna miednicy, często także przeprowadza badanie urodynamiczne (oceniające funkcjonowanie pęcherza moczowego).

Warto również ćwiczyć mięśnie Kegla - zarówno przed porodem, jak i już po nim! >>

Dobrze wiedzieć

Rożne postaci nietrzymania moczu (NTM):

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych

Naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy

Mieszane – połączenie wysiłkowej i naglącej postaci nietrzymania moczu

Ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu

Nietrzymanie moczu sytuacyjne – może się pojawić na przykład w czasie stosunku seksualnego

Leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu po porodzie

Gdy ćwiczenia mięśni nie przynoszą zadowalających efektów, konieczne jest przyjmowanie leków. W leczeniu nietrzymania moczu (NTM) stosuje się lekarstwa zmniejszające skurcze pęcherza (antycholinergiczne – nie mogą ich przyjmować osoby chore na jaskrę) oraz gałki dopochwowe. Lekarstwa eliminują popuszczanie moczu i tzw. parcie naglące, zmuszające do częstych wizyt w toalecie. Specjalista może zalecić leki hormonalne, które odbudują błonę śluzową cewki moczowej, czyniąc ją bardziej sprężystą i szczelniejszą. Przy niewielkim popuszczaniu pomagają leki przeciwdepresyjne, które zmniejszają siłę skurczów pęcherza i zwiększają napięcie mięśni zwieracza. Od kilku lat można kupić w Polsce lek Yentreve (na receptę).

Poznaj również ćwiczenia mięśni dna miednicy, które pomagą ci się uwolnić od nietrzymania moczu po porodzie>>

Zabiegi chirurgiczne likwidujące nietrzymanie moczu po porodzie

Jeśli żadna z wymienionych metod leczenia nietrzymania moczu nie skutkuje, rozwiązaniem pozostaje zabieg operacyjny. Po operacji ponad 80 proc. pacjentek na zawsze zapomina o chorobie. Istnieje aż kilkadziesiąt technik operacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. O wyborze metody decyduje lekarz specjalista – urolog lub ginekolog – który musi wziąć pod uwagę wiek pacjentki, jej ogólny stan zdrowia, styl życia, przebyte operacje brzuszne i wyniki aktualnych badań. Osoba ubezpieczona w NFZ za operację taką nie płaci (bez względu na jej rodzaj), jednak, niestety, na zabieg czeka się bardzo długo, nawet 2–3 lata. Operacje likwidujące NTM przeprowadzają również szpitale prywatne, ale tam zabieg kosztuje 3000–5500 zł. Najdroższa jest metoda TVT (ok. 6000 zł), opracowana przez prof. Ulfa Ulmstena z Kliniki Uniwersyteckiej w Uppsali (Szwecja). Polega na założeniu – drogą przezpochwową – taśmy z siatki syntetycznej na środkowy odcinek cewki moczowej. Metoda ta daje ok. 95 proc. wyleczeń wczesnych i ok. 85 proc. po upływie pięciu lat. Powikłania zdarzają się rzadko. Zabieg może być wykonywany ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym.

Przeczytaj także: Jak rozwiązać problem nietrzymania moczu po porodzie >>

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE