Sztuczne karmienie noworodków: wady i zalety karmienia butelką

2015-03-31 16:32
Karmienie sztuczne, karmienie butelką
Autor: thinkstockphotos.com Karmienie sztuczne oparte jest na mleku modyfikowanym.

Sztuczne karmienie noworodków jest stosowane w przypadku, gdy mama nie karmi piersią. Karmienie butelką opiera się na gotowych mieszankach dla niemowląt, które produkuje się z modyfikowanego mleka krowiego.

Karmienie butelką jest bardziej komfortowe dla rodziców. Mimo, że karmienie piersią jest zalecane jako najzdrowszy sposób żywienia niemowląt, to jednak czasem kobieta nie może lub nie chce karmić piersią. Rozwiązaniem jest sztuczne karmienie noworodka, czyli karmienie mlekiem modyfikowanym, które jest dostosowane do potrzeb noworodka i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Co trzeba wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na sztuczne karmienie noworodka?

>> Karmienie butelką: odpowiadamy na najczęstsze pytania

Sztuczne karmienie noworodków: mleko modyfikowane

Do sztucznego karmienia noworodków przeznaczone są specjalne mieszanki dla noworodków. Są one produkowane z modyfikowanego mleka krowiego. Modyfikacje te mają na celu maksymalne upodobnienie mieszanki do pokarmu kobiecego, jednak nie są w stanie usunąć wszelkich różnic. Mleko matki zawiera przeciwciała chorób przez nią przebytych, których nie ma w mleku modyfikowanym. W procesie modyfikacji mleka krowiego zmniejszana jest w nim ilość białka, zmienia się jego rodzaj, zmniejsza się też ilość minerałów. Część tłuszczu mlecznego zamieniana jest na tłuszcze roślinne, dodawane są witaminy, cukier mleczny, prebiotyki i enzymy ułatwiające trawienie. Do karmienia noworodków przeznaczone jest tzw. mleko początkowe, które można podawać dziecku od narodzin do 4. miesiąca życia.

Jak ułatwić sobie karmienie butelką? 10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć - FILM

 

Sztuczne karmienie noworodków: karmienie butelką

Wadą sztucznego karmienia jest to, że mleko dla dziecka trzeba przygotować tuż przed podaniem, nie jest ono zawsze dostępne i gotowe, jak w przypadku karmienia piersią. Konieczne jest też mycie i sterylizowanie butelek, poza tym takie karmienie jest znacznie droższe niż karmienie piersią. Mleko modyfikowane należy przygotowywać zawsze według instrukcji na opakowaniu. Jeśli dodasz do wody zbyt mało mieszanki, dziecko się nie naje, a zbyt gęste obciąży nadmiernie nerki malca i spowoduje kłopoty trawienne. Schemat żywienia mlekiem modyfikowanym znajdziesz na opakowaniu, ale częstotliwość karmienia powinna też zależeć od tego, jak szybko dziecko robi się głodne. Niektóre dzieci wolą mniejsze porcje, ale częściej, inne większe, ale rzadziej. Trzeba jednak zachować 3-4-godzinne przerwy między karmieniami, ponieważ takie mleko dłużej się trawi. Mleko niewypite przez dziecko należy wylać.

>> 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

Sztuczne karmienie noworodków: zalety

Mimo że mleko matki jest dla dziecka najlepsze, nie zamartwiaj się, jeśli z różnych względów nie karmisz piersią. Sztuczne karmienie noworodka ma też swoje dobre strony:

  • dziecko może nakarmić każdy – tata, babcia, opiekunka; masz więc więcej swobody, możesz wychodzić z domu, wrócić szybko do pracy
  • nie musisz karmić dziecka w nocy, równie dobrze może to robić partner
  • wiesz dokładnie, ile zjada dziecko
  • łatwo możesz nakarmić malucha w miejscu publicznym
  • dzięki temu, że cała rodzina może karmić malca, dziecko nawiązuje z nią lepszy kontakt

>> Wszystko o karmieniu butelką. Praktyczne porady doświadczonych mam

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE