Odwodnienie u niemowlaka: co robić, gdy dziecko wymiotuje?

2009-04-24 12:47 Anna Jaworska, lekarz rodzinny|lekarz rodzinny

Wymioty u niemowlaków mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka. Układ pokarmowy dziecka z różnych powodów odmawia przyjęcia pokarmu i silnymi skurczami żołądka pozbywa się go, wyrzucając treść żołądka na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. Co zrobic, żeby nie dopuścic do odwodniena dziecka, podczas wymiotów?

Przyczyną wymiotów u dziecka nie zawsze jest niestrawność – mogą się pojawić także na skutek alergii, zakażenia rotawirusem, infekcji (jak choćby zapalenia ucha środkowego lub układu moczowego). W przeciwieństwie do ulewania, wymioty u niemowlaków są niepokojącym objawem. Mogą bowiem szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka.

Wymiotujące niemowlę - nie dopuść do dowodnienia?

Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia. A im dziecko młodsze, tym ryzyko odwodnienia większe. Dlatego gdy niemowlę zwraca pokarm, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Nie zostawiaj wymiotującego dziecka ani na chwilę samego, bo może się zachłysnąć.

W przerwach między torsjami często podawaj dziecku małe porcje picia, najlepiej doustnych płynów nawadniających (np. Gastrolit, Orsalit, Floridral). Stopniowo zwiększaj objętość płynów, pod warunkiem jednak, że malec dobrze je toleruje. Gdy zwymiotuje ponownie, zacznij całą procedurę od nowa.

Nie podawaj dziecku żadnych leków przeciwwymiotnych!

>> W jaki sposób zapobiegać odwodnieniu u dziecka?

Wymiotujące dziecko - kiedy do lekarza?

Porada lekarza jest niezbędna, gdy: wymiotuje niemowlę, dziecko zwraca od kilku godzin, nie chce pić, mało siusia, płacze bez łez, ma suche usta i język lub jest nienaturalnie senne, a także gdy uchwycony w dwa palce fałd skóry nie rozprostowuje się po zwolnieniu chwytu. To typowe objawy odwodnienia.

Konsultacja z pediatrą jest konieczna również wtedy, gdy wymiotom towarzyszy gorączka, biegunka, ból brzucha, wymioty pojawiają się nieregularnie, co jakiś czas, a malec nie przybiera na wadze lub wolno rośnie. Wymioty małego niemowlęcia, które źle przybiera na wadze, pojawiające się bezpośrednio po posiłku, chlustające, mogą być objawem zwężenia odźwiernika (to końcowy odcinek żołądka). Jak najszybciej trzeba wtedy wykonać badanie USG.

>> Biegunka u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Wymiotujące niemowlę, a karmienie piersią

Jeśli malec się tego domaga, przystawiaj go częściej do piersi. Pamiętaj, że naturalny pokarm to nie tylko jedzenie, ale także picie, zwłaszcza w pierwszej fazie karmienia, gdy twój pokarm jest bardziej wodnisty. Dlatego częste przystawianie dziecka do piersi pomoże zapobiec odwodnieniu organizmu maluszka.

Jeśli dziecko dostaje mleko modyfikowane

Nie powstrzymuj wymiotów. Nie ma także sensu podawanie pokarmu tuż po wymiotach, bo malec z pewnością znów zwróci jedzenie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE