Dieta dziecka z nietolerancją laktozy: co dawać dziecku zamiast nabiału?

2013-12-04 21:28

Dieta dziecka z nietolerancją latozy lub alergią pokarmową może być skomplikowana. Mleko krowie to źródło białka i wapnia w diecie dziecka. Czym zastąpić mleko w jadłospisie malucha, by nie zabrakło mu składników odżywczych?

Mleko krowie i jego przetwory jest uważane za cenne źródło białka, wapnia, witamin A, D oraz witamin z grupy B. Jednak nie wszystkie dzieci mogą i chcą pić mleko. Coraz częściej zdarzają się alergie na białka mleka. Poza tym nie wszystkie dzieci lubią smak mleka. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Składniki odżywcze mleka znajdują się przecież nie tylko w tym produkcie. Można więc tak skomponować jadłospis malucha, by brak mleka nie wywołał niedoborów niezbędnych składników.

Dieta dziecka z nietolerancją laktozy: mleko krowie – co w zamian?

  • mleko kozie – zawiera mało laktozy, więc jest lepiej trawione przez dzieci z nietolerancją laktozy. Poza tym jest źródłem wapnia, witamin A, D, niezbędnych kwasów tłuszczowych, potasu, cynku i fosforu.
  • przetwory z mleka krowiego: kwaśne mleko, kefir, jogurt – zawarte w nich kultury bakterii produkują enzym laktazę, dzięki którym są one lepiej przyswajalne przy nietolerancji laktozy.
  • napój ("mleko") sojowy – najlepiej nadaje się jako zastępnik mleka krowiego, ponieważ ma najbardziej korzystną zawartość białka i wapnia. Wybierz mleko niesłodzone, takie, które można podawać dzieciom (na rynku znadziesz napoje sojowe do podawania niemowlętom już po 6. miesiącu życia). Można też podawać dziecku inne produkty sojowe, np. tofu. Inne mleka roślinne, np. ryżowe, owsiane, migdałowe można stosować jako zastępnik mleka np. do płatków, jako surowiec w ciastach i innych daniach, a także jako napój.
  • wapnia dostarczą też ser żółty (w małych ilościach), ryby, jajka, warzywa strączkowe, natka pietruszki, jarmuż, orzechy, migdały, sezam.

Czym się różni alergia pokarmowa od nietolerancji pokarmowej?

Polecamy wideo: alergia pokarmowa u dzieci - jak jej uniknać?

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE