Mleko kobiece ma różne kolory. Niebieskie, różowe, a nawet czarne: które powinno niepokoić?

2022-05-20 8:45

Jakiś czas temu internet huczał od afery z różowym mlekiem jednej z amerykańskich Tiktokerek, która pokazała swoje "truskawkowe mleko", mówiąc bez ogródek - "to krew". Filmik stał się viralem, a kobiety komentujące wspominają nawet o zielonkawym i brunatnym mleku. Czy takie kolory są normalne i czy nie zaszkodzą dziecku? Sprawdzamy!

kolor mleka kobiecego
Autor: Getty Images JAki kolor mleka kobiecego powinien zaniepokoić?

Krew w mleku brzmi makabrycznie i może wywoływać strach. Pewnie dlatego tak głośnym tematem stało się "truskawkowe mleko" z Tiktoka. Czy podawać takie mleko dziecku? Sprawdzamy, jaki kolor mleka mamy jest normalny i skąd się biorą zmiany w zabarwieniu pokarmu

Czytaj także: Kryzys laktacyjny - co zrobić, gdy masz za mało pokarmu w piersiach?

Spis treści

  1. Mama z Tiktoka i jej truskawkowe mleko
  2. Jaki kolor mleka mamy jest normalny?
  3. Co powinno zaniepokoić w mleku z piersi?
Mleko kobiece a mleko modyfikowane

Mama z Tiktoka i jej truskawkowe mleko

Filmik Jo Johnson Overby zyskał już kilkanaście milionów wyświetleń. Tiktokerka pokazuje w nim dwa kolory swojego mleka w woreczkach - standardowy, z którym każdy kojarzy mleko kobiece i różowy, w odcieniu lodów truskawkowych. 

Młoda mama mówi w swoim wideo - "To krew...(...) Dziecko może to pić, więc decyzja należy do ciebie, co z nim zrobisz."

Właśnie dlatego, sprawdzamy, czy rzeczywiście jest się czym martwić. 

truskawkowe mleko z tiktok
Autor: Tiktok Czy truskawkowe mleko mamy powinno nas zaniepokoić?

Jaki kolor mleka mamy jest normalny?

  • Żółte mleko matki 

Taki kolor ma zazwyczaj siara - mleko produkowane przez kobiece piersi na początku karmienia - mniej więcej do 5 dnia. Siara ma najwięcej przeciwciał, które chronią maluszka przed infekcjami. Taki kolor może mieć mleko podczas zastoju pokarmowego. Taki pokarm jest też gęstszy - bardziej skondensowany.

  • Różowe mleko mamy

To rzeczywiście mleko z zawartością krwi. Może pochodzić ona z popękanych brodawek. Zadbaj wtedy o nie np. przykłądając okłady do piersi przed karmieniem. Różowe zabarwienie mleka może wystąpić też, gdy mama np. zjadła dużo buraków. Gdy kolor ten nie mija mimo pielęgnacji brodawek po 3-7. dniach, lepiej skonsultować zdrowie piersi z lekarzem. 

Czytaj też: Zapalenie sutka - przyczyny, objawy i leczenie

Uwaga też na jaskrawo różowe mleko - moż ebyć to zakażenie  Serratia Marcescens. Takiego mleka dziecko nie powinno otrzymywać, a mama powinna zgłosić się do lekarza w celu przyjęcia antybiotykoterapii. 

  • Czarne mleko

Może być spowodowane przyjmowaniem antybiotyku - minocykliny, przyjmowanej w przypadku różnych infekcji bakteryjnych. Lek ten jest jednak niewskazany w trakcie ciąży i karmienia piersią. 

  • Zielone mleko mamy

Mówi się o tym, że zielonkawy odcień mleko może przybierać w momencie, gdy mama je dużo zielonych warzyw - zwłaszcza szpinaku, jarmużu czy brokułów. Zielony kolor mogą dawać także suplementy diety na bazie wodorostów. 

Co powinno zaniepokoić w mleku z piersi?

Generalnie specjaliści od laktacji są zdania, że każdy kolor mleka kobiecego jest "normalny" i dostosowany do potrzeb dziecka. Wyjątkiem może być właśnie kolor czarny lub jaskrawo-różowy, który zawsze należy skonsultować z lekarzem. 

Uwagę powinna zwrócić także konsystencja mleka - niewielkie białe grudki są ok - to tłuszcz. Gdy jednak są duże i jest ich spora ilość, mogą wskazywać na zapalenie piersi. Nie przerywaj wówczas karmienia, tylko skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza