Jak myć niemowlaka: higiena oka i ucha, pielęgnacja buzi

2021-06-24 14:14

Higiena oka i ucha niemowlaka wymaga uwagi. Podczas kąpieli niemowlaka należy skupić sie też na nosku i buzi. Radzimy, jak prawidłowo myć niemowlaka z uwzględnieniem higieny oka i ucha, a także noska, oczu i dziąseł.

Jak myć niemowlaka: higiena oka i ucha, pielęgnacja buzi
Autor: Getty Images

Jak myć niemowlaka tak, by jak najlepiej zadbać o higienę oka i ucha dziecka? Jak myć jego buzię i czyścić nosek oraz dziąsła? Skóra malucha jest bardzo delikatna, a nosek, uszka czy oczka malutkie – dlatego wiele mam pomija je w codziennej pielęgnacji niemowlaka, bojąc się, że zrobi dziecku krzywdę.

Jednak to błąd – zaniedbania higieniczne mogą skutkować problemami ze skórą, a w przypadku uszu czasowym upośledzeniem słuchu. Dlatego pamiętaj o starannym myciu buzi niemowlaka. Tym bardziej że tak naprawdę nie ma się czego bać – podczas kąpieli niemowlaka należy po prostu przestrzegać pewnych zasad. Podpowiadamy, jak pielęgnować i myć nos i dziąsła niemowlaka, a także jak dbać o higienę oka i ucha dziecka.

Spis treści

  1. Jak myć niemowlaka: pielęgnacja buzi
  2. Kąpiel niemowlaka: jak myć dziąsła
  3. Higiena oka i ucha niemowlaka
  4. Kąpiel niemowlaka: higiena uszu
  5. Jak myć niemowlaka: akcesoria do pielęgnacji
  6. Kąpiel: sposoby na najczęstsze problemy pielęgnacyjne

Jak myć niemowlaka: pielęgnacja buzi

Brodę, czoło i policzki można umyć niemowlakowi raz dziennie, najlepiej tuż przed kąpielą. Gdy jednak niemowlę zabrudzi się ulanym mlekiem czy zaślini, trzeba buzię umyć od razu. Skórę na twarzy niemowlaka przemywaj dużymi płatkami kosmetycznymi nasączonymi ciepłą wodą. Jeśli niemowlę ma bardzo wrażliwą skórę, wodę trzeba wcześniej przegotować i ostudzić. Zamiast niej można użyć płynu micelarnego do mycia twarzy dla niemowląt.

Kiedyś do mycia buzi niemowlaka zalecano napar z rumianku, obecnie jednak zdania lekarzy są podzielone: niektórzy nadal go zalecają, inni ostrzegają, że może wywoływać u niemowląt reakcje alergiczne. Lepiej go nie stosować, jeśli dziecko jest na coś uczulone albo któreś z was ma alergię.

Jak myć niemowlaka? Myjąc jego buzię, warto zwrócić uwagę na jej najbliższe okolice: fałdki na szyi i miejsca za uszami, bo tam gromadzą się zabrudzenia takie jak ulane mleko, miejsca te zwykle też bardziej się pocą. Ich dokładne oczyszczenie pomoże zapobiec odparzeniom i podrażnieniom tych okolic. Kierunek mycia nie ma znaczenia, ważne jest natomiast, by robić to delikatnie, bez tarcia czy szorowania skóry niemowlaka.

Po kąpieli niemowlaka skórę trzeba osuszyć, przykładając do niej suche waciki, jednorazowe ręczniczki albo miękki bawełniany ręcznik. Jeśli po umyciu i osuszeniu buzia niemowlaka jest gładka, nie trzeba nakładać na nią żadnego kremu. Gdy natomiast w dotyku jest szorstka i widać na niej podrażnienia lub zaczerwienienia, dobrze jest ją dodatkowo natłuścić kremem dla niemowląt, przeznaczonym do pielęgnacji twarzy.

Sprawdź: Pielęgnacja noworodka: jak kąpać niemowlę, dbać o pępek, jakich używać kosmetyków dla dzieci?

Odparzona szyja u niemowlaka. Sposoby na odparzoną szyję

Kąpiel niemowlaka: jak myć dziąsła

Staranne mycie dziąseł podczas kąpieli niemowlaka nie tylko zapobiega wczesnej próchnicy, ale też przyzwyczaja dziecko do tego zabiegu, co będzie miało znaczenie w przyszłości. Dziąsła niemowlaka myjemy po każdym karmieniu, z wyjątkiem karmień nocnych. Można dziąsła dziecka przecierać jałowym gazikiem zamoczonym w letniej, przegotowanej wodzie. Nawiń go na swój palec wskazujący, po czym przetrzyj najpierw górne, potem dolne dziąsło. Zabieg najlepiej wykonywać kwadrans po karmieniu, by uniknąć wymiotów i ulewania pokarmu.

Jeśli niemowlę się broni, nie otwieraj mu ust na siłę – lepiej odczekać albo spróbować zmienić cały zabieg w zabawę. Do mycia dziąseł nie stosuj tradycyjnej szczoteczki do zębów dla niemowląt – można ją wprowadzić, gdy maluszkowi wyrżną się pierwsze ząbki. Do higieny dziąseł nie jest potrzebna pasta; do pielęgnacji jamy ustnej stosuje się ją około pierwszych urodzin. 

Czytaj także: Higiena niemowlaka: 3 zasady, które warto stosować

Higiena oka i ucha niemowlaka

Oczy niemowlaka również wymagają oczyszczania. Jeśli nic im nie dolega, higiena oka niemowlaka powinna ograniczać się do mycia dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Uwaga: do tego celu nie wolno używać patyczków higienicznych, nawet jeśli w kącikach oczu zbierają się tak zwane „śpiochy”. Oczy niemowlaka można przemywać wacikami nasączonymi letnią, przegotowaną wodą (do tego celu nadaje się też sól fizjologiczna w ampułkach). Ważna jest technika mycia oczu, bo to dzięki niej płyn z wacika nie zaleje dziecku oczu.

Jak zatem myć niemowlaka? Najpierw umyj ręce (to ważne, jeśli przed chwilą niemowlak był przewijany – okolice oczu są bardzo wrażliwe na wszelkie bakterie). Potem połóż dziecko na przewijaku i lekko przechyl jego główkę, tak by uniknąć spływania wody lub płynu z wacika w kierunku uszka. Jeśli niemowlę nie czuje się komfortowo w takiej pozycji, można je ułożyć na leżaczku. Nie jest natomiast zalecane trzymanie go w ramionach, bo podczas tego zabiegu potrzebne są obie ręce – jedną myjemy oczka, drugą przytrzymujemy główkę niemowlaka.

Mycie oczu niemowlaka zacznij od skroni, przesuwając wacik od zewnętrznego kącika oka w kierunku noska. Czynność trzeba powtórzyć, używając kolejnego wacika. W ten sam sposób oczyść drugie oczko. Na koniec osusz oczy dziecka z nadmiaru wody, delikatnie przykładając jałowy gazik. 

Sprawdź: Co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Jak zrobić krochmal? Kąpiel w krochmalu na odparzenia i wysypki u niemowląt

Kąpiel niemowlaka: higiena uszu

Uszka niemowlaka oczyszczają się same – woskowina, którą produkuje śluzówka w przewodzie słuchowym, wycieka na zewnątrz i osadza się na małżowinie usznej. Zazwyczaj nie ma jej dużo, dlatego małżowinę u niemowlaka wystarczy przemywać dwa, trzy razy w tygodniu. Najwygodniej jest to robić tuż przed kąpielą, niemowlę można ułożyć na przewijaku albo usadzić na leżaczku w wanience. Małżowinę przecieramy wacikiem nasączonym wodą lub płynem micelarnym.

W higienie oka i ucha niemowlaka ważne jest, aby nie używać patyczków. W ten sposób można wepchnąć woskowinę w głąb przewodu słuchowego, a nawet uszkodzić błonę bębenkową u niemowlaka. Jeśli woskowiny jest dużo albo masz wrażenie, że blokuje przewód słuchowy, niemowlakowi możesz zaaplikować odrobinę preparatu, który rozmiękczy ją i ułatwi jej wypłynięcie. 

Czytaj także: Kąpiel noworodka krok po kroku. Poradnik

Kąpiel niemowlaka w dużej wannie. Jak to zrobić?

M jak mama - dlaczego dziecko ulewa po karmieniu?
Dobrze wiedzieć

Jak myć niemowlaka: akcesoria do pielęgnacji

Kąpiel niemowlaka nie zajmie ci wiele czasu – przebiegnie sprawniej, jeśli wcześniej przygotujesz sobie wszystko, co potrzebne, czyli:

  • jałowe gaziki – do przemywania oczu i dziąseł niemowlaka,
  • miskę z ciepłą, przegotowaną wodą,
  • duże płatki kosmetyczne,
  • sól fizjologiczną w ampułkach,
  • krem do pielęgnacji buzi niemowlaka (jeśli skóra tego wymaga).

Kąpiel: sposoby na najczęstsze problemy pielęgnacyjne

Gdy oczka niemowlaka ropieją – czego przyczyną najczęściej jest zatkany kanalik łzowy – trzeba przemywać je nawet co godzinę. Można to robić wacikiem nasączonym solą fizjologiczną albo naparem z rumianku.

Łuszcząca się skóra to przypadłość niemowlaków ze skłonnością do alergii, ale nie tylko – może być efektem użycia zbyt silnych kosmetyków, na przykład mydła. Problem można zmniejszyć, natłuszczając buzię dziecka oliwką dla niemowląt. Najlepiej zrobić to wieczorem, po kąpieli – przez pewien czas po zabiegu skóra będzie tłustawa. Niewielką ilość oliwki (wystarczą 2–3 krople) delikatnie rozetrzyj w palcach, a potem nałóż na łuszczące się miejsca na skórze dziecka. Niemowlę najlepiej wtedy ułożyć w pozycji półsiedzącej i uważać, by kosmetyk nie dostał się do oczu albo ust.

Spierzchnięte, popękane wargi niemowlaka – podrażnia je nie tylko mróz czy wiatr, lecz także ślina, w której znajdują się enzymy trawienne. Skóra ust nie ma gruczołów łojowych, jest więc pozbawiona naturalnej ochrony. Przed każdym wyjściem na dwór warto chronić usta dziecka specjalnym sztyftem dla niemowląt. Spękanym wargom u niemowlaka ulgę przyniesie nałożenie tłustego kremu kilka razy dziennie. 

Czytaj także: Jak dbać o skórę noworodka - pielęgnacja pępka, kąpiel niemowlęcia, ochrona skóry

Pielęgnacja skóry niemowlaka zimą

Czy wiesz, jak pielęgnować wrażliwą skórę noworodka i dziecka?

Pytanie 1 z 5
Czego używać do mycia ciała noworodka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza