Etapy gojenia się rany po cesarce - jak wspomóc proces gojenia blizny?

2021-12-14 9:53
Blizna po cesarce
Autor: Getty images Od tego, jak się goi blizna po cesarskim cięciu, zależeć będzie jej późniejszy wygląd.

Przecięcie skóry zawsze zostawia na niej ślad. Jednak dzięki właściwemu postępowaniu możesz sprawić, że blizna po cesarskim cięciu będzie prawie niewidoczna. Dowiedz się, jak wspomóc proces gojenia po cesarce!

Spis treści

  1. Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?
  2. Etapy gojenia blizny po cesarce
  3. Kremy, żele, plastry i maści na bliznę po cesarce
  4. Kiedy stosować kosmetyki na bliznę po cesarce?
  5. Blizna po cesarskim cięciu: jak chronić bliznę po cesarce
Powikłania po cesarskim cięciu

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Musisz być przygotowana na to, że po cesarskim cięciu będziesz miała na podbrzuszu skórę rozciętą na długość 12–15 cm. I w tym miejscu już zawsze pozostanie po niej ślad. Ale rany mają to do siebie, że się goją i zabliźniają. U części kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu na podbrzuszu jest ledwie zauważalna, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Czasem tworzy się tzw. blizna przerosła, która ma szorstką fakturę, jest twarda i nieestetyczna. A u niektórych kobiet może utworzyć się bliznowiec – blizna jest wtedy zgrubiała, wypukła i większa niż obszar uszkodzonej skóry, do tego twarda, a nawet bolesna przy dotykaniu.

Na ostateczny wygląd blizny wpływa kilka czynników. Na niektóre z nich nie masz żadnego wpływu (np. sprawność lekarza wykonującego operację, skłonność organizmu do nadmiernego wytwarzania kolagenu), ale sporo też zależy od ciebie.

Zobacz galerię, jak wygląda blizna po cesarskim cięciu:

Etapy gojenia blizny po cesarce

Do czasu zdjęcia szwów po cięciu cesarskim mówimy o ranie pooperacyjnej. Dopóki jest na niej opatrunek, nie musisz z raną niczego robić. Staraj się tylko nie zamoczyć tego miejsca i nie urażać go. Po zdjęciu szpitalnego opatrunku należy ranę dezynfekować preparatami bezalkoholowymi i osuszać.Proces gojenia rany można też stymulować i przyspieszyć, stosując specjalistyczne plastry lub żele hydrokoloidowe. Tworzą one idealne warunki do gojenia się rany: w przypadku ran suchych mają działanie okluzyjne, czyli hamują parowanie wody i zmniejszają utratę płynu przez naskórek, zaś w przypadku ran wilgotnych, sączących pochłaniają nadmiar płynu. Struktura hydrokoloidu pozwala skórze swobodnie oddychać. Zastosowanie takiego środka przyspiesza proces gojenia się rany, pomaga uniknąć infekcji, zmniejsza ryzyko powstawania bliznowca i działa lekko przeciwbólowo. Po upływie 7–10 dni od operacji – i zdjęciu szwów, jeśli są nierozpuszczalne – komórki tkanki łącznej z dużą intensywnością produkują kolagen, dzięki czemu rana się goi i w jej miejscu tworzy się blizna po cesarskim cięciu. Także na tym etapie dzięki zastosowaniu odpowiednich środków możesz uzyskać bardzo dobre efekty.

Kremy, żele, plastry i maści na bliznę po cesarce

W pierwszej kolejności warto sięgnąć po żele i plastry silikonowe. Preparaty z silikonem można stosować zaraz po zdjęciu szwów i pokryciu powierzchni rany komórkami naskórka. Po nałożeniu silikonu na skórę zmniejsza się powierzchniowa utrata wody, co sprzyja uwodnieniu tkanek. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona i wygładzona, nie wysusza się nadmiernie i nie marszczy. Silikon skutecznie leczy i rozjaśnia blizny oraz zapobiega powstawaniu blizn przerosłych i bliznowców.

Czytaj: Ile można mieć cięć cesarskich?

Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu (gdy znikną wszystkie strupki). I wtedy możesz zacząć stosować kremy i maści ułatwiające właściwe zabliźnianie się tkanek.

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele takich preparatów z heparyną, kwasem hialuronowym, wyciągiem z cebuli. Heparyna to substancja znana głównie z działania przeciwzakrzepowego, ale w leczeniu blizn po cesarskim cięciu bardziej istotne jest jej działanie przeciwzapalne, a przede wszystkim antyproliferacyjne – oznacza to, że hamuje nadmierny, patologiczny rozrost tkanki łącznej. Ponadto rozluźnia strukturę kolagenu i zwiększa nawodnienie tkanki, zapobiegając jej bliznowaceniu.

Prawidłowemu zabliźnianiu się tkanek sprzyja także ekstrakt z cebuli, który hamuje wzrost fibroblastów (komórki tkanki łącznej) różnego pochodzenia, a w szczególności fibroblastów bliznowców. Dzięki tym właściwościom stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny. Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie – jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów regeneracji skóry. Jego duża zawartość w skórze powoduje, że goi się ona w sposób fizjologiczny, bez bliznowacenia.

Istnieją też kremy i maści na blizny, których głównym składnikiem jest masa perłowa (macica perłowa). To substancja pokrywająca wewnętrzną warstwę muszli niektórych małżów, np. perłopławów. Proszek z masy perłowej, dodawany do kosmetyków, jest bogaty w aminokwasy i minerały. Dzięki temu wykazuje silne właściwości odżywcze i regenerujące komórki naskórka. Kremy takie działają delikatnie złuszczająco i wybielająco, zmniejszając widoczność blizny po cesarskim cięciu.

materiał partnera
Sposób na blizny

Żel Contractubex® to preparat do leczenia blizn różnego pochodzenia, który pobudza proces gojenia skóry i zapobiega przerostowi powstającej blizny.

Contractubex® żel* jest lekiem na blizny m.in. po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży. Zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Zawarty w żelu wyciąg z cebuli stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała tworzeniu się blizny. Heparyna rozluźnia strukturę kolagenu i działa przeciwzapalnie, a alantoina przyspiesza odnowę naskórka.

Kiedy stosować kosmetyki na bliznę po cesarce?

W przypadku leczenia blizny po cesarce duże znaczenie ma czas: im więcej czasu upłynie od operacji, tym trudniej będzie uzyskać dobry efekt. Dlatego nie można odkładać tej sprawy na potem.

Przez kilka pierwszych miesięcy, a nawet rok od zabiegu, trwa tzw. przebudowa blizny. To znaczy, że w tym czasie blizna po cesarskim cięciu nie jest jeszcze do końca uformowana, a w jej obrębie zachodzą dynamiczne procesy przebudowy z udziałem włókien elastycznych i kolagenowych oraz naczyń krwionośnych. I w tym właśnie czasie warto regularnie stosować środki zapobiegające bliznowaceniu.

Po upływie kilkunastu miesięcy od porodu rana będzie już znacznie mniej podatna na działanie preparatów. Wtedy możesz już tylko skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które są nie tylko inwazyjne, ale też kosztowne.

Czytaj: Rodzaje cięć cesarskich: cięcie majtkowe, klasyczne i pochwowe

Blizna po cesarskim cięciu: jak chronić bliznę po cesarce

Świeżą bliznę po cesarskim cięciu (przez rok od porodu) staraj się chronić przed urazami mechanicznymi, skrajnie niską lub wysoką temperaturą (mrozy, upały) oraz promieniowaniem ultrafioletowym: nie powinnaś się opalać na słońcu ani w solarium.

* Contractubex® żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza