POŁÓG - to może cię zaskoczyć. Relacje mam po porodzie

2013-09-25 11:48 Agnieszka Roszkowska

Nawet jeśli wcześniej czytałaś o połogu, pewne fizjologiczne objawy połogowe – ból brzucha po ciąży, odchody połogowe, wydzielina z pochwy po porodzie – mogą cię zaskoczyć. Tak jak te mamy, które dzielą się wrażeniami na temat połogu na Mjakmama24.pl.

Wygląd i zapach wydzieliny z pochwy po porodzie: odchody połogowe

„Nie spodziewałam się, że wydzielina będzie nieładnie pachnieć. Zaskoczyło mnie też, że w szpitalu chcieli oglądać moją zużytą podpaskę!”.

Tak zwane odchody połogowe zaraz po porodzie są krwiste i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Po kilku dniach stają się brązowoczerwone, potem żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 14 dni połogu, inne dłużej. Jest to wydzielina z rany jamy macicy, na początku zawiera nie tylko krew, lecz także złuszczoną błonę śluzową macicy. Są tam liczne bakterie pochwowe: gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy.

Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka. Wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym. Przedłużanie się krwistych odchodów lub pojawienie się dużej ilości ciemnej krwi ze skrzepami może być wynikiem nieprawidłowego obkurczania się mięśnia macicylub urazów okołoporodowych. Tak więc zapach i wygląd wydzieliny jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Dlatego w szpitalu mogą chcieć obejrzeć wkładkę higieniczną.

Przeczytaj również, czym są odchody połogowe: jaki mają kolor i jak długo trwają >>

Ból brzucha podczas karmienia

„Zaskoczyła mnie siła skurczów macicy po drugim porodzie. Przy karmieniu czułam, jakbym znów zaczynała rodzić. Gryzłam poduszkę, by nie krzyczeć z bólu".

Skurcze macicy nie kończą się z chwilą urodzenia dziecka. W ciąży powiększa się ona aż kilkadziesiąt razy, a potem musi wrócić do swoich normalnych rozmiarów. Zwijanie się macicy odbywa się znów poprzez skurcze. Mogą one być bolesne, zwłaszcza w pierwszym tygodniu po porodzie. Szczególnie przykre są dla kobiet, które urodziły kolejne dziecko, bo ich macica jest bardziej rozciągnięta i wymaga większej liczby skurczów, by wrócić do normalnej wielkości. Ból nasila się przy karmieniu, bo wtedy wydziela się oksytocyna.

Przeczytaj również: POŁÓG: Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej po porodzie >>

Sikanie było bardzo dziwne

„Nie wiedziałam, że po porodzie można mieć takie problemy z sikaniem! Nie umiałam się wysikać, siedząc ponad godzinę na sedesie!”.

Pęcherz po porodzie nagle zwiększył swoją objętość, trudniej go więc wypełnić i czasem w ogóle nie czuje się parcia na mocz. Poza tym przy siusianiu trzeba uruchomić te same mięśnie, które pracowały podczas porodu, a często są one rozciągnięte i zwyczajnie „nie słuchają”. W efekcie blokady psychicznej (lęk przed bólem) może też dojść do mimowolnego skurczu cewki moczowej. Zamiast siedzieć na sedesie, lepiej stanąć wtedy pod prysznicem i polewać krocze wodą – to dobry sposób na łatwiejsze zrobienie siusiu.

Poznaj również ćwiczenia mięśni dna miednicy, które pomagą ci się uwolnić od nietrzymania moczu po porodzie>>

Depresja poporodowa - płakałam cały dzień po porodzie

„Stan psychiczny młodej mamy sporo odbiega od normalności. Trzecią dobę po porodzie przepłakałam z zupełnie nieznanych mi powodów”.

Tuż po porodzie większość kobiet czuje ulgę i euforię. Ale po kilku dniach często pojawia się tzw. baby blues, czyli smutek poporodowy. Jego przyczyn upatruje się przede wszystkim w uczuciu niepewności i przy- tłoczenia nowymi wyzwaniami (karmienie piersią, opieka nad dzieckiem). Do tego dochodzą zmiany hormonalne, frustracja pobytem w szpitalu itd. Baby blues jest czymś powszechnym i niegroźnym, ale gdy smutek trwa dłużej niż 2–3 tygodnie, może to być objaw depresji poporodowej, a to już jest poważny problem.

Zobacz też: Depresja poporodowa - przyczyny, objawy, leczenie >>

Omal nie zemdlałam, wstając po cesarce

„Po cesarskim cięciu najgorszy był moment, gdy pierwszy raz wstawałam z łóżka. Dosłownie zabrakło mi tchu, omal nie zemdlałam. Do tego brzuch strasznie bolał. Prosiłam o pomoc pielęgniarki, ale odparły, że muszę wstać sama”.

Przecięte mięśnie brzucha bolą i utrudniają ruchy, poza tym podczas wstawania mogą pojawić się zawroty głowy (skutek znieczulenia). Dlatego nie ma nic złego w tym, by przy pierwszym wstawaniu ktoś podtrzymywał kobietę. Jeśli pielęgniarki są nieżyczliwe, trzeba wstawać ostrożnie i stopniowo: najpierw usiąść na łóżku, a dopiero po kilku minutach wstać na nogi. To prawda, że trzeba wstawać jak najwcześniej, bo ruch przyspiesza rekonwalescencję, ale można przecież pomóc wstać pierwszy raz, a potem już nie.

Przeczytaj również, jak długo goi się rana po cesarskim cięciu>>

Brzuch po ciąży wyglądał okropnie

„Największym szokiem był wygląd brzucha dzień po porodzie. Jego odbicie w szpitalnym lustrze na długo wryło mi się w pamięć: był pomarszczony i sflaczały jak przekłuty balon”.

To uprawnione porównanie, ale tylko częściowo. Pod koniec ciąży skóra na brzuchu była rozciągnięta do granic możliwości, więc zaraz po porodzie wygląda tak, jakby było jej o wiele za dużo. Nadmiar zwiotczałej skóry zwisa bezwładnie, tworząc fałdę. Na szczęście skóra to nie balonowa guma, tylko żywa, elastyczna tkanka, która stopniowo może odzyskać dawny wygląd, ale musi to trochę potrwać i trzeba jej w tym pomóc. Już w ciąży trzeba o nią dbać, stosując preparaty ujędrniające. Po porodzie kosmetyki nie wystarczą – trzeba też regularnie ćwiczyć, robić masaże itd. W trudnych przypadkach pomogą zabiegi w gabinecie kosmetycznym.

Zobacz też: Dolegliwości w połogu: kurczenie się macicy, gojenie się rany po łożysku i krocza, hemoroidy >>

Popękały naczynka

„W czasie porodu popękały mi naczynka na całej twarzy, nawet w gałkach oczu! Wyglądałam koszmarnie”.

Wskutek silnego parcia może dojść do pękania drobnych naczyń krwionośnych. Wynaczyniona krew szybko się jednak wchłania: już po paru dniach twarz powinna wyglądać normalnie. Można to przyspieszyć, stosując chłodne okłady.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE