Co wolno, a czego nie w czasie PORODU?

2013-09-04 1:15

Przygotowujesz się do porodu i zastanawiasz się, co wolno w trakcie porodu? Czy w czasie porodu można jeść i pić? Czy rodząca może brać prysznic czy spacerować? Sprawdź, co możesz robić w czasie porodu, a czego nie, i jakie są prawa rodzącej.

Przygotowujesz się do porodu i zastanawiasz się, co wolno w trakcie porodu? Czy w czasie porodu można jeść i pić? Czy rodząca może brać prysznic czy spacerować? Sprawdź, co możesz robić w czasie porodu, a czego nie, i jakie są prawa rodzącej.

Każda ciężarna w ramach przygotowań do porodu powinna dokładnie znać przebieg porodu i prawa ciężarnej. Dzięki temu poczuje się pewniej i będzie miała poczucie, że podoła czekającemu ją zadaniu, jakim jest urodzenie dziecka. Wiedza o porodzie daje rodzącej pewność siebie, siłę i poczucie sprawczości, a także znacznie zmniejsza lęk przed porodem. Wiesz, co cię czeka i masz pewność, że dasz radę. Aby nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie masz prawa jako rodząca.

Zobacz także: Plan porodu: czy warto go napisać? 

Dobrze wiedzieć

Dobrą okazją do zdobycia wiedzy o tym, co może, a czego nie może rodząca, jest przygotowywanie planu porodu. To dokument, w którym kobieta zawiera swoje oczekiwania co do porodu (pozycja w trakcie porodu, osoba towarzysząca, środki przeciwbólowe, nacięcie krocza i inne kwestie).

Poród – jakie masz prawa?

  • Możesz zażądać, aby odbierający poród lekarz zasięgnął opinii innego lekarza, a także, by położna zasięgnęła opinii innej położnej. Lekarz może odmówić, jeżeli uzna zgłoszone żądanie za bezzasadne, ale ten fakt musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej pacjentki. Takie uprawnienie odmowy konsultacji nie przysługuje położnej ani pielęgniarce.
  • W czasie porodu można wydawać dźwięki (jęki, stękanie), co łagodzi ból porodowy i przyspiesza akcję porodową. Nie wolno natomiast hamować odruchu wydawania dźwięków.
  • Możesz także przyjmować wygodną dla ciebie pozycję, korzystać z piłki, worka sako, drabinek, prysznica, spacerować.
  • Masz prawo do informacji o stanie zdrowia twojego i dziecka. Lekarz powinien w przystępnej formie objaśnić ci stan zdrowia, ewentualne dolegliwości, proponowane oraz możliwe metody badań i sposoby leczenia, dające się przewidzieć następstwa ich zastosowania albo zaniechania, przewidywany wynik leczenia oraz rokowania.
  • Możesz wyrazić zgodę lub odmówić wszelkich procedur medycznych i innych (lewatywa, golenie krocza, podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, stałe monitorowanie apataratem KTG, masaż szyjki macicy, wyciskanie dziecka z brzucha, znieczulenie, podanie środków zmieniających świadomość, nacięcie krocza).
  • Podczas porodu może być obecna wskazana przez ciebie osoba towarzysząca (np. partner, doula, mama, siostra).
  • Możesz nie wyrazić zgody na obecność osób postronnych, które nie są niezbędne (studenci położnictwa i medycyny).
  • W czasie porodu można pić (przejrzyste płyny: wodę niegazowaną, herbatę, rozcieńczony sok) oraz jeść (dotyczy to porodów o niskim ryzyku). Najlepiej jest zjeść lekkostrawny posiłek w pierwszej fazie porodu (kasza, warzywa, drób). Można też jeść w aktywnej fazie porodu – lekkostrawne i niskotłuszczowe pokarmy (suszone owoce, banany). Poród może trwać nawet kilkanaście godzin i trudno jest wytrzymać ten czas z pustym żołądkiem. Według badań kobiety, które nie jadły i nie piły w czasie porodu, rodziły średnio 90 minut dłużej. Jedzenie w czasie porodu zaleca WHO i Fundacja Rodzić po Ludzku.
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE