Co wolno, a czego nie w czasie PORODU?

2013-09-04 1:15

Przygotowujesz się do porodu i zastanawiasz się, co wolno w trakcie porodu? Czy w czasie porodu można jeść i pić? Czy rodząca może brać prysznic czy spacerować? Sprawdź, co możesz robić w czasie porodu, a czego nie, i jakie są prawa rodzącej.

Przygotowujesz się do porodu i zastanawiasz się, co wolno w trakcie porodu? Czy w czasie porodu można jeść i pić? Czy rodząca może brać prysznic czy spacerować? Sprawdź, co możesz robić w czasie porodu, a czego nie, i jakie są prawa rodzącej.

Każda ciężarna w ramach przygotowań do porodu powinna dokładnie znać przebieg porodu i prawa ciężarnej. Dzięki temu poczuje się pewniej i będzie miała poczucie, że podoła czekającemu ją zadaniu, jakim jest urodzenie dziecka. Wiedza o porodzie daje rodzącej pewność siebie, siłę i poczucie sprawczości, a także znacznie zmniejsza lęk przed porodem. Wiesz, co cię czeka i masz pewność, że dasz radę. Aby nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie masz prawa jako rodząca.

Zobacz także: Plan porodu: czy warto go napisać? 

Dobrze wiedzieć

Dobrą okazją do zdobycia wiedzy o tym, co może, a czego nie może rodząca, jest przygotowywanie planu porodu. To dokument, w którym kobieta zawiera swoje oczekiwania co do porodu (pozycja w trakcie porodu, osoba towarzysząca, środki przeciwbólowe, nacięcie krocza i inne kwestie).

Poród – jakie masz prawa?

  • Możesz zażądać, aby odbierający poród lekarz zasięgnął opinii innego lekarza, a także, by położna zasięgnęła opinii innej położnej. Lekarz może odmówić, jeżeli uzna zgłoszone żądanie za bezzasadne, ale ten fakt musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej pacjentki. Takie uprawnienie odmowy konsultacji nie przysługuje położnej ani pielęgniarce.
  • W czasie porodu można wydawać dźwięki (jęki, stękanie), co łagodzi ból porodowy i przyspiesza akcję porodową. Nie wolno natomiast hamować odruchu wydawania dźwięków.
  • Możesz także przyjmować wygodną dla ciebie pozycję, korzystać z piłki, worka sako, drabinek, prysznica, spacerować.
  • Masz prawo do informacji o stanie zdrowia twojego i dziecka. Lekarz powinien w przystępnej formie objaśnić ci stan zdrowia, ewentualne dolegliwości, proponowane oraz możliwe metody badań i sposoby leczenia, dające się przewidzieć następstwa ich zastosowania albo zaniechania, przewidywany wynik leczenia oraz rokowania.
  • Możesz wyrazić zgodę lub odmówić wszelkich procedur medycznych i innych (lewatywa, golenie krocza, podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, stałe monitorowanie apataratem KTG, masaż szyjki macicy, wyciskanie dziecka z brzucha, znieczulenie, podanie środków zmieniających świadomość, nacięcie krocza).
  • Podczas porodu może być obecna wskazana przez ciebie osoba towarzysząca (np. partner, doula, mama, siostra).
  • Możesz nie wyrazić zgody na obecność osób postronnych, które nie są niezbędne (studenci położnictwa i medycyny).
  • W czasie porodu można pić (przejrzyste płyny: wodę niegazowaną, herbatę, rozcieńczony sok) oraz jeść (dotyczy to porodów o niskim ryzyku). Najlepiej jest zjeść lekkostrawny posiłek w pierwszej fazie porodu (kasza, warzywa, drób). Można też jeść w aktywnej fazie porodu – lekkostrawne i niskotłuszczowe pokarmy (suszone owoce, banany). Poród może trwać nawet kilkanaście godzin i trudno jest wytrzymać ten czas z pustym żołądkiem. Według badań kobiety, które nie jadły i nie piły w czasie porodu, rodziły średnio 90 minut dłużej. Jedzenie w czasie porodu zaleca WHO i Fundacja Rodzić po Ludzku.
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE