Czy słyszałaś o afirmacjach? Na pewno nie raz, w kontekście motywowania siebie do działania czy do pokonywania własnych słabości. Afirmacje są chętnie zalecane przez psychologów i coachów po to, aby wzmocnić u pacjenta poczucie własnej wartości czy wiarę w siebie i swoje umiejętności. Dokładnie takie samo zadanie mają afirmacje wypowiadane w czasie porodu. Badania przeprowadzone w 2020 roku dowiodły, że stosowanie pozytywnych afirmacji na porodówce pomaga zmniejszyć lęk. Jak to działa i jakie afirmacje porodowe są najskuteczniejsze?
Spis treści
- Afirmacje - prawda czy mit?
- Jak działają afirmacje w czasie porodu?
- Jak stosować porodowe afirmacje?
- 15 afirmacji idealnych na czas porodu
Afirmacje - prawda czy mit?
Mówi się, że jeśli w coś uwierzysz, to możesz to osiągnąć. Ta teoria przyświeca fanom afirmacji. To strategia pomagająca samej sobie na przezwyciężenie negatywnych odczuć. Pozytywne afirmacje to wyrażenia, które możesz wypowiedzieć, aby wzmocnić swoją pewność siebie i wiarę w swoje siły w sytuacjach, w których odczuwasz zwątpienie.Pomagają przezwyciężyć negatywne myśli i przeprogramować mózg na pozytywne emocje.
Zdaniem wielu naukowców to nie jest tylko '"psychologiczna gadka". Kiedy powtarzasz w głowie te same myśli, niezależnie od tego, czy są pozytywne, czy negatywne, zaczynasz w nie wierzyć, a twój mózg tworzy nową ścieżkę neuronową, która pozostaje w nim i otwiera przed tobą nowe możliwości: pewności siebie, poczucie własnej sprawczości. To tzw. neuroplastyczność, która pozwala nam zmienić nasze przekonania i myśli, zastępując je innymi. Ale specjaliści podkreślają, że chociaż działanie afirmacji na ciało człowieka ma uzasadnienie w biologii, to jednak najważniejszą rzeczą jest uwierzenie w działanie afirmacji.
Czytaj również: Znieczulenie za pomocą akupunktury – na czym polega znieczulenie porodu akupunkturą?
Błękitny poród - doula tłumaczy, czy poród w hipnozie boli mniej
Jak działają afirmacje w czasie porodu?
Przedłużająca się akcja porodowa jest męcząca nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. W pewnym momencie (a raczej w wielu momentach) pojawia się znużenie, bezsilność, zwątpienie w to, czy dasz radę wydać dziecko na świat. Do tego dochodzą emocje, które towarzyszą każdej rodzącej kobiecie: lęk o zdrowie oraz życie swoje i dziecka, obawa przed bólem.
Specjaliści uważają, że afirmacje mogą pobudzać te części mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolowanie emocji i za wydawanie "poleceń" innym częściom organizmu. Dowiedziono naukowo, że między innymi stymulują hormonalny system "przeciwbólowy", który ma każdy człowiek, ale którego uruchomienie i działanie zależy właśnie od emocji i nastawienia. Wiele kobiet nie wykorzystuje tego naturalnego daru z powodu negatywnego nastawienia do porodu: stres powoduje tak silne uwalnianie kortyzolu czy adrenaliny, że tłumią one działanie innych hormonów przeciwbólowych produkowanych przez organizm.
Jak stosować porodowe afirmacje?
Nie ma jednej afirmacji pasującej do wszystkich. Dlatego przed porodem warto przygotować sobie kilka zdań, które cię przekonują i które - czujesz to intuicyjnie - pasują do ciebie, twojego nastawienia i emocji. Specjaliści radzą, aby wypowiadać je na głos lub w myślach, ale czasem usłyszenie czegoś bardziej do nas dociera. Zapisz swoje pozytywne afirmacje na kartce, którą weźmiesz na porodówkę, bo w czasie porodu możesz je zapomnieć.
15 afirmacji idealnych na czas porodu
- Moje ciało dokładnie wie, co ma robić
- Każdy skurcz przybliża mnie do dziecka
- Jestem do tego stworzona
- Mam nieograniczoną siłę
- Moje ciało jest gotowe na urodzenie dziecka
- Kobiety wiedzą, jak rodzić, a ja jestem jedną z nich
- Nawet gdy się boję, jestem silna
- Relaksuję się, otwieram swoje ciało i oddycham
- Na całym świecie jest mnóstwo kobiet, które rodzą właśnie teraz
- Miliony kobiet przede mną rodziły. Ja też to potrafię
- Jestem bezpieczna. Jestem wspierana
- Będzie dobrze
- Ten dyskomfort wkrótce się skończy
- Będę miała dobre doświadczenia z porodu
- Za chwilę poznam moje dziecko