Znieczulenie za pomocą akupunktury – na czym polega znieczulenie porodu akupunkturą?

2021-02-10 10:19

Znieczulenie porodu za pomocą akupunktury to alternatywna metoda łagodzenia bólu porodowego. Dowiedz się, na czym polega znieczulenie porodu za pomocą akupunktury i kiedy jest skuteczne? Czy każdy może skorzystać z tego rodzaju znieczulenia?

Znieczulenie za pomocą akupunktury –
Autor: Getty images Na czym polega znieczulenie porodu akupunkturą?

Akupunktura to jeden z wielu rodzajów znieczulenia bólu porodowegoZnieczulenie porodu za pomocą akupunktury polega na wkłuwaniu przez lekarza w określone punkty na ciele cieniutkich igieł, co według medycyny Wschodu poprawia przepływ energii przez kanały energetyczne. Prawdopodobnie pobudza też wydzielanie endorfin.

Metodę można stosować już w ciąży, by przygotować ciało do porodu i zwiększyć odporność na bolesne skurcze macicy.

Spis treści

  1. Czy akupunktura w czasie porody jest bezpieczna?
  2. Jak wygląda znieczulenie do porodu za pomocą akupunktury?
  3. Czy rzeczywiście akupunktura znieczula?
  4. U kogo nie można stosować akupunktury?
  5. Gdzie szukać zabiegów akupunktury w czasie porodu?

Czy akupunktura w czasie porody jest bezpieczna?

Akupunktura nie jest w Polsce bardzo popularna, jednak sama metoda leczenia znana jest w Europie od stuleci. Terapia ta ma też bardzo długą tradycję na Wschodzie. Wszyscy specjaliści podkreślają, że umiejętnie wykonany zabieg akupunktury nie jest szkodliwy dla zdrowia. Dotyczy to również kobiet w ciąży, warunkiem jest jednak to, że zabieg musi wykonać osoba wyszkolona.

Jak dotąd nie ma też medycznych dowodów na jakiekolwiek negatywne skutki w stosowaniu akupunktury u zdrowych kobiet w czasie porodu. Niektóre sugerują za to, że akupunktura pod koniec ciąży może pomóc szyjce macicy dojrzeć i przygotować się do porodu.

Amerykańskie badania z 2009 roku pokazują, że akupunktura stosowana w casie porodu zmniejszyła potrzebę korzystania z metod farmakologicznych i inwazyjnych. Średni wynik badań noworodków w skali Apgar w 5 minucie życia był "istotnie wyższy" w porównaniu z noworodkami, które rodziły się z użyciem tradycyjnych metod znieczulenia.

Czytaj również: Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

ZNIECZULENIE PORODU za pomocą stymulatora Tens – czy to bezpieczna metoda znieczulenia?

Żel położniczy pozwala uniknąć nacięcia krocza? Fakty i mity

Jak wygląda znieczulenie do porodu za pomocą akupunktury?

Znawcy akupunktury uważają, że przygotowanie do porodu z użyciem akupunktury powinno rozpocząć się kilka tygodni przed porodem. Kobieta w ciąży powinna próbować odwiedzać terapeutę przynajmniej raz w miesiącu przez całą ciąże oraz dwa do trzech razy w dziewiątym miesiącu ciąży

Zabiegi akupunktury w ostatnim trymestrze mają na celu złagodzenie niepokoju przyszłej mamy,  zmęczenia oraz przygotowanie jej krocza i szyjki macicy do porodu.

Następnie akupunkturę stosuje się w pierwszym okresie porodu – wtedy skutecznie redukuje stopień odczuwania bólu i odpręża. Wkłuwanie igieł zwykle nie jest bolesne. Czasem pojawia się lekki krótki ból lub uczucie rozpychania, podobne jak przy podawaniu zastrzyków. Matka jest cały czas przytomna i nieotumaniona lekami przeciwbólowymi, co pozytywnie wpływa na przebieg całej akcji porodowej.

Łagodzenie bólu podczas porodu za pomocą akupunktury jest bezpieczne dla dziecka i dla mamy pod warunkiem, że wykonuje ją doświadczony specjalista. Efekty zabiegu powinny się pojawić po 20–30 min.

Czy rzeczywiście akupunktura znieczula?

Chociaż wkłuwanie igieł pozwala zmniejszyć ból porodowy, to jednak trzeba mieć świadomość, że nie wyeliminuje go całkowicie. Uznaje się jednak, że akupunktura stosowana w czasie porodu wpływa na:

Należy pamiętać, że akupunktura może być łączona ze znieczuleniem zewnątrzoponowym i je uzupełniać.

U kogo nie można stosować akupunktury?

Metody tej nie można stosować u kobiet, które mają zaburzenia układu nerwowego, np. padaczkę lub choroby psychiczne.

Gdzie szukać zabiegów akupunktury w czasie porodu?

Szpitale położnicze w Polsce rzadko umożliwiają pacjentkom korzystanie z metod alternatywnego znieczulenia do porodu, chociaż akupunktura jest jedną z wymienianych metod łagodzenia bólu porodowego wymienianych przez ministerstwo zdrowia.

Metoda ta dostępna jest w nielicznych szpitalach, głównie prywatnych. Dużo częściej jest stosowana w czasie porodów domowych pod opieką Fundacji Poród Bez Strachu czy prowadzonych przez prywatne położne.

Czytaj również: Porody domowe coraz popularniejsze z powodu COVID. Położne są rozchwytywane!

Podtlenek azotu - czyli gaz rozweselający jako znieczulenie podczas porodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza