Jak przyspieszyć akcję porodową? Oto podpowiedzi, z których warto skorzystać na porodówce

2022-05-02 14:06

Czasami akcja porodowa jakby stanęła w miejscu. Czy można ją jakoś przyspieszyć? Oczywiście, że tak! Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co robić, by przyspieszyć poród.

Jak przyspieszyć akcję porodową?
Autor: Getty images Oto podpowiedzi, z których warto skorzystać na porodówce

Pierwsza faza porodu polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Następuje to w czasie regularnych i coraz silniejszych skurczów. Ten etap może trwać kilka, a niekiedy kilkanaście godzin – tak się dzieje wtedy, gdy akcja porodowa nagle zwalnia i szyjka przestaje się rozwierać.

To trudny moment dla każdej rodzącej, która jest już wyczerpana fizycznie, zmęczona bólem i niecierpliwie czeka końca. Jak zaktywować poród i zmusić swój organizm do współpracy? Oto kilka naszych rad.

Czytaj również: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Naukowcy są pewni: to dziecko decyduje o dacie swoich narodzin

Spis treści

  1. Przyjmij odpowiednią pozycję
  2. Poćwicz na piłce
  3. Idź na spacer
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Przyjmij odpowiednią pozycję

W czasie pierwszej fazy porodu prawdopodobnie trochę leżałaś. Teraz jednak zdecydowanie powinnaś wstać, by pozwolić działać prawom fizyki. Pozycja wertykalna jest wskazana ze względu na siłę grawitacji – gdy stoisz dziecko automatycznie ciąży ku dołowi.

Prawdopodobnie będziesz zbyt zmęczona, by ustać samodzielnie, dlatego zarzuć ramiona na szyję partnera i „zawiśnij” na nim, pochylając tułów ku dołowi (rozstaw szeroko nogi). W ten sposób również rozluźnisz mięśnie kręgosłupa i zmniejszysz ból pleców.

Możesz też poprosić męża, by usiadł, a ty kucnij między jego nogami, „wisząc” na jego udach. Taka pozycja kuczna dodatkowo sprzyja rozwieraniu się szyjki przez naturalny rozkrok. Jeżeli z przyczyn medycznych lekarz chce, abyś nie wstawała, poproś go, by pozwolił ci chociaż usiąść.

Poćwicz na piłce

Wielkie gumowe piłki to obowiązkowy sprzęt na każdej porodówce. Siedzenie na niej i wykonywanie prostych ruchów oraz ćwiczeń może znacząco przyspieszyć rozwieranie się szyjki. Najskuteczniejsze jest delikatne podskakiwanie – usiądź na piłce i odpychając się nogami od podłogi, sprężynuj na niej.

Takie ćwiczenie sprzyja rozluźnianiu mięśni krocza. Możesz też kręcić biodrami, siedząc na piłce z rozstawionymi szeroko nogami. Dzięki temu główka dziecka obniża się i łatwiej wpasowuje w kanał rodny. Przy okazji takie ruchu są masażem szyjki macicy, który wyzwala skurcze i przyspiesza akcję porodową.  

Czytaj również: Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

Idź na spacer

Chodzenie łączy w sobie zarówno zalety przyjmowania pozycji pionowej, jak i wykonywania ruchów biodrami, dlatego jeśli skurcze na chwilę ustały, przejdź się po pokoju lub szpitalnym korytarzu. W czasie spaceru dziecko zacznie uciskać szyjkę i przyspieszy jej rozwieranie się.

Najlepiej jeśli w pobliżu są schody – wspinanie się na stopnie, zdaniem specjalistów, potęguje nacisk i zwiększa skuteczność chodzenia.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?

Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: