Jak przyspieszyć akcję porodową? Oto podpowiedzi, z których warto skorzystać na porodówce

2022-05-02 14:06

Czasami akcja porodowa jakby stanęła w miejscu. Czy można ją jakoś przyspieszyć? Oczywiście, że tak! Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co robić, by przyspieszyć poród.

Jak przyspieszyć akcję porodową?
Autor: Getty images Oto podpowiedzi, z których warto skorzystać na porodówce

Pierwsza faza porodu polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Następuje to w czasie regularnych i coraz silniejszych skurczów. Ten etap może trwać kilka, a niekiedy kilkanaście godzin – tak się dzieje wtedy, gdy akcja porodowa nagle zwalnia i szyjka przestaje się rozwierać.

To trudny moment dla każdej rodzącej, która jest już wyczerpana fizycznie, zmęczona bólem i niecierpliwie czeka końca. Jak zaktywować poród i zmusić swój organizm do współpracy? Oto kilka naszych rad.

Czytaj również: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Naukowcy są pewni: to dziecko decyduje o dacie swoich narodzin

Spis treści

  1. Przyjmij odpowiednią pozycję
  2. Poćwicz na piłce
  3. Idź na spacer
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Przyjmij odpowiednią pozycję

W czasie pierwszej fazy porodu prawdopodobnie trochę leżałaś. Teraz jednak zdecydowanie powinnaś wstać, by pozwolić działać prawom fizyki. Pozycja wertykalna jest wskazana ze względu na siłę grawitacji – gdy stoisz dziecko automatycznie ciąży ku dołowi.

Prawdopodobnie będziesz zbyt zmęczona, by ustać samodzielnie, dlatego zarzuć ramiona na szyję partnera i „zawiśnij” na nim, pochylając tułów ku dołowi (rozstaw szeroko nogi). W ten sposób również rozluźnisz mięśnie kręgosłupa i zmniejszysz ból pleców.

Możesz też poprosić męża, by usiadł, a ty kucnij między jego nogami, „wisząc” na jego udach. Taka pozycja kuczna dodatkowo sprzyja rozwieraniu się szyjki przez naturalny rozkrok. Jeżeli z przyczyn medycznych lekarz chce, abyś nie wstawała, poproś go, by pozwolił ci chociaż usiąść.

Poćwicz na piłce

Wielkie gumowe piłki to obowiązkowy sprzęt na każdej porodówce. Siedzenie na niej i wykonywanie prostych ruchów oraz ćwiczeń może znacząco przyspieszyć rozwieranie się szyjki. Najskuteczniejsze jest delikatne podskakiwanie – usiądź na piłce i odpychając się nogami od podłogi, sprężynuj na niej.

Takie ćwiczenie sprzyja rozluźnianiu mięśni krocza. Możesz też kręcić biodrami, siedząc na piłce z rozstawionymi szeroko nogami. Dzięki temu główka dziecka obniża się i łatwiej wpasowuje w kanał rodny. Przy okazji takie ruchu są masażem szyjki macicy, który wyzwala skurcze i przyspiesza akcję porodową.  

Czytaj również: Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej

Idź na spacer

Chodzenie łączy w sobie zarówno zalety przyjmowania pozycji pionowej, jak i wykonywania ruchów biodrami, dlatego jeśli skurcze na chwilę ustały, przejdź się po pokoju lub szpitalnym korytarzu. W czasie spaceru dziecko zacznie uciskać szyjkę i przyspieszy jej rozwieranie się.

Najlepiej jeśli w pobliżu są schody – wspinanie się na stopnie, zdaniem specjalistów, potęguje nacisk i zwiększa skuteczność chodzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza