Co robić, by przyspieszyć poród?

2016-02-10 14:08
poród w pozycji wertykalnej
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Poród w pozycji wertykalnej trwa zazwyczaj krócej niż ten w pozycji horyzontalnej.

Czasami akcja porodowa jakby stanęła w miejscu. Czy można ją jakoś przyspieszyć? Oczywiście, że tak! Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co robić, by przyspieszyć poród.

Pierwsza faza porodu polega na rozwieraniu się szyjki macicy. Następuje to w czasie regularnych i coraz silniejszych skurczów. Ten etap może trwać kilka, a niekiedy kilkanaście godzin – tak się dzieje wtedy, gdy akcja porodowa nagle zwalnia i szyjka przestaje się rozwierać. To trudny moment dla każdej rodzącej, która jest już wyczerpana fizycznie, zmęczona bólem i niecierpliwie czeka końca. Jak zaktywować poród i zmusić swój organizm do współpracy? Oto kilka naszych rad.

Czytaj również: Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka

Co robić, by przyspieszyć poród? Przyjmij odpowiednią pozycję

W czasie pierwszej fazy porodu prawdopodobnie trochę leżałaś. Teraz jednak zdecydowanie powinnaś wstać, by pozwolić działać prawom fizyki. Pozycja wertykalna jest wskazana ze względu na siłę grawitacji – gdy stoisz dziecko automatycznie ciąży ku dołowi. Prawdopodobnie będziesz zbyt zmęczona, by ustać samodzielnie, dlatego zarzuć ramiona na szyję partnera i „zawiśnij” na nim, pochylając tułów ku dołowi (rozstaw szeroko nogi). W ten sposób również rozluźnisz mięśnie kręgosłupa i zmniejszysz ból pleców. Możesz też poprosić męża, by usiadł, a ty kucnij między jego nogami, „wisząc” na jego udach. Taka pozycja kuczna dodatkowo sprzyja rozwieraniu się szyjki przez naturalny rozkrok. Jeżeli z przyczyn medycznych lekarz chce, abyś nie wstawała, poproś go, by pozwolił ci chociaż usiąść.

Czytaj również: Szybki poród: co robić, gdy zaskoczy nas niespodziewany poród?

Co robić, by szybko urodzić? WIDEO

Co robić, by przyspieszyć poród? Poćwicz na piłce

Wielkie gumowe piłki to obowiązkowy sprzęt na każdej porodówce. Siedzenie na niej i wykonywanie prostych ruchów oraz ćwiczeń może znacząco przyspieszyć rozwieranie się szyjki. Najskuteczniejsze jest delikatne podskakiwanie – usiądź na piłce i odpychając się nogami od podłogi, sprężynuj na niej. Takie ćwiczenie sprzyja rozluźnianiu mięśni krocza. Możesz też kręcić biodrami, siedząc na piłce z rozstawionymi szeroko nogami. Dzięki temu główka dziecka obniża się i łatwiej wpasowuje w kanał rodny. Przy okazji takie ruchu są masażem szyjki macicy, który wyzwala skurcze i przyspiesza akcję porodową.  

Czytaj również: Jak szybko urodzić? 3 skuteczne sposoby na szybki poród

Co robić, by przyspieszyć poród? Idź na spacer

Chodzenie łączy w sobie zarówno zalety przyjmowania pozycji pionowej, jak i wykonywania ruchów biodrami, dlatego jeśli skurcze na chwilę ustały, przejdź się po pokoju lub szpitalnym korytarzu. W czasie spaceru dziecko zacznie uciskać szyjkę i przyspieszy jej rozwieranie się. Najlepiej jeśli w pobliżu są schody – wspinanie się na stopnie, zdaniem specjalistów, potęguje nacisk i zwiększa skuteczność chodzenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE