Gwizdek, który pomaga przy skurczach, hitem porodówek. Polecają go Francuzki

2023-05-30 13:33

Zdaniem francuskich położnych wzmacnia mięśnie brzucha, zwiększa dotlenienie matki i płodu, zmniejsza ryzyko nacięcia krocza, ogranicza użycie kleszczy oraz ułatwia poród. Pierwsze gwizdki Winner Flow są już dostępne w naszym kraju, a niektóre szpitale i położne prowadzą warsztaty korzystania z tego nietypowego urządzenia w czasie ciąży i porodu.

Rodząca w szpitalu w otoczeniu położnych
Autor: Getty images/materiały prasowe Gwizdek, który przyda się w czasie porodu. Tak we Francji ciężarne uczą się oddychania w czasie skurczów

Plastikowy gwizdek o nazwie Winner flow to popularny na zachodzie gadżet porodowy. Od kilku lat można spotkać go również na polskich porodówkach oraz w szkołach rodzenia, a nawet zapisać się na specjalne warsztaty z jego korzystania. Po co rodzącej gwizdek?

Zdaniem ekspertów, ten prosty przedmiot uczy prawidłowego oddychania niezbędnego w czasie porodu, ale ma również wiele innych zalet przydatnych w czasie ciąży i połogu. Czym jest Winner flow?

Spis treści

  1. Czym jest gwizdek Winner flow?
  2. Jak oddychać z gwizdkiem w czasie ciąży?
  3. Jak oddychać z gwizdkiem w czasie porodu?
Seks po porodzie - kiedy warto iść do fizjoterapeuty uroginekologicznego? M jak mama

Czym jest gwizdek Winner flow?

To małe, plastikowe urządzenie do nauki oddychania brzuchem, zaprojektowane w celu wzmacniania mięśni dna miednicy. Ale, jak to często bywa, okazało się, że urządzenie pomaga też w innych sytuacjach, głównie w przygotowaniach do porodu i w samym porodzie.

Praca z gwizdkiem polega na wydychaniu przez niego powietrza - możliwe jest ustawienie różnych rozmiarów przepływu, a tym samym różnego stopnia oporu w czasie wydychania powietrza z płuc. Opór ten wymusza pracę mięśni dna miednicy i brzucha. A wiadomo, że sprawność i siła tych właśnie mięśni jest zbawienna w czasie ciąży (pozwala uniknąć nietrzymania moczu, rozstępu mięśnia prostego brzucha) oraz porodu (ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny i zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza). Obserwacje francuskich położnych, które najdłużej korzystają z Winner flow pokazują, że porody z gwizdkiem są obarczone mniejszą liczbą urazów krocza oraz są krótsze niż przeciętne.

Ale oddychanie przez gwizdek, angażujące mięśnie brzucha i przepony, to również dobry sposób na zmniejszenie bólu w czasie akcji porodowej. Powolne, głębokie oddychanie przeponą dotlenia całe ciało, rozluźniając mięśnie i zmniejszając ból dodatkowo wysyła do mózgu sygnały hamujące wydzielania hormonów stresu, a uwalniające wypływ oksytocyny, która skraca poród.

Czytaj również: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży, które przygotują cię do rodzenia!

"Oddychaj głęboko"? W trakcie porodu to nie zawsze dobry pomysł - wyjaśnia położna

Jak oddychać z gwizdkiem w czasie ciąży?

Kluczowy w czasie porodu jest taki sposób oddychania, aby możliwe było regularnie dostarczanie tlenu rodzącemu się dziecku. Tymczasem wiele kobiet wstrzymuje oddech czy to z bólu w czasie skurczu czy w czasie parcia. Wstrzymywanie oddechu przez długi czas, leżenie na plecach zmniejsza dopływ tlenu do dziecka oraz do narządów mamy. Może również wpływać negatywnie na funkcjonowanie serca, mózgu i na ciśnienie krwi.

Specjaliści radzą, aby trening oddychania przez gwizdek rozpocząć już w drugim trymestrze ciąży. Warto zacząć ćwiczenia na 2 poziomie oporu (im wyższa liczba, tym mniejszy opór), aby nie obciążać mięśni dna miednicy na tym etapie ciąży. Nie rób zbyt głębokich wdechów i wydechów.

Jak oddychać z gwizdkiem w czasie porodu?

W czasie akcji skurczowej warto oddychać w momencie, gdy ból zaczyna dawać się we znaki. Dobrym pomysłem jest ustawienie oporu na 1,5. W przeciwieństwie do ćwiczeń ciążowych, oddychanie w czasie skurczów powinno być głębokie, a wydychanie - długie i powolne. Zwiększenie oporu zalecane jest w ostatniej fazie porodu, gdy nadchodzi pora parcia. Silniejszy opór angażuje mięśnie brzucha i stymuluje ciało do wypychania dziecka na zewnątrz, a także pomaga w skupieniu się.

Oddychanie przez gwizdek sprawdza się zarówno w porodzie bez znieczulenia, jak i ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.

Warto go wykorzystywać również w połogu, do ćwiczeń mięśni kegla, które zapobiegają nietrzymaniu moczu i szybszemu powrotowi do formy okolic krocza po porodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza