Szpital do porodu. Jak wybrać szpital położniczy?

2013-05-28 17:03 Elżbieta Oszer

Szpital do porodu to jedno z miejsc, które zapamiętasz na całe życie. Wybór szpitala, w którym zamierzasz urodzić swoje dziecko, to ważna sprawa. Powinno to być miejsce, które zapewnia dobrą, profesjonalną opiekę, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego warto wcześniej wybrać szpital do porodu. Dowiedz się, jak wybrać szpital do porodu i na co zwrócić uwagę decydując się na konkretną porodówkę?

Chyba wszystkie kobiety boją się porodu. Nawet te, które rodziły już dzieci i wiedzą, jak wygląda poród, będąc w kolejnej ciąży, boją się tego, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy nie nastąpią komplikacje, jak będzie wyglądała i jak długo potrwa akcja porodowa, i jakiej opieki mogą się spodziewać w szpitalu.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Niestety, mimo iż coraz głośniej mówi się o tym, jak ważne są warunki i atmosfera na oddziale położniczym, wciąż w naszym kraju funkcjonuje wiele placówek szpitalnych, w których traktuje się kobiety obcesowo, nie szanując jej praw. A przecież poród to wielkie i trudne przeżycie – dlatego kobieta powinna rodzić w warunkach intymnych i komfortowych, a personel szpitala powinien jej zapewnić profesjonalną opiekę i zadbać, by przed, w trakcie i po porodzie czuła się dobrze i bezpiecznie.

Przeczytaj również: Jak wygląda poród naturalny?

Z tego powodu niezmiernie ważną sprawą jest wybór szpitala do porodu – odpowiednia placówka będzie gwarancją, że urodzisz swoje dziecko w przyjaznym miejscu i nawet po latach będziesz z entuzjazmem i sentymentem wspominać szpital położniczy i opiekę, jaką cię w nim otoczono.

Szpital do porodu – masz wolny wybór

Ponieważ obecnie nie ma rejonizacji, masz wolny wybór, w której placówce chcesz urodzić dziecko. Nie musi to być wcale szpital położony najbliżej twojego domu i nie musi być to ten, w którym pracuje lekarz ginekolog prowadzący twoją ciążę – chyba że bardzo ci zależy, aby to właśnie on odbierał twój poród. Warto także zapytać znajome mamy, który szpital polecają, a który odradzają i dlaczego. To pomoże ci podjąć decyzję. Kiedy już wybierzesz placówkę, najlepiej odwiedź ją co najmniej dwa-trzy miesiące przed planowanym terminem rozwiązania, obejrzyj, jak wygląda oddział – czy jest czysty, przytulny, jakie wrażenie na tobie robi i porozmawiaj z położną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala do porodu?

W szpitalu, na oddziale położniczym warto zapytać położną, ile kosztuje poród. To ważne, bo choć teoretycznie poród w państwowym szpitalu jest bezpłatny, to za wiele usług uważanych za dodatkowe, będziesz musiała zapłacić, jeśli się na nie zdecydujesz. A zatem zapytaj, ile kosztuje znieczulenie zewnątrzoponowe, indywidualna opieka położnej, pojedyncza sala porodowa i poród rodzinny. Poproś, by jeśli to możliwe, pokazano ci salę do porodów rodzinnych i sale poporodowe. Jeśli, mimo braku przeciwwskazań do porodu naturalnego, bierzesz pod uwagę poród przez cesarskie cięcie, zapytaj, czy przeprowadza się cesarkę na życzenie i jaki byłby koszt takiego porodu.

Wybór szpitala do porodu, a opieka neonatologiczna

Warto zapytać także, czy oddział jest przygotowany na ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu – czy posiada niezbędne urządzenia pozwalające udzielić natychmiastowej pomocy noworodkowi i tobie. Zapytaj także, co zabrać ze sobą do szpitala (dokumenty, ubrania, środki kosmetyczne dla siebie i dziecka) i ile dni standardowo pozostaje się po porodzie w szpitalu. Po wizycie na oddziale położniczym wybranego szpitala musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy właśnie tam chcesz rodzić? Rozmowa z położną i ogólne wrażenie, jakie odniosłaś po obejrzeniu sali porodowej i poporodowej, często przesądzają o ostatecznym wyborze.

Przeczytaj również: Ile kosztuje poród w prywatnym szpitalu?

Polecamy wideo: Rola osoby towarzyszącej przy porodzie

Lęk przed porodem towarzyszy prawie każdej przyszłej mamie. Dlatego podczas porodu warto mieć obok siebie kogoś bliskiego. Z kim rodzić? I w jaki sposób osoba towarzysząca może pomóc rodzącej? Na te pytania odpowiada położna Magdalena Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE