Lewatywa w domu: z kawy, z cytryny... 5 sposobów na lewatywę

2020-06-19 15:03

Lewatywa w domu zyskuje na popularności. Lewatywa z kawy to jeden ze sposobów na lewatywę w domu. Na zabieg decyduje się sporo przyszłych mam. Poznaj inne sposoby na lewatywę w domu, oprócz lewatywy z kawy, i dowiedz się, jak poprawnie ją wykonać.

lewatywa
Autor: thinkstockphotos.com

Dziś lewatywę wykonuje się znacznie rzadziej, niż kiedyś, lecz powoli zabieg ten znów zyskuje na popularności, mimo że brakuje naukowych dowodów na to, że lewatywa usuwa zalegające latami w jelitach złogi kałowe, dzięki czemu pacjent odzyskuje zdrowie i siły.

Wiadomo natomiast, że jest ona skutecznym sposobem na zaparcia. Coraz częściej stosuje się ją przy zaparciach w ciąży, jednak nie każdy rodzaj płynu do lewatywy jest wskazany, dlatego wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.

Choć przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że lewatywę wykonuje się głównie w szpitalu, rośnie liczba zwolenników wykonywania lewatywy w domu, robionej przy wykorzystaniu różnych substancji, np. lewatywa z kawy. Przedstawiamy te najpopularniejsze.

Spis treści:

Lewatywa z kawy

Przepis na płyn do lewatywy z kawy nie jest skomplikowany:

 • Należy zagotować litr wody.
 • Do gotującej wody wsypać 3 łyżki świeżo zmielonej kawy.
 • Na małym ogniu gotować tę mieszankę jeszcze przez piętnaście minut.
 • Po tym czasie należy ją odcedzić – fusy wyrzucamy, a płyn studzimy do temperatury ciała. 

Zdaniem specjalistów od medycyny naturalnej lewatywa z kawy usuwa z jelit bakterie (niestety – również te dobre), grzyby i toksyny.

Kawa w ciąży nie jest wskazana, dlatego nie poleca się tego rodzaju lewatywy przyszłym mamom ze względu na to, że zawartą w takiej dawce kawy kofeinę łatwo przedawkować (mimo, że dostaje się do organizmu inną drogą), co nie jest korzystne dla ciężarnej.

Zobacz 5 sposobów na zaparcia w ciąży

Dobrze wiedzieć

Lewatywa, inaczej określana także jako wlew doodbytniczy, to zabieg znany od wieków. Wykonywano go już w starożytnym Egipcie – jego mieszkańcy wierzyli, że ma on lecznicze moce i jest darem zesłanym przez boga Ozyrysa.

W starożytności i w średniowieczu wykorzystywano do niego głównie wodę i mleko, wierząc, że w ten sposób można oczyścić organizm z tego, co w nim zalega, by uniknąć problemów ze zdrowiem.

Ciekawe jest to, że znano go – i wykonywano – nie tylko w Europie, krajach basenu Morza Śródziemnego czy w bliskiej Afryce, ale też nad Amazonką: to właśnie amazońscy Indianie skonstruowali pierwsze gruszki do lewatywy, które wypełniali wodą zmieszaną z olejami i substancjami pozyskanymi z leczniczych ziół.

Zobacz:

Czy wykonywać lewatywę przed porodem?

Lewatywa i golenie przed porodem - co musisz wiedzieć

7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Depilacja przed porodem - u kosmetyczki czy w domu? [PORADY]

Lewatywa z cytryny

Zdaniem osób zajmujących się terapiami naturalnymi lewatywa z cytryny reguluje odczyn pH jelit, stymuluje florę bakteryjną, w związku z czym zwiększa odporność, zmniejsza skłonność do zaparć, hamuje zachodzące w jelitach procesy gnilne i fermentację.

Przygotowanie:

Przepis na lewatywę z cytryny również nie jest skomplikowany: do litra przegotowanej, przestudzonej wody należy dodać sok wyciśnięty z dwóch dorodnych cytryn, a przed wtłoczeniem płynu do odbytu przecedzić go.

Lewatywa z czosnku

Do lewatywy z czosnkiem wykorzystuje się płyny przyrządzone na bazie zgniecionego czosnku, zalanego litrem wody z kranu (lub przegotowanej, jeśli zabieg ma mieć dodatkowo działanie przeczyszczające).

Przygotowanie:

 • Kilka – najlepiej 4 – duże ząbki czosnku należy dokładnie zgnieść, lub jeszcze lepiej przepuścić przez specjalną praskę.
 • Przygotowany czosnek zalać litrem wody.
 • Zostawić na osiem godzin w temperaturze pokojowej.
 • Następnie odcedzić i wykorzystać jako płyn do lewatywy. 

Czosnek stosowany doodbytniczo wchłania się do krwi przez ścianki jelit. Ponieważ zawarte w nim substancje są nazywane naturalnymi antybiotykami, zdaniem osób zajmujących się medycyną naturalną, lewatywa z czosnku ma leczniczy wpływ na cały organizm. Nikt jednak nie badał wpływu lewatywy z czosnku na organizm podczas ciąży.

Dobrze wiedzieć

Lewatywa w ciąży nie jest zabroniona, lecz nie każdy rodzaj płynu do lewatywy jest obecnie wskazany. Dlatego przed jej wykonaniem wskazana jest konsultacja z lekarzem, zwłaszcza, jeśli zamierzasz użyć do lewatywy substancji innych, niż te zalecane przez lekarzy, zwłasza takich, które mogą budzić kontrowersje (np. kawa, chili czy uryna).

Lewatywa z rumianku lub szałwii

Zabieg z wykorzystaniem obu tych ziół łagodzi skurcze jelit, bywa więc pomocny w bólach związanych z ich stanem zapalnym zwłaszcza, jeśli do płynu dodamy również łyżkę siemienia lnianego.

Warto jednak pamiętać, że rumianek bywa też silnym alergenem, i w okresie ciąży, gdy zmienia się gospodarka hormonalna, a więc i reakcje organizmu na różne bodźce, podchodzić do niej ostrożnie.

Przygotowanie:

Przepis na lewatywę z rumianku również jest prosty:

 • Dwie saszetki rumianku lub szałwii należy zalać 500 ml wody,
 • gotować wywar przez dwie minuty,
 • odstawić na 20 minut do zaparzenia.
 • Po tym czasie z płynu należy wyjąć saszetki i dolać litr wody.

Zobacz: Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Lewatywa z mydła

Ten rodzaj lewatywy stosuje się przy chronicznych zaparciach, gdyż pomaga ona rozmiękczyć i usunąć stwardniałe masy kałowe. Najlepiej użyć do niej mydła szarego, które nie zawiera barwników i substancji zapachowych – lub jakiegokolwiek innego o podobnych właściwościach.

Przygotowanie:

Łyżkę mydła rozpuszczamy w litrze ciepłej wody, a następnie dodajemy po łyżce stołowej oliwy i gliceryny.

QUIZ znasz te egzotyczne owoce i warzywa? Wystarczy, że wiesz jakiego są koloru

Pytanie 1 z 10
Okra to pokryte meszkiem warzywo koloru:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza