Paszport dla dziecka wyrobisz online? Sprawdź, kiedy jest to możliwe

2024-06-06 13:33

Paszport dla dziecka jest potrzebny, jeśli wyjeżdżamy poza Unię Europejską. Wyrobienie dokumentu bywa problematyczne, nie zawsze jest nam po drodze do urzędu. Nie wszyscy wiedzą, że wniosek o paszport dla dziecka można złożyć online - jednak jest pewne ograniczenie, o którym należy pamiętać.

Paszport dla dziecka wyrobisz online? Sprawdź, kiedy jest to możliwe
Autor: Getty Images Paszport dla dziecka wyrobisz online? Sprawdź, kiedy jest to możliwe

Wyjazd z dzieckiem za granicę łączy się z koniecznością posiadania dokumentu tożsamości. To dowód osobisty lub paszport - w zależności od tego, czy będziemy podróżować po Unii Europejskiej czy poza nią.

O tym, że nie wszędzie pojedziemy "na dowód" warto pamiętać szczególnie teraz, przed wakacjami, gdy planujemy zagraniczne wojaże. Jak wyrobić paszport dla dziecka? Wniosek złożysz bez wychodzenia z domu - sprawdź, kiedy możesz to zrobić.

M jak mama - formalności po porodzie

Paszport dla dziecka online - kiedy jest to możliwe?

Dokumenty dla dorosłych wyrabiamy według jednego schematu, z dziećmi sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Zasady różnią się w zależności od tego, ile dziecko ma lat.

Musisz wyrobić paszport dla dziecka, ale wolałabyś uniknąć wizyty w urzędzie? Jeśli dziecko ma mniej niż 12 lat, wniosek możesz złożyć przez internet. To dość nowa opcja, nie wszyscy o niej wiedzą, a usprawnia codzienność.

Musimy także pamiętać, że potrzebna jest zgoda drugiego rodzica (albo opiekuna lub kuratora dziecka) - ją również można wyrazić online, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Przeczytaj także: Czeka cię podróż z dziećmi do Chorwacji? Te gadżety do 20 zł sprawią, że będzie łatwiej

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?

Zanim zaczniesz wypełniać wniosek o paszport dla dziecka, musisz przygotować:

  • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka (możemy je zrobić również samodzielnie),
  • dowód opłaty za paszport,
  • zgodę drugiego rodzica na paszport,
  • jeśli posiadasz: Kartę Dużej Rodziny.

Jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone, potrzebny będzie również dokument, który określa zakres władzy rodzicielskiej. A jeśli nie ma zgodności stanowisk lub nie można uzyskać zgody drugiego rodzica, potrzebujemy orzeczenia sądu rodzinnego.

Przeczytaj także: Koniec płacenia za miejsce obok dziecka w samolocie? "To nielegalne"

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

To, ile zapłacimy za dokument, zależy od wieku dziecka. Za paszport dla dziecka do 12 roku życia zapłacimy 30 zł, za ten dla młodego człowieka w wieku 12-18 lat - 70 zł.

Możemy liczyć na zwolnienia i zniżki (honorowana jest Karta Dużej Rodziny, paszport z KDR dla dziecka poniżej 5 r.ż. kosztuje 15 zł, powyżej 12 r.ż. - 35 zł).

Przeczytaj także: Tak ubrali dziecko do samolotu. "Co jest gorsze od dzieci? Rodzice"

Odbiór paszportu dla dziecka

Paszport będzie gotowy do odbioru po około miesiącu od złożenia wniosku (w wyjątkowych sytuacjach czas oczekiwania może się wydłużyć). Dokument jest ważny 5 lat (do 12 r.ż.) lub 10 lat (od 12 r.ż.).

Czy musimy iść do urzędu, aby odebrać dokument? Tak, ale nie zawsze z dzieckiem. Jeśli maluch ma poniżej 5 lat, nie musi odwiedzać urzędu, przy odbiorze paszportu musi być obecny małoletni między 5. a 12. rokiem życia (jeśli wniosek składaliśmy przez internet).

Wolisz wszystkie formalności załatwić osobiście w urzędzie? Pamiętaj, że nie ma rejonizacji, paszport dla dziecka wyrobisz w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce.

Przeczytaj także: Będą "strefy bez dzieci" w samolotach. Za taką usługę trzeba słono zapłacić