Choroby jąder, a bezpłodność u mężczyzn. Jak badać jądra?

2015-05-27 14:43
choroby jąder
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wczesne rozpoznanie chorób jąder daje szansę na wyleczenie i zachowanie płodności.

Choroby jąder - rak jądra, skręt jądra, zapalenie jąder -  mogą prowadzić nie tylko do zmniejszenia jakości nasienia, ale również do bezpłodności u mężczyzn. Warto podejmować działania, które pomogają zapobiegac chorobom jąder i niepłodności.

Niepłodność dotyka już co piątą parę w Polsce. W 40 procentach problem ten dotyczy mężczyzn i ich obniżonej jakości nasienia, za którą odpowiadają przebyte choroby jąder. Zapalenie jąder lub najądrzy, skręt jądra, żylaki powrózka nasiennego czy rak jądra mogą prowadzić nie tylko do zaburzeń hormonalnych, ale właśnie do niepłodności u mężczyzn.

Profilaktyka chorób jąder

Jądra to narządy bardzo wrażliwe. Niemało szkody mogą im spowodować nie tylko urazy mechaniczne, ale również inne czynniki. Przede wszystkim, panowie nie powinni nadużywać alkoholu. Chorobom jąder sprzyja również palenie tytoniu. Niewskazane są długie posiedzenia w saunie, ponieważ podwyższona temperatura również szkodzi jądrom. Z tej też przyczyny nie jest wskazane trzymanie na kolanach rozgrzanego laptopa. Kolejna kwestia do luźne ubrania i bielizna, która nie krępuje ruchu. Tak jak w przypadku innych dolegliwości, tak i w przypadku chorób jąder w uniknięciu kłopotów pomaga po prostu zdrowy tryb życia. Przede wszystkim zbilansowana, czyli zrównoważona, dieta. Polega ona na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, które zaspokajają również potrzeby żywieniowe. Trzeba również zachować odpowiedni bilans energetyczny, czyli znaleźć równowagę między ilością spożywanych kalorii a aktywnością fizyczną. Natomiast w uniknięciu chorób przenoszonych drogą płciową pomoże jak najmniejsza liczba partnerek seksualnych w ciągu życia.

>> Na czym polega i kiedy wykonuje się biopsję jąder?

Choroby jąder: jak badać jądra?

O samokontroli piersi, która pomaga kobietom samodzielnie stwierdzić, czy w ich ciele nie zaszły niepokojące zmiany, mówi się w Polsce już od wielu lat. Panowie również, co jeszcze nie jest tak powszechne, powinni dokonywać samokontroli jąder. Podobnie jak w przypadku pań, tak i u mężczyzn niepokój może budzić wyczuwalny w obrębie jąder guzek, który jednak nie zawsze oznacza nowotwór jądra

Jądra należy badać raz w miesiącu, najlepiej podczas ciepłej kąpieli lub pod prysznicem, gdy napięcie moszny jest najmniejsze. Najpierw należy lekko unieść worek mosznowy, wyczuć i zapamiętać kształt i wagę jąder. Dzięki temu podczas kolejnych badań łatwiej będzie można dostrzec zmiany. Jądra bada się, obracając je między kciukiem a palcami. Ucisk powinien być delikatny, co pozwoli sprawdzić ich spoistość, obrzmienie i obecność guzków. Warto też pamiętać, że każde jądro jest połączone z najądrzem, które doprowadza spermę do członka. Dlatego, w przypadku ich wyczucia, nie ma powodów do niepokoju.

>> ICSI - skuteczny sposób na męską niepłodność?

Dobrze wiedzieć

Choroby jąder i ich wpływ na płodność

  • Rak jądra nie przekreśla ojcostwa

Co roku na nowotwór jądra zachorowuje 500 mężczyzn. W porównaniu z 16 tysiącami kobiet, które każdego roku dowiadują się, że mają raka piersi, to nie tak wiele. Rak jądra, odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, jest w 90 procentach wyleczalny i nie przekreśla marzeń mężczyzny o byciu ojcem. Dlatego zarówno w przypadku nowotworu, żylaków powrózka nasiennego, jak i innych chorób jąder tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

  • Wpływ żylaków powrózka nasiennego na płodność

Do męskiej niepłodności przyczynia się przede wszystkim jedna z wyżej wymienionych chorób jąder - żylaki powrózka nasiennego. Ma z nimi kłopoty aż 40 procent bezpłodnych mężczyzn. Żylaki sprawiają, że dochodzi do zaburzeń odpływu żylnej krwi z jąder, a to prowadzi z kolei do zmniejszenia ilości i pogorszenia jakości produkowanych w jądrach plemników. 

  • Zapalenie jąder i nadjądrza

Natomiast zapalenie jąder jest stanem zapalenym gruczołu rozrodczego, który wytwarza plemniki. Zapaleniu jąder towarzyszy zapalenie nadjądrza, bo to właśnie tam ma ono swoje źródło. Zapalenie jąder rozwija się najczęściej jako powikłanie po chorobie przenoszonej drogą płciową - rzeżączce lub chlamydiozie. Może być również powikłaniem po śwince, wynikiem zakażenia bakteriami jelitowymi. Przyczyną tej choroby jąder bywa również przerost prostaty bądź jej nowotwór.

  • Skręt jądra a niepłodność

Skręt jądra najczęściej wywołuje gwałtowny wysiłek fizyczny. Często nabawiają się go młodzi mężczyźni, intensywnie uprawiający sport. Skrętowi towarzyszy silny ból, a czasem również nudności i wymioty. Pojawia się także obrzęk zawartości moszny. W takiej sytuacji wskazane jest jak najszybsze udanie się do szpitala, gdzie podczas operacji jądro zostanie odkręcone, by nie doprowadzić do przerwy w krążeniu krwi, a w konsekwencji - do zawału jądra. W takim wypadku jedynym ratunkiem jest jego amputacja.

Choroby jąder: wizyty u specjalisty

Kobiety odwiedzają ginekologów regularnie. Wizyta co pół roku u specjalisty, nawet jeśli nie planują ciąży i nic im nie dolega, to dla wielu z nich stały punkt w kalendarzu. Panie mają większą świadomość zdrowotną niż mężczyźni. Wizyta u urologa lub androloga to cały czas rzadkość. Panowie tłumaczą, że nie mają czasu udać się do lekarza lub po prostu boją się, że ten potwierdzi ich obawy. Jeśli już zdecydują się na wizytę, często staje się to już po zauważeniu niepokojących objawów. Lub wtedy, gdy przekona ich do tego żona, partnerka.

- Dążymy do tego, by było to dla nich tak oczywiste i naturalne, jak dla kobiet badanie piersi czy cytologia. Często to partnerki przekonują mężczyzn do badania jąder, ponieważ martwią się o ich zdrowie lub nie są zadowolone z życia seksualnego - stwierdza lek. med. Piotr Dzigowski, urolog, konsultant ds. andrologii z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.

Warto bowiem pamiętać, że jądra mają wpływ nie tylko na płodność, ale także potencję. Oprócz plemników produkują również testosteron, warunkujący poziom libido. Uniknięcie chorób jąder pozwala więc również zachować żądaną jakość życia seksualnego. Zdrowe jądra pozwalają także zachować mężczyźnie odporność psychiczną. 

- Niepłodność może powodować zaburzenia depresyjne i obniżenie samooceny. Należy ją traktować po prostu jako problem medyczny i poddać się terapii, która u większości pacjentów prowadzi do wyleczenia - dodaje lek. med. Piotr Dzigowski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE