Sprzedaż komórek jajowych: dlaczego kobiety handlują jajeczkami w sieci?

Sprzedaż komórek jajowych stała się już jedną z ofert stale pojawiających się w serwisach ogłoszeniowych. Kobiety decydują się na handel jajeczkami, nie mając przy tym żadnych wątpliwości moralnych ani nie obawiając się konsekwencji prawnych. Dlaczego to robią?

Coraz częściej w serwisach ogłoszeniowych pojawiają się oferty dotyczące sprzedaży komórek jajowych. Kobiety zamieszczają swoje ogłoszenia, podając przy tym numer telefonu i dołączając informacje na swój temat. Często również piszą, że zainteresowanym mogą przesłać zdjęcia swoje i swoich dzieci - aby udowodnić, że są zdrowe, a ich komórki jajowe są dobre.

"Witam jestem 23-letnią kobietą, bardzo chętnie pomogę spełnić marzenie o dziecku. Posiadam grupę krwi 0 RHA+, jestem osobą bez nałogów, zdecydowaną na 100 proc. na oddanie komórki i uszczęśliwienie waszego życia" - to jedno z ogłoszeń opublikowanych na forum dla rodziców.

In vitro pozwala na "projektowanie dzieci"?

Sprzedaż komórek jajowych: w jakim celu?

Sprzedaż komórek jajowych budzi ogromne kontrowersje. I nie ma co się dziwić, w końcu jest nie tylko wątpliwa moralnie, ale również nie do końca zgodna z prawem. Kobiety, które decydują się na sprzedaż jajeczka, robią to wyłącznie z powodów finansowych. Mają trudną sytuację, zarabiają grosze lub po prostu potrzebują zastrzyku gotówki. Sprzedaż komórek jajowych wydaje im się najlepszym rozwiązaniem.

Sprzedaż komórek jajowych to dochodowy interes

Nie da się ukryć - sprzedaż komórek jajowych po prostu się opłaca. Za jedno jajeczko można w Polsce otrzymać 4 tysiące złotych. Czasem ceny są niższe (gdy kobieta bardzo potrzebuje pieniędzy), a czasem nawet wyższe (gdy parze zależy na jajeczku od właśnie tej kobiety). Co prawda, nie są to tak zawrotne sumy jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie kwota kilku tysięcy dolarów nie jest niczym niezwykłym. Dla większości obywatelek naszego społeczeństwa 4 tysiące złotych to dużo pieniędzy. Nie można się więc dziwić, że chętnych nie brakuje.

In vitro: rozwój zarodków można śledzić na żywo jak w reality show?

Sprzedaż komórek jajowych legalna czy nie?

Sprzedaż komórek jajowych nie jest w Polsce usankcjonowana prawnie. Nie ma żadnych regulacji, a kliniki mogą opierać się jedynie na konwencji bioetycznej Unii Europejskiej, która dawstwo jajeczek traktuje dokładnie tak jak dawstwo organów. A to oznacza, że pobieranie za to pieniędzy jest niezgodne z prawem.

Tymczasem płacą wszyscy, bo bez pieniędzy nie powstałby ten biznes. Za sprzedaż komórki jajowej można uzyskać fundusze także od kliniki leczenia niepłodności - z tymże nie jest to opłata za oddanie jajeczka, ale rekompensata za poświęcony czas, zwolnienia z pracy itd.

Sprzedaż komórek jajowych: jak to działa?

Aby sprzedać komórki jajowe klinice, trzeba najpierw przejść szereg badań i testów psychologicznych. Chętna kobieta musi również podpisać deklarację, że świadomie oddaje jajeczko i rozumie, co to oddanie oznacza. Po pobraniu jajeczka może się jednak jeszcze wycofać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE