Sprzedaż komórek jajowych: jak odbywa się handel jajeczkami?

2021-10-22 14:48

Sprzedaż komórek jajowych stała się już jedną z ofert stale pojawiających się w serwisach ogłoszeniowych. Handel jajeczkami odbywa się też w sposób bardziej zawoalowany za pośrednictwem klinik leczenia niepłodności. Jak to wygląda dokładniej?

komórka jajowa
Autor: Getty Images Jak odbywa się sprzedaż komórek jajowych w sieci?

Coraz częściej w serwisach ogłoszeniowych pojawiają się oferty dotyczące sprzedaży komórek jajowych. Kobiety zamieszczają swoje ogłoszenia, podając przy tym numer telefonu i dołączając informacje na swój temat.

Często również piszą, że zainteresowanym mogą przesłać zdjęcia swoje i swoich dzieci - aby udowodnić, że są zdrowe, a ich komórki jajowe są dobre.

"Witam jestem 23-letnią kobietą, bardzo chętnie pomogę spełnić marzenie o dziecku. Posiadam grupę krwi 0 RHA+, jestem osobą bez nałogów, zdecydowaną na 100 proc. na oddanie komórki i uszczęśliwienie waszego życia" - to jedno z ogłoszeń opublikowanych na forum dla rodziców.

Dawczynie komórek jajowych możemy też znaleźć za pośrednictwem klinik leczenia niepłodności

Spis treści

  1. Sprzedaż komórek jajowych: w jakim celu?
  2. Sprzedaż komórek jajowych to dochodowy interes
  3. Sprzedaż komórek jajowych legalna czy nie?
  4. Sprzedaż komórek jajowych: jak to działa?
Wskazania do in vitro

Sprzedaż komórek jajowych: w jakim celu?

Sprzedaż komórek jajowych budzi ogromne kontrowersje. I nie ma co się dziwić, w końcu jest nie tylko wątpliwa moralnie, ale również nie do końca zgodna z prawem. Kobiety, które decydują się na sprzedaż jajeczka, robią to wyłącznie z powodów finansowych. Mają trudną sytuację, zarabiają grosze lub po prostu potrzebują zastrzyku gotówki. Sprzedaż komórek jajowych wydaje im się najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz też: To naprawdę nie wpływa na płodność! Oto 5 wciąż powtarzanych mitów

Sprzedaż komórek jajowych to dochodowy interes

Nie da się ukryć - sprzedaż komórek jajowych po prostu się opłaca. Za jedno jajeczko można w Polsce otrzymać 4 tysiące złotych. Czasem ceny są niższe (gdy kobieta bardzo potrzebuje pieniędzy), a czasem nawet wyższe (gdy parze zależy na jajeczku od właśnie tej kobiety).

Co prawda, nie są to tak zawrotne sumy jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie kwota kilku tysięcy dolarów nie jest niczym niezwykłym. Dla większości obywatelek naszego społeczeństwa 4 tysiące złotych to dużo pieniędzy. Nie można się więc dziwić, że chętnych nie brakuje.

Czytaj też: Nieudane in vitro: ile razy można podchodzić do zapłodnienia?

Sprzedaż komórek jajowych legalna czy nie?

Sprzedaż komórek jajowych nie jest w Polsce usankcjonowana prawnie. Nie ma żadnych regulacji, a kliniki mogą opierać się jedynie na konwencji bioetycznej Unii Europejskiej, która dawstwo jajeczek traktuje dokładnie tak jak dawstwo organów. A to oznacza, że pobieranie za to pieniędzy jest niezgodne z prawem.

Tymczasem płacą wszyscy, bo bez pieniędzy nie powstałby ten biznes. Za sprzedaż komórki jajowej można uzyskać fundusze także od kliniki leczenia niepłodności - z tymże nie jest to opłata za oddanie jajeczka, ale rekompensata za poświęcony czas, zwolnienia z pracy itd.

Dowiedz się: Ile żyją plemniki - żywotność plemników w pochwie

Sprzedaż komórek jajowych: jak to działa?

Aby sprzedać komórki jajowe klinice, trzeba najpierw przejść szereg badań i testów psychologicznych. Chętna kobieta musi również podpisać deklarację, że świadomie oddaje jajeczko i rozumie, co to oddanie oznacza. Po pobraniu jajeczka może się jednak jeszcze wycofać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza