Różnica wieku między dziećmi. Czy istnieje idealna różnica wieku?

Czy istnieje idealna różnica wieku między dziećmi? To pytanie, które nurtuje wielu rodziców planujących więcej niż jedną pociechę. Niestety, odpowiedź może rozczarować, ponieważ takiego ideału po prostu nie ma!

Rodzeństwo

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Nie istnieje zasada, która orzekałaby, jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza dla nich i dla rodziców.

Każda różnica wieku między rodzeństwem ma swoje plusy... i minusy. Dlatego warto zapoznać się z wszystkimi aspektami i dopiero wówczas podjąć decyzję.

Spis treści

  1. Różnica wieku między dziećmi: bardzo mała, czyli 1-2 lata
  2. Różnica wieku między dziećmi: mała, czyli 3–5 lat
  3. Różnica wieku między dziećmi: duża, czyli 6–12 lat
  4. Różnica wieku między dziećmi: bardzo duża, czyli ponad 12 lat
  5. Różnica wieku między dziećmi: To, co dobre dla was
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Różnica wieku między dziećmi: bardzo mała, czyli 1-2 lata

Korzyści: Najczęściej wymienianą korzyścią tak małej różnicy wieku między dziećmi jest ich świetny kontakt. Rzeczywiście – relacje dzieci w tak podobnym wieku są często bardzo dobre, zwłaszcza w późniejszych latach ich życia.

Po osiągnięciu przez dzieci wieku przedszkolnego pojawia się bardzo ważna korzyść, która polega na spędzaniu ze sobą czasu – dla mamy i taty oznacza to chwile wytchnienia, gdy dzieci bawią się same ze sobą.

Rodzeństwo z tak małą różnicą wieku często przechodzą razem te same choroby, a ewentualne trudności związane z pielęgnacją są już łatwiejsze do rozwiązania, ponieważ w pamięci są jeszcze świeże doświadczenia związane z poprzednim dzieckiem.

Ważną korzyścią jest również możliwość stosunkowo szybkiego powrotu do pracy – mama „za jednym razem” odchowuje dzieci i może zająć się dalszą karierą.

Minusy: Pojawienie się na świecie drugiego dziecka, gdy pierwsze jest jeszcze tak malutkie, oznacza dla rodziców ogromną pracę. Wielu z nich podkreśla, że przy tak małej różnicy wieku pierwsze dwa lata to prawdziwe wyzwanie – dzieci są szalenie wymagające i niesamodzielne, więc pracy jest dwa razy więcej.

W związku z powyższym powstaje realne zagrożenie dla małżeństwa. Konflikty, brak czasu dla siebie, ogromne zmęczenie – wszystko to powoduje, że znacznie trudniej jest utrzymać pozytywne, pełne zrozumienia relacje z małżonkiem, nie wspominając już o sferze seksualnej.

Polecamy: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Różnica wieku między dziećmi: mała, czyli 3–5 lat

Korzyści: Największą korzyścią wynikającą z takiej różnicy wieku między dziećmi jest fakt, że rodzice mają chwilę na „odpoczynek” – zanim drugie dziecko się pojawi, pierwsze staje się już mniej absorbujące.

Warto podkreślić, że dziecko 4-letnie jest już w stanie pomagać rodzicom – nawet, gdy chodzi o takie drobiazgi, jak podanie chusteczek czy przyniesienie pampersa. Także spacery są dużo większą przyjemnością, ponieważ starszak rozumie już, co wolno robić, a czego nie.

Istotny jest również fakt, że przy takiej różnicy wieku, starsze dziecko najczęściej uczęszcza już do przedszkola, więc młoda mama może czasem odpocząć – i na przykład zdrzemnąć się razem z niemowlęciem.

Minusy: Zdecydowanym minusem takiej różnicy wieku między dziećmi jest fakt, że młoda mama musi zrobić sobie sporą przerwę od pracy – będzie ona wynosiła nawet sześć lat. Dla kobiet robiących karierę w swoim zawodzie może być to okres, po którym powrót do pracy będzie bardzo trudny.Pewnym minusem jest też niewątpliwie fakt, że starsze dziecko znajduje się w fazie rozwoju, w której będzie dość boleśnie odczuwać przyjście na świat nowego członka rodziny. Przedszkolaki są egocentryczne, więc jest im trudno zrozumieć, że nagle ktoś oprócz nich jest równie ważny.

Przeczytaj: „Jesteś głupia, nie lubię cię!” – jak reagować na słowa złości u dziecka?

Różnica wieku między dziećmi: duża, czyli 6–12 lat

Korzyści: Gdy dziecko rodzi się w momencie, gdy starszak jest już uczniem, rodzicom znacznie łatwiej jest opiekować się malcem. Pierwsze dziecko jest już bardzo samodzielne, potrafi zaopiekować się przez chwilę niemowlęciem i ma za sobą etap buntu – najczęściej jest bardzo dumne, że może pomóc rodzicom.

Wielu rodziców, którzy zdecydowali się na taką różnicę wieku między dziećmi podkreśla, że taki odstęp umożliwia „stęsknienie się” za niemowlęciem i wszystkim, co się z nim wiąże. Doświadczenie plus unormowana sytuacja rodzinna również pozwalają na bardziej spokojne i świadome macierzyństwo.

Minusy: Gdy pierwsze dziecko ma już na przykład osiem lat, powrót do obowiązków związanych z malutkim dzieckiem może być bardzo trudny dla rodzica, dodatkowo pojawia się ryzyko poświęcania zbyt małej ilości uwagi starszemu dziecku, które potrzebuje dużo wsparcia przy nauce i wchodzi w fazę buntu.

Przy takiej różnicy wieku minusem jest też bez wątpienia inny kontakt między dziećmi. 12-latka i czterolatek nie będą mieli wspólnych tematów i nie zmieni się to jeszcze przez wiele, wiele lat. Odpadają zatem wspólne zabawy.

Różnica wieku między dziećmi: bardzo duża, czyli ponad 12 lat

Korzyści: Niewątpliwą korzyścią tak dużej różnicy wieku między dziećmi jest fakt, że starsze dziecko może już pełnić rolę opiekuna, co znacznie ułatwia niektóre sprawy (choćby szybkie wyjście do sklepu czy okazjonalnie – możliwość wyjścia na kolację).

Minusy: Olbrzymim minusem tak dużej różnicy wieku jest oczywiście fakt, że dzieci będą miały już zupełnie inne zainteresowania, znajomych, problemy. Niewykluczone jest, że będą w dobrych relacjach, ale z pewnością kontakty te nie będą opierały się na wspólnych tematach.

Jeśli młodsze dziecko pojawia się, gdy starsze jest w fazie dojrzewania, rodzice mogą być mniej wrażliwi na pewne, niepokojące sygnały. Niewyspanej i zmęczonej mamie może być trudniej dostrzec, że dziecko zaczyna się gorzej uczyć lub wpadać w niewłaściwe towarzystwo.

Przeczytaj: Rywalizacja między rodzeństwem: skąd się bierze i jak ją wyeliminować?

Różnica wieku między dziećmi: To, co dobre dla was

Rozpatrując kwestie idealnej różnicy wieku między dziećmi należy wciąż pod uwagę nie tylko ich rozwój, ale wszelakie inne aspekty. Jeśli na przykład jesteście akurat w gorszej sytuacji finansowej, może warto dorzucić ten punkt do swojej listy: „minusów małej różnicy wieku”. Takich własnych punktów może być sporo, a dopiero ich dokładne przeanalizowanie przyniesie odpowiedź na pytanie, czy już nadszedł czas na drugie dziecko, czy może jeszcze wolicie poczekać.

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?