Chrapanie u dziecka - jakie są przyczyny chrapania u dzieci i jak je leczyć?

2021-07-20 15:24

Chrapanie u dziecka to powód do niepokoju dla każdego rodzica. Kobiety są przyzwyczajone do tego, że chrapać mogą ich partnerzy, ale kilkulatek? Ono budzi raczej zdziwienie, a niekiedy i obawy. Przeczytajcie, jakie są przyczyny chrapania u dziecka i jak leczyć chrapanie u dzieci!

chrapanie u dziecka

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Chrapanie u dziecka bardzo często powoduje przerośnięty trzeci migdał.

Chrapanie u dziecka, tak jak i u osoby dorosłej, może mieć niejedną przyczynę. Niektóre z nich ustępują samoistnie, inne wymagają leczenia. Jak podają dane zebrane przez Fundację Zdrowy Sen, około 8 procent polskich dzieci chrapie, wśród samych pierwszoklasistów ten problem dotyczy 20 tysięcy z nich.

Sprawdźcie, dlaczego dziecko chrapie i jakie konkretnie dolegliwości przyczyniają się do wystąpienia chrapania u dziecka.

Spis treści

  1. Co to jest chrapanie?
  2. Przerośnięte migdałki podniebienne przyczyną chrapania u dziecka
  3. Chrapanie u dziecka, a alergia
  4. Niedrożność nosa u dziecka
  5. Wiotkość krtani powodem chrapania u noworodków
  6. Jak przeciwdziałać chrapaniu u dziecka?
  7. Konsekwencje chrapania u dziecka

Co to jest chrapanie?

Chrapanie pojawia się na skutek drgania języczka i wiotkiej części podniebienia - tam bowiem przepływ powietrza jest zawężony. Gdy śpimy, nasze mięśnie szyi i podniebienia się rozluźniają, język się zapada i tym samym powietrze wciągane do płuc ma znacznie mniej miejsca.

Wiruje więc, porusza strukturami gardła i powoduje znany wszystkim i budzący tak wiele emocji wśród współtowarzyszy chrapiącej osoby dźwięk.

Czytaj również: Niemowlę chrapie - czy to normalny objaw, czy warto martwić się chrapaniem u dziecka?

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Przerośnięte migdałki podniebienne przyczyną chrapania u dziecka

Z przerośniętymi migdałkami podniebiennymi mamy do czynienia, jak sama nazwa wskazuje, gdy migdałki za bardzo się rozrosną. Dzieje się tak często na skutek wielu przebytych przez dziecko infekcji. Przerośnięte migdały mogą powodować problemy z połykaniem, a przerośnięty trzeci migdał - migdał gardłowy - może doprowadzić także do niedosłuchu (przez to, że zatyka część trąbki słuchowej).

Jeśli chrapaniu towarzyszy, trwający od kilku do kilkunastu sekund, bezdech senny, do płuc dziecka nie dociera właściwa ilość powietrza. Jest więc niedotlenione i może rozwijać się wolniej niż jego zdrowsi koledzy. Dzieci, które cierpią na bezdech senny często budzą się, łapiąc powietrze, podczas snu są niespokojne, mocno przytulają się do poduszki i kołdry. Jeśli chrapaniu u dziecka towarzyszą te objawy, konieczne będzie usunięcie trzeciego migdałka.

Łóżeczko a sen dziecka

Chrapanie u dziecka, a alergia

Dzieci będące alergikami są bardziej narażone na chrapanie. Wszystkie alergie, podczas których występuje katar, kichanie i - przede wszystkim - przekrwienie błony śluzowej nosa mają negatywny wpływ na jakość snu.

Spowodowany nimi nieżyt nosa u dziecka powoduje nie tylko zmęczenie i senność w ciągu dnia, a co za tym idzie - gorszy humor - ale także chrapanie i, podobnie jak w przypadku przerośniętego migdała gardłowego, bezdech senny.

Niedrożność nosa u dziecka

Niedrożność nosa jest spowodowana ograniczeniami przepływu powietrza w jednej lub obu przegrodach nosowych. Jej przyczyn może być bardzo wiele. Przede wszystkim, budowa anatomiczna nosa dziecka: skrzywienie przegrody nosowej lub polipy w nosie.

Chrapanie u dziecka na skutek niedrożności nosa spowodowane może być również przyczynami nieanatomicznymi, takimi jak zapalenie zatok. Jeśli rodzice niemowlaka zbyt często używają specjalnych spray'ów do jego noska, to również może doprowadzić do niedrożności, a co za tym idzie - do chrapania. W przypadku skrzywienia przegrody nosowej czasem konieczne jest wykonanie operacji.

Wiotkość krtani powodem chrapania u noworodków

Kolejną przyczyną chrapania u dzieci jest wiotkość krtani. Najczęściej pojawia się u najmłodszych dzieci - od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt. Niektóre z nich mają jeszcze nie w pełni rozwinięte - wiotkie właśnie - elementy chrzęstne w krtani.

Do dzisiaj trudno określić, dlaczego u niektórych dzieci ta przypadłość się pojawia, a u innych - nie. Wiotkość krtani powoduje, że gdy dziecko oddycha, słychać świst. Powstaje on przez to, że tkanki krtani niemowlaka są bardzo delikatne i nie wytrzymują siły, z jaką "działa" oddech.

Zapadają się więc do środka i powodują właśnie taki dźwięk. Temu specyficznemu rodzajowi chrapania u dziecka towarzyszy charczenie, duszności, a nawet trudności z oddychaniem. Tak jak i w przypadku wyżej omówionych przypadłości, konieczny będzie kontakt z lekarzem.

Czytaj również: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Sapka u noworodka. Co to jest sapka niemowlęca?

Jak przeciwdziałać chrapaniu u dziecka?

Po konsultacji z lekarzem i znalezieniu przyczyny chrapania u dziecka, można przystąpić do jej wyeliminowania. Postępowanie zależy od charakteru danej przypadłości. Konieczne może być usunięcie migdała gardłowego lub usunięcie dwóch pozostałych - podniebiennych migdałów czy operacja przegrody nosa.

U dzieci będących alergikami trzeba będzie złagodzić ich przebieg, a u tych z infekcjami - przeciwdziałać ich rozwojowi i doprowadzić do ich zaniku. W innych przypadkach przydatne będą również leki do obkurczania śluzówki nosa. Pamiętajmy również, by w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko nigdy nie było zbyt sucho i gorąco.

Lepiej, by spało ono na boku niż na plecach, ponieważ drogi oddechowe nie będą wtedy blokowane przez język, a tkanki wiotkie nie będą się zapadać.

Konsekwencje chrapania u dziecka

Nieleczone chrapanie u dziecka może powodować zaburzenia koncentracji, a co za tym idzie - większe kłopoty z nauką i mniejsze w niej osiągi niż u dzieci niechrapiących. Jako że chrapanie powoduje niedotlenienie całego organizmu, dziecko chrapiące rozwija się wolniej niż to, któremu nie doskwiera ta przypadłość.

Chrapanie ma więc negatywny wpływ na zdrowie najmłodszych. Jeśli jego przyczyną są przerośnięte migdałki, dziecko może cierpieć na przewlekłe przeziębienie, kaszel, zapalenie uszu. Jeśli u chrapiących najmłodszych pojawia się również bezdech sennych, ich ciśnienie tętnicze się podwyższa.

Przewlekłe i wieloletnie chrapanie, nieleczone w dzieciństwie, u osób dorosłych może być przyczyną udaru mózgu, ataku serca i cukrzycy. Chrapiący mają też większą ochotę na słodycze - do ich przewodu pokarmowego trafia mniej tlenu niż w przypadku osób, które nie chrapią, a znajdujące się w słodyczach węglowodany ulegają spalaniu w beztlenowej przemianie.

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?
Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?