Zaczerwienione oko u dziecka - skąd się bierze i kiedy iść do lekarza?

2021-10-27 8:50

Zaczerwienione oczko u małego dziecka budzi zawsze sporo niepokoju u rodziców. Jest to zatem jedna z częstszych przyczyn wizyt u lekarza lub w izbie przyjęć. Zaczerwienienie oka może mieć wiele przyczyn i być związane z różnymi strukturami gałki ocznej maluszka. Co robić, gdy malec ma zaczerwienione oczko?

Zaczerwienione oko u dziecka - skąd siębierze i kiedy iść do lekarza?

i

Autor: Getty images Przyczyny zaczerwienionego oka u dziecka - kiedy iść do lekarza?

Zaczerwienione oczko u niemowlęcia i małego dziecka to częsty objaw. Nie zawsze jest groźny,a le lepiej sprawdź, czy nie wiąże się z jakąś poważniejszą dolegliwością. Sprawdź, co robić, gdy dziecko ma zaczerwienione oczko i kiedy iść z malcem do lekarza.

Spis treści

  1. Zaczerwienione oczko i towarzyszące mu objawy
  2. Zaczerwienione oczko u noworodka
  3. Przyczyny zaczerwienionego oczka u dziecka
  4. Domowe sposoby na zaczerwienione oczko
  5. Kiedy do lekarza z zaczerwienionym oczkiem?
  6. Leczenie zaczerwienionego oczka
  7. Zaczerwienione oczko - możliwe powikłania
Choroby oczu

Zaczerwienione oczko i towarzyszące mu objawy

Zaczerwienione oko zwraca uwagę rodziców nie tylko z powodu swojego nietypowego wyglądu, ale też nierzadko idących z nim w parze zmian zachowania dziecka. Maluszek jest często niespokojny, płaczliwy i pociera czerwone oczko. Może również dojść do łzawienia oczu. Zaczerwienione oczko może szczypać i piec.

Starsze dzieci zgłaszają także uczucie piasku pod powiekami oraz światłowstręt. W zależności od przyczyny czerwonego oka mogą pojawić się także inne symptomy takie jak np. katar czy pozostałe objawy przeziębieniowe.

U noworodków w przypadku zaczerwienionego oczka pojawia się również obfita ropna wydzielina oraz obrzęk powiek. W niektórych przypadkach rodzice zauważają też na powiekach dziecka różnego rodzaju zmiany np. pęcherzyki czy łuski. Jeśli czerwone oko jest symptomem związanym z chorobą Kawasakiego, towarzyszą mu zaczerwienione gardło, malinowy język czy też gorączka i wysypka na skórze.

Czytaj również: Piasek w oku: pierwsza pomoc w przypadku zaprószenia oka

PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni

Zaczerwienione oczko u noworodka

Szczególnie niepokojące jest czerwone oko u noworodka. Związane jest to bowiem z możliwymi konsekwencjami chorób wywołujących ten objaw. Najczęściej zaczerwienione oczko u noworodka wywołane jest przez zapalenie spojówek spowodowane Chlamydia Trachomatis oraz Neisseria gonorrhoeae.

Noworodek zaraża się podczas porodu przez kontakt z drogami rodnymi mamy. Najczęściej choroba rozwija się w ciągu kilku dni po urodzeniu. Podejrzenie zapalenia spojówek u noworodka stanowi wskazanie do hospitalizacji i dożylnego leczenia antybiotykiem. Dzieci po porodzie wykonywany mają tzw. zabieg Credego, czyli zakroplenie oczu azotanem srebra.

To zaś może spowodować chemiczne zapalenie spojówek, które ustępuje samoistnie. Poza tym, u noworodków zaczerwienione oczko związane może być m.in. z wrodzoną jaskrą, w przebiegu której dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przyczyny zaczerwienionego oczka u dziecka

Zaczerwienione oczko spowodowane może być przez patologię różnych części gałki ocznej, dotyczącą m.in. powieki, oczodołu, spojówki, rogówki, twardówki oraz naczyniówki. Najczęściej jest efektem zapalenia spojówek. U młodszych dzieci wywoływane jest ono przez dwoinkę rzeżączki oraz Chlamydię Trachomatis, a u starszych może mieć etiologię alergiczną lub bakteryjną.

Do przyczyn zaczerwienionego oczka zalicza się również: zapalenie brzegów powieki, jęczmień oraz gradówkę. Poza tym, może być ono objawem kontaktowego zapalenia skóry. Czerwone oko pojawia się także w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit, ospy wietrznej, świnki czy niedoboru witaminy A. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przyczyną zaczerwienionych oczu może być także zbyt częste tarcie ich przez dziecko.

Domowe sposoby na zaczerwienione oczko

Aby zmniejszyć nieprzyjemne dla dziecka objawy związane z czerwonym okiem rodzice sięgają często po domowe sposoby. Należy mieć na uwadze, że każdy niepokojący symptom warto najpierw skonsultować ze specjalistą. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań, można przemywać zaczerwienione oko sola fizjologiczną. Wycierając unikać należy wspólnych ręczników.

Warto też często myć ręce i wyrobić ten nawyk u swojego dziecka. Jeśli zaczerwienienie pojawia się w wyniku alergii, rodzice powinni starać się unikać czynnika drażniącego w obecności dziecka. Niektórzy sięgają także po okłady z rumianku lub zielonej herbaty.

U starszych dzieci jedną z przyczyn zaczerwienionego oka jest zbyt długie wpatrywanie się w ekran urządzeń elektronicznych, dlatego też powinno się ograniczać korzystanie z nich, szczególnie w godzinach wieczornych.

Kiedy do lekarza z zaczerwienionym oczkiem?

Niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, gdy poza zaczerwienieniem oka wystąpi u dziecka:

  • pogorszenie lub utrata wzroku,
  • nadwrażliwość na światło,
  • podwójne widzenie
  • silny ból oka wraz z towarzyszącym bólem głowy.

Poza tym na izbę przyjęć szpitala pediatrycznego lub ostry dyżur okulistyczny należy koniecznie udać się z dzieckiem, które ma ciało obce w oku lub doznało jego urazu, a także gdy pojawił się wytrzeszcz. Gdy dziecko nosi soczewki kontaktowe i wystąpi u niego zaczerwienienie oczu, również należy skonsultować to ze specjalistą.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?
Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

Leczenie zaczerwienionego oczka

Należy pamiętać, że zaczerwienione oczko jest objawem choroby, a nie samą chorobą. Dlatego też, aby móc je odpowiednio wyleczyć, należy najpierw zdiagnozować przyczynę tego symptomu. Najczęściej lekarz pediatra stawia diagnozę na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu zebranego z rodzicem dziecka.

Najmłodsze dzieci w przypadku zapalenia spojówek wymagają leczenia dożylnego w szpitalu. Jeśli zaś zaczerwienione oko wystąpi u starszych dzieci, najczęściej wystarczające okazuje się leczenie prowadzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

W przypadku zapalenia brzegów powiek pomocny okazać się może np. ich masaż. Jeśli zaś przyczyna jest alergologiczna, konieczne może być włączenie leków antyhistaminowych lub odczulanie.

Czytaj również: Niedrożność kanalików nosowo-łzowych: objawy

Objawy alergii u dziecka: po czym poznać, że niemowlę ma alergię?

Zaczerwienione oczko - możliwe powikłania

Mimo że zaczerwienione oczko w większości przypadków nie wiąże się z poważnymi powikłaniami, należy pamiętać, że jest szczególna grupa dzieci, dla których zapalenie spojówek może mieć poważne konsekwencje. Nieleczone doprowadzić może nawet do ślepoty.

Powikłaniami zaczerwienionego oczka są też czasami perforacja rogówki i zapalenie wnętrza gałki ocznej. Czasami dochodzi także do pojawienia się zmian ogólnoustrojowych takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy posocznica, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.