Jednodniowy okres i plamienie. Przyczyny jednodniowych krwawień

2021-10-04 9:00

Jednodniowy okres to objaw, który często niepokoi kobiety. Warto wiedzieć, że czasem jest to menstruacja, niekiedy jednak plamienie lub krwawienie wywołane zaburzeniami hormonalnymi. Co może powodować jednodniowy okres i czy zawsze, gdy okres trwa jeden dzień musisz iść do ginekologa.

Jednodniowy okres

i

Autor: Getty images Jednodniowy okres - jakie mogą być jego przyczyny?

Jednodniowy okres może wystąpić w okresie spodziewanej miesiączki albo w trakcie cyklu, czyli w dniu, kiedy nie powinno wystąpić żadne krwawienie. Zarówno pierwszy przypadek, jak i drugi, jest zwykle wynikiem jakiś nieprawidłowości.

Spis treści

  1. Przyczyny jednodniowego okresu w terminie miesiączki
  2. Badania wykonywane przy jednodniowych krwawieniach
  3. Jednodniowe krwawienie między miesiączkami
  4. Jednodniowy okres a ciąża

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Prawidłowy okres kobiety trwa zwykle kilka dni, a jego intensywność się zmienia. Na początku krwawienie jest obfite, potem się zmniejsza, choć oczywiście u niektórych pań wygląda to inaczej (niektóre kobiety mają zawsze bardzo skąpe miesiączki, inne - krwawią zawsze bardzo intensywnie).

Uwagę, a nawet niepokój, może budzić taka postać menstruacji, która jest nietypowa dla dotychczasowej. Tak jest właśnie w przypadku bardzo skąpego, trwającego tylko jeden dzień okresu u kobiet, które dotąd nie miały problemów z miesiączką.

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Przyczyny jednodniowego okresu w terminie miesiączki

Jednodniowy okres może mieć różne przyczyny. Jeśli zwykle menstruacja była „normalna”, tzn. trwała kilka dni, a w tym cyklu nagle kończy się po 24 godzinach, może być objawem zaburzeń hormonalnych lub świadczyć o jakieś dolegliwości.

Podobnie jest z jednodniowym krwawieniem, które pojawia się w trakcie cyklu, jako tzw. krwawienie międzymiesiączkowe. Taka sytuacja powinna skłonić cię do wizyty u lekarza, ponieważ być może wymaga leczenia.

Badania wykonywane przy jednodniowych krwawieniach

Konkretne przyczyny lekarz ustali na podstawie badań, ale najczęściej powodem jednodniowego okresu może być nieprawidłowy poziom hormonów, wywołany np. pojawieniem się torbieli, zespołem policystycznych jajników lub chorobą nadnerczy. W takiej sytuacji lekarz zleci badania hormonalne i na tej podstawie dobierze sposób leczenia.

Zaburzenia hormonalne mogą mieć również źródło:

  • w stresie
  • w nieprawidłowej diecie
  • w niedożywieniu wywołanym np. intensywnym odchudzaniem się
  • w zmianach wywołanych klimakterium

Czytaj:

Kalendarzyk miesiączkowy - oblicz, kiedy będziesz mieć okres

Objawy przed okresem - po czym poznać, że zbliża się miesiączka

Jednodniowe krwawienie między miesiączkami

Plamienie międzymiesiączkowe, czyli krwawienie występujące w trakcie cyklu może mieć również kilka przyczyn. Po pierwsze, jego źródłem może być owulacja i spadek poziomu estrogenów, ale również mięśniaki w macicy czy zapalenie przydatków.

Jednodniowe krwawienie może pojawić się po stosunku, gdy np. kobieta ma nadżerkę lub polipy, a penetracja narusza je. Krótkotrwały okres może pojawić się też w przypadku stosowania antykoncepcji – jest wtedy objawem przyzwyczajania się organizmu do antykoncepcji hormonalnej.

Lekarze ostrzegają, że takie objawy mogą pojawiać się przez pierwsze kilka miesięcy stosowania pigułek, choć oczywiście nie u wszystkich pacjentek.

Zobacz: Wczesne objawy ciąży

Jednodniowy okres a ciąża

Wiele kobiet dopatruje się w jednodniowym krwawieniu oznak zapłodnienia. To prawda, niekiedy w trakcie zagnieżdżania się komórki jajowej w macicy dochodzi do krwawienia, które jest właśnie krótkotrwałe i niezbyt obfite. Takie krwawienie może być więc zwiastunem ciąży.

Warto jednak pamiętać, że kobieta, u której stwierdzono już ciążę, powinna zgłosić każde zaobserwowane krwawienie swojemu ginekologowi. Taki objaw może być niewinny (czasami krwawienie pojawia się na początku ciąży w terminie miesiączek), ale może być też sygnałem poronienia. 

Zobacz: Okres w ciąży - czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]
Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie