Lekarze uznali, że to "tylko" zapalenie oskrzeli. Dziś chłopiec ma rok i czeka na przeszczep serca

2023-03-29 12:51

Kiedy pierwszy raz Louis trafił do szpitala, lekarze zdiagnozowali zapalenie oskrzeli i odesłali dziecko do domu. Po kilku dniach jego stan się pogorszył. Organizm chłopca został zaatakowany przez wirusa, który doprowadził do uszkodzenia serca. Dziś chłopiec czeka na przeszczep.

Noworodek
Autor: Twitter/@thesun.co.uk Lekarze źle zdiagnozowali 3 tygodniowe dziecko. Dziś chłopiec ma rok i czeka na przeszczep serca

Louis miał zaledwie 3 tygodnie, gdy jego mama zauważyła niepokojący odcień jego skóry. Dziecko miało również problem z oddychaniem, więc pojechała do szpitala. Lekarze uznali, że to zwykłe zapalenie oskrzeli i odesłali matkę z dzieckiem do domu.

Stan chłopca się nie poprawiał. Było coraz gorzej. Dziecko dostało drgawek, a matka wezwała pogotowie. Kilkutygodniowy chłopczyk trafił pod respirator. Wkrótce okazało się, że wirus, który go zaatakował, doprowadził do uszkodzenia serca. Jedynym ratunkiem dla małego Louisa jest przeszczep.

Jade, mieszkająca z rodziną w Wielkiej Brytanii, podzieliła się historią synka na portalu thesun.co.uk, chcąc uświadomić innych, jak ważne jest zostanie dawcą organów.

Zobacz także: Można je zdiagnozować nawet rok po narodzinach. Oto objawy dziecięcego porażenia mózgowego

Kiedy zaleca się inwazyjne badania prenatalne?

Problemy z oddychaniem i drgawki

Louis urodził się 11 lutego 2022 roku przez cesarskie cięcie jako zdrowy i silny chłopiec. Trzy tygodnie po porodzie Jade zauważyła na ciele synka niepokojące plamy. Dziecko miało również problemy z oddychaniem, więc zabrała je do szpitala.

Lekarze stwierdzili, że to zapalenie oskrzeli, przepisali leki i odesłali matkę z dzieckiem do domu. Zaledwie cztery dni po wizycie w szpitalu Louis dostał drgawek. Jade natychmiast wezwała karetkę.

Całe jego ciało było sztywne i chrząkał przy oddychaniu

- powiedziała portalowi mama chłopca.

Chłopiec trafił pod respirator

Chłopiec ponownie trafił do szpitala w Wigan, gdzie została podjęta decyzja o umieszczeniu dziecka w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu. Problemy z oddychaniem doprowadziły do tego, że chłopiec musiał zostać podłączony pod respirator.

Byłam  przerażona. To było straszne widzieć go podłączonego do tej maszyny

- wspomniała Jade.

Chłopiec czeka na przeszczep serca

Po licznych badaniach okazało się, że organizm Louisa został zaatakowany przez enterowirusa. Wirus doprowadził do zapalenia opon mózgowych i sepsy. Zakażenie spowodowało poważne uszkodzenie serca.

Podczas pobytu w szpitalu serce chłopca wiele razy się zatrzymało. W sierpniu 2022 roku lekarze zdecydowali umieścić Louisa na liście oczekującej do przeszczepu.

Bez przeszczepu rokowania Louisa są słabe

- powiedziała w wywiadzie.

„Chcę, aby historia mojego syna była udostępniana”

Niedawno Louis obchodził w szpitalu swoje pierwsze urodziny. Jego mama apeluje do wszystkich, aby umieszczali nazwiska na listach dawców organów.

– Chcę, aby historia mojego syna była udostępniana, aby pomóc zwiększyć świadomość na temat dawstwa narządów i pokazać, jak bardzo są one potrzebne - powiedziała.

Wyznała także, że podczas przeszczepu serca swojego synka, będzie oddawała jego zastawki. Chce w ten sposób pomóc innemu dziecku.

Czytaj także: Skomplikowana wewnątrzmaciczna operacja serca płodu w UCZKiN WUM w Warszawie

Objawy charakterystyczne dla wirusa RSV. Umiesz je odróżnić od przeziębienia?