Specjaliści zdradzają najlepsze pozycje do snu po cesarce. Tak się wyśpisz i zadbasz o ranę

2022-09-26 13:44

Jeśli wydawało ci się, że spanie z ogromnym brzuchem ciążowym nie jest łatwe, to bądź przygotowana na to, że z uśnięciem po cesarskim cięciu będzie podobnie. Dla wielu kobiet już samo położenie się do łóżka jest nie lada wyczynem. Na szczęście wiemy, jakie są najlepsze pozycje do snu po cesarce i jak przetrwać pierwsze noce po zabiegu.

Kobieta w szpitalny łóżku, z wenflonem w dłoni
Autor: Getty images Najlepsze pozycje do snu po cesarce: dzięki nim wyśpisz się i zadbasz o ranę

Sen po cesarskim cięciu to ważny element przyspieszający powrót do formy świeżo upieczonej mamy. Jest bardzo istotny dla regeneracji jej organizmu, który przeszedł poważną operację - cesarka to zabieg, w czasie którego powłoki brzuszne i macica zostają rozcięte i ponownie zszyte po przyjście na świat dziecka.

Pierwsze dni operacji muszą być czasem, kiedy nabiera ona sił pod okiem położnych i lekarzy. Dlatego pobyt w szpitalu po cesarce jest dłuższy niż po porodzie naturalnym. W czasie rekonwalescencji ważne jest zadbanie o wypoczynek kobiety i o ochronę jej rany. Jaka pozycja do snu spełnia oba te warunki? 

Spis treści

  1. Powrót do formy po cesarskim cięciu wymaga czasu
  2. Jakie są najbezpieczniejsze pozycje do spania po cesarskim cięciu?
  3. Ból nie pozwala ci zasnąć?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Powrót do formy po cesarskim cięciu wymaga czasu

Twój organizm po cesarskim cięciu jest osłabiony – operacja wiązała się z podaniem znieczulenia i wieloma ingerencjami w organizm, z których najpoważniejszą było rozcięcie ciała i narządów wewnętrznych, czyli macicy.

Przez pierwsze dni po porodzie czujesz się niekomfortowo: rana pod brzuchem ciągnie i boli. Wydaje ci się, że nawet najmniejszy ruch sprawi, że szwy pękną, a rana otworzy się. To oczywiście tylko takie wrażenie, ale ból i dyskomfort w czasie chodzenia, leżenia czy wstawania z łóżka jest jak najbardziej prawdziwy.

Dobry sen jest ważny dla powrotu do zdrowia po cesarskim cięciu. Chodzi zarówno o jego ilość, jak i jakość. Ta pierwsza jest ograniczona ze względu na noworodka i potrzebę częstego karmienia, także w nocy. Staraj się więc spać tyle, ile możesz – po nakarmieniu dziecka, połóż się i nawet jeśli nie możesz zasnąć, to staraj się drzemać.

Pobyt w szpitalu po porodzie to jedyny czas, kiedy rada „śpij, gdy dziecko śpi” ma sens - w domu będzie ci szkoda na to czasu i każdą wolną chwilę od dziecka będziesz wykorzystywać na pranie, zmywanie itd. Ale i wtedy, już po powrocie ze szpitala, proś partnera i rodzinę o pomoc, aby jak móc się wyspać – odpoczynek to najlepsza gwarancja szybkiego powrotu do formy.

Czytaj również: Pomiędzy cesarką a porodem naturalnym. Czym jest poród francuski i czy przyjmie się w Polsce?

Jak wrócić do formy po cesarce? Poznaj nasze porady

Jakie są najbezpieczniejsze pozycje do spania po cesarskim cięciu?

Nie tylko ilość snu po porodzie zostawia wiele do życzenia, także jego jakość, zwłaszcza po cesarce, nie jest najlepsza. Łóżka szpitalne nie zawsze są wygodne, wspomniany ból w miejscu cięcia, ciągniecie szwów i problemy ze zmianą pozycji w łóżku nie sprzyjają dobremu wypoczynkowi.

Ale są na to sposoby: gdy już wreszcie uda ci się trafić do łóżka i masz szansę na chociażby krótki sen, musisz przyjąć taką pozycję, która będzie wygodna, bezpieczna i pozwoli ci zadbać o gojąca się ranę.

Nie ma jednej pozycji do spania, która byłaby odpowiednia dla wszystkich kobiet, które przeszły cesarskie cięcie. Specjaliści zalecają, aby wybrać jedna z nich:

  • Spanie w pozycji półsiedzącej: szpitalne łóżka mają możliwość regulacji, dlatego poproś położną o ustawienie jego górnej części tak, abyś spała w pozycji półsiedzącej. Nachylenie powinno mieć ok. 45 st. To dość wygodna pozycja, poza tym sprzyja regeneracji organizmu, zapobiega bezdechom, które mogą pojawić się u kobiet po cc (w tym ułożeniu drogi oddechowe są otwarte i drożne) i zmniejsza nacisk na nacięcie.
  • Spanie na boku: dla większości osób to najwygodniejszą pozycją, a w przypadku kobiet po cesarce, ma też inne zalety: nie wywiera nacisku na ranę i ułatwia kładzenie się i wstawanie z łóżka. Lekarze zalecają szczególnie spanie na lewym boku, ponieważ zapewnia to optymalny przepływ krwi, a także ułatwia trawienie. Możesz podłożyć sobie pod plecy poduszkę ciążowa lub koc, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla brzucha i bioder.
  • Spanie na plecach: nie jest zalecane w czasie ciąży, ale po operacji - jak najbardziej. Taka pozycja wywiera najmniejsze obciążenie i nacisk na miejsce nacięcia. Możesz spać z uniesionymi nogami (podłóż poduszkę), aby było ci wygodniej. W tej pozycji trudno ci jednak będzie wstać z łóżka. Aby robić to bezpiecznie, wstawaj specjalnym sposobem - znajdziesz go w ramce niżej.

Ból nie pozwala ci zasnąć?

Rana po rozcięciu brzucha boli i ciągnie, dlatego przez pierwsze doby po operacji możesz poprosić o lek przeciwbólowy. W szpitalu prawdopodobnie będziesz mieć jeszcze założony wenflon, środek dostaniesz więc przez kroplówkę. Bedzie on bezpieczny dla dziecka, jeśli karmisz piersią.

Jeśli jesteś mało odporna na ból, przy wypisie poproś o receptę na leki przeciwbólowe, które będziesz mogła przyjmować w domu.  

Czytaj również: Jak szybko i bezpiecznie schudnąć po cesarskim cięciu?

Jak bezpiecznie wstać z łóżka po cesarskim cięciu?

Aby nie naciągną rany i złagodzić ból przy napinaniu mięśni podczas wstawania z łóżka, rób to na trzy raty:

  • Zanim wstaniesz, przewróć się na bok mając ugięte w kolanach nogi.
  • Podpierając się ramionami, powoli usiądź – pamiętaj, aby podczas ruchu brzuch był rozluźniony.
  • Wyprostuj się odczekaj chwilę, aby sprawdzić, czy nie kręci ci siew głowie i spróbuj stanąć na nogi. 

Aby się położyć wykonaj te same czynności w odwrotnej kolejności.

Tego nie zobaczysz na własne oczy. Obejrzyj prawdziwe ZDJĘCIA z zabiegu cesarskiego cięcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza