Co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak przebiega i kiedy kończy się 1 trymestr

2020-11-10 9:44

1 trymestr ciąży to często - oprócz wielkiej radości i podniecenia - czas, gdy bardzo dokuczają dolegliwości związane z pierwszymi miesiącami ciąży. W tym okresie dziecko rozwija się błyskawicznie. Zobacz, jak przebiega ciąża w 1 trymestrze miesiąc po miesiącu i kiedy kończy się 1 trymestr.

Co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak przebiega i kiedy kończy się 1 trymestr
Autor: Getty images Co się dzieje w pierwszym trymestrze ciąży? Jak przebiega i kiedy kończy się 1 trymestr

Pierwszy trymestr ciąży zapamiętasz na długo. To czas, kiedy nie możesz jeszcze uwierzyć, że zostaniesz mama. Wprawdzie przypomina ci o tym wiele pierwszych objawów ciąży, nie zawsze miłych. 

To również czas, kiedy intensywnie szukasz informacji na temat rozwoju swojego dziecka. Chcesz wiedzieć, jak rośnie i jakiej jest wielkości. Sprawdź to, ale zanim sięgniesz do naszego kalendarza ciąży, dowiedz się więcej o przebiegu pierwszego trymestru ciąży.

Spis treści

  1. Kiedy się zaczyna, ile trwa 1 trymestr ciąży?
  2. 1 trymestr ciąży: jak przebiega pierwszy miesiąc
  3. 1 trymestr ciąży: jak przebiega drugi miesiąc
  4. 1 trymestr ciąży: jak przebiega trzeci miesiąc

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Kiedy się zaczyna, ile trwa 1 trymestr ciąży?

Ginekolodzy wyznaczają początek ciąży na pierwszy dzień ostatniej miesiączki, która miała miejsce przed zapłodnieniem, dlatego prawdziwy wiek ciąży jest zwykle "mniejszy" o prawdziwego o ok. 2 tygodnie. Możesz to obliczyć za pomocą naszego kalkulatora ciąży

Ciąża trwa zwykle 280 dni, czyli 40 tygodni. 1 trymestr ciąży kończy się w 3 miesiącu ciąży, czyli trwa do 13. tygodnia ciąży.

1 trymestr ciąży: jak przebiega pierwszy miesiąc

  • Dziecko: gdy dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa uwolniona podczas owulacji spotyka się z plemnikiem. W jej wnętrzu dochodzi do połączenia materiału genetycznego pochodzącego od mężczyzny i kobiety (tworzy się blastocytoza). Jest to jedyna w swoim rodzaju niepowtarzalna sekwencja genów. Komórki blastocytozy dzielą się i wędrują w dół jajowodu, w kierunku macicy. Około 5. dnia po zapłodnieniu zarodek wnika w błonę śluzową macicy – następuje jego zagnieżdżenie. W 2 tygodniu po poczęciu, czyli w 4 tygodniu ciąży tworzy się łożysko, a w trzecim zaczyna pracować serce, tworzy się kręgosłup dziecka i zawiązki mózgu.
  • Mama: ten pierwszy miesiąc bywa różny. Wiele zależy od tego, czy ciąża była zaplanowana i oczekiwana, czy może zupełnie niespodziewana. Niektóre kobiety około 2 tygodnia po zapłodnieniu czują się rozdrażnione i zmęczone, u około 40-50 proc. kobiet pod koniec pierwszego miesiąca pojawiają się poranne mdłości, inne nawet nie zauważają, że spóźnia im się miesiączka. Tak jak każda ciąża jest inna, również reakcje i odczucia ciężarnych bywają bardzo indywidualne.

1 trymestr ciąży: jak przebiega drugi miesiąc

  • Dziecko: zarodek ma około 6 mm. Pojawiają się zawiązki kończyn, organów wewnętrznych, powiększa się głowa. W 5. tygodniu zaczyna się kształtować twarz, a 6-tygodniowe dziecko ma już palce dłoni i stóp. W 9. tygodniu maluszek osiąga długość 2 cm i zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk.
  • Mama: U części kobiet w tym okresie nasilają się mdłości, mogą pojawić się także zmiany nastroju, bolesność piersi, dziwny smak w ustach, bezsenność. Niektóre przyszłe mamy cierpią z powodu problemów z cerą: nasilają się problemy sprzed ciąży lub pojawiają się nowe. A część kobiet przeciwnie, nie odczuwa wcale przykrych dolegliwości charakterystycznych dla wczesnej ciąży.

Czytaj: Łożysko - co to jest łożysko? Budowa i funkcje łożyska

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Pierwsze objawy ciąży - wczesne oznaki, że będziesz mamą

1 trymestr ciąży: jak przebiega trzeci miesiąc

  • Dziecko: różnicują się zewnętrzne narządy płciowe, kształtują się rysy twarzy, powieki i przegrody nosowe, zaczynają się tworzyć zawiązki paznokci, grubieje skóra. Powstają kubki smakowe, zawiązki mlecznych zębów, nerki zaczynają wytwarzać mocz. Maluszek przypomina miniaturę człowieka, choć dość nieproporcjonalną – głowa jest znacznie większa od reszty ciała i stanowi połowę jego długości. Ciało pokrywa meszek płodowy - zacznie on zanikać około 28. tygodnia ciąży. Pod koniec 3 miesiąca ciąży kończy się etap tworzenia narządów dziecka. Waży ok. 30 g i mierzy 7,5 cm długości.
  • Mama: w tym miesiącu nadal trapią przyszłą mamę dolegliwości wczesnej ciąży, dołącza do nich zgaga i niestrawność, czasem także wstręt do niektórych potraw. Większość kobiet przybiera na wadze, u niektórych ciąża zaczyna być już widoczna. Ale, jak w przypadku całej ciąży, jest to sprawa indywidualna. Zwłaszcza te przyszłe mamy, które szczególnie cierpią z powodu wymiotów, chudną. Do 10. tygodnia przyszła mama powinna zrobić następujące badania: badanie określające grupę krwi i czynnik Rh, badanie na przeciwciała odpornościowe, morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne i czystości pochwy, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, VDRL (badanie w kierunku kiły), badanie stomatologiczne, badanie HIV (zalecane) i HCV, a także badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki. Do 14. tygodnia obowiązkowo należy zrobić badanie ultrasonograficzne i badanie ogólne moczu.

Czytaj: Morfologia krwi: najważniejsze badanie W CIĄŻY

Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

2. trymestr ciąży - ile trwa, kiedy się zaczyna, co się dzieje w 2. trymestrze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza