Badania w ciąży – pomiar ciśnienia

2012-11-28 14:27 Małgorzata Wesołowska, Konsultacja:: lek. med. Aleksandra Muskała-Bylica, ginekolog

Badania w ciąży pomagają wcześnie wykryć wszelkie ewentualne zagrożenia dla zdrowia i życia przyszłej mamy i rozwijającego się płodu. Obowiązkowym elementem każdej kontrolnej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Dlaczego to badanie jest tak ważne?

Mierzenie ciśnienia to najłatwiejszy sposób, by wykryć jedną z najbardziej groźnych i częstych chorób układu krążenia: nadciśnienie tętnicze. Zwykle dotyczy ono osób po 40. roku życia, otyłych i stroniących od aktywności fizycznej. Ale wśród chorych dość liczną grupę stanowią również kobiety oczekujące dziecka. Badania pokazują, że w Polsce to powikłanie dotyka od 6 do 8 proc. wszystkich ciąż.

Dobrze wiedzieć

Przy nadciśnieniu w ciąży oprócz regularnych pomiarów ciśnienia konieczne są też częstsze badania morfologii krwi, kontrole wydolności nerek i wątroby, częstsze USG i zapisy KTG, które sprawdzają prawidłowy rozwój płodu.

Badania w ciąży - jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia, która polega na stałym lub okresowo podwyższonym ciśnieniu krwi, czyli przekraczającym 140/90 mmHg. Podczas ciąży dolegliwość ta może występować u tych kobiet, które już wcześniej miały problemy z układem krążenia albo pojawić się nagle, na skutek ciąży. Niestety, mimo wielu badań, dokładnie nie wiadomo, dlaczego właściwie tak się dzieje. Badania pokazują, że na tę dolegliwość podczas ciąży najbardziej narażone są kobiety otyłe, chorujące na cukrzycę, pierworódki, które mają mniej niż 18 lat lub więcej niż 35, takie, które mają złe warunki życia, lub ich najbliżsi krewni (matka, ojciec, babcia) mieli podobne problemy ze zdrowiem. Wysokie wyniki pomiarów podczas rutynowych kontroli u ginekologa są zwykle pierwszym sygnałem choroby. Ale nie jedynym: pacjentki często zauważają również inne charakterystyczne objawy nadciśnienia, np. obrzęki kończyn, bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. Nadciśnienie wywołuje również zmiany niewidoczne gołym okiem: zaburzenia krzepliwości krwi czy problemy z funkcjonowaniem wątroby. Nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia rozwijającego się płodu. Dziecko mamy z wysokim ciśnieniem wolniej rośnie, gdyż nieprawidłowy przepływ krwi przez łożysko powoduje jego niedokrwienie i niedotlenienie.

Badania w ciąży - nadciśnienie tętnicze groźne dla mamy i dziecka

Wysokie ciśnienie u przyszłej mamy jest powodem, dla którego jej ciąża określana jest mianem zagrożonej. To dlatego, że może prowadzić do stanu przedrzucawkowego i rzucawki (dawniej powikłania te nazywano gestozą, czyli zatruciem ciążowym). Tak jest zwłaszcza w sytuacji, gdy nadciśnienie nie zostanie w porę rozpoznane i leczone. Objawy stanu przedrzucawkowego ujawniają się zwykle po 20. tygodniu ciąży i są bardzo charakterystyczne: oprócz wartości ciśnienia przekraczających 140/90 mmHg, u przyszłej mamy występuje białkomocz (czyli wzrost ilości białka w moczu) oraz obrzęki kończyn, twarzy, brzucha. Gdy dodatkowo u chorej pojawią się drgawki, mówimy o rzucawce. Taki stan może być niekiedy zagrożeniem życia dla matki oraz dziecka i wywołać powikłania: niedotlenienie, przedwczesne oddzielenie się łożyska czy przedwczesny poród.

Badania w ciąży - przy nadciśnieniu pomoże dieta i odpoczynek

Chorobie nie da się zapobiec, wiadomo jednak, że odpowiednia dieta – małosolna, bogata w warzywa i owoce, a więc magnez i witaminy, za to uboga w jedzenie typu fast food i potrawy wysokokaloryczne – bardzo pomaga w utrzymaniu ciśnienia na właściwym poziomie. Ważne jest również, aby przyszła mama unikała stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego (kobieta z nadciśnieniem zwykle pozostaje na zwolnieniu lekarskim). Leżenie w łóżku nie jest konieczne, ale odpoczynek na kanapie – bardzo wskazany. Należy wówczas regularnie mierzyć ciśnienie, a w razie potrzeby – przyjmować leki wskazane przez lekarza. Jeśli mimo starań ciśnienie przekroczy 140/90 mmHg, wystąpią obrzęki i białkomocz – wówczas przyszła mama zostanie skierowana na obserwację do szpitala.

Nadciśnienie w ciąży a dieta

Zaszłaś w ciążę i zaczęły się problemy z ciśnieniem? Nie jest to rzadkością. I nie można tego bagatelizować - chodzi przecież o zdrowie twojego dziecka. Nadciśnienie w ciąży komplikuje kwestie odżywiania niejednej przyszłej mamy. Czy całkowita eliminacja soli wystarczy? Które produkty są wartościowe, a z czego możemy zrezygnować?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE