41 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu

2019-07-02 12:33 Katarzyna Hubicz
41 tydzień ciąży
Autor: Getty images

41 tydzień ciąży teoretycznie nie powinien istnieć - ludzka ciąża trwa, wedle wszystkich podręczników, przez 40 tygodni. Wcale nie tak rzadko zdarza się jednak, że kobieta nie urodzi w przewidywanym terminie porodu i rozpoczyna się 41 tydzień ciąży.

41 tydzień ciąży to najwyższy czas na poród! Nie zawsze jednak dziecko garnie się na świat. Co dzieje się w 41 tygodniu ciąży, jeśli poród nie nastąpił w terminie?

Spis treści:

41 tydzien ciąży - który to miesiąc?

Dolegliwości w 41 tygodniu ciąży

Dziecko w 41 tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 41 tygodniu ciąży

Badania w 41 tygodniu ciąży

Kiedy do szpitala w 41 tygodniu ciąży

Objawy porodu w 41 tygodniu ciąży

Wywoływanie porodu w 41 tygodniu ciąży

41 tydzień ciąży – który to miesiąc? 

Teoretycznie 41 tydzień ciąży powinien być jednocześnie 10 miesiącem ciąży. Wbrew pozorom nie jednak ma tu sprzeczności z faktem, że ciąża u kobiety trwa 9 miesięcy. Przewidywany termin porodu trudno jest bowiem precyzyjnie obliczyć, dlatego też wyznacza się go orientacyjnie, zakładając, że cykl miesiączkowy trwa 28-30 dni.

Jeśli w twoim przypadku odstęp między miesiączkami był większy, prawdopodobnie lekarz niedokładnie ustalił termin porodu. Z tego też powodu poród w 41 tygodniu ciąży traktowany jest jako poród w terminie.

Dolegliwości w 41 tygodniu ciąży 

Mało która kobieta w 41 tygodniu ciąży jest w doskonałej formie fizycznej. Zdecydowana większość ciężarnych w 41 tygodniu ciąży odczuwa te same dokuczliwe dolegliwości, które miały dotąd.

Niekiedy przypadłości te – takie jak silne bóle kręgosłupa, ból i zawroty głowy, ból i kłucie w pochwie, nieustanne parcie na pęcherz, kłucie w różnych częściach ciała – mogą się dodatkowo nasilać.

Nadal będą ci też puchły nogi i doskwierała bezsenność. Możesz też odczuwać niepokój związany ze zbyt długim oczekiwaniem na poród. U wielu kobiet w 41 tygodniu ciąży zwiększa się też ilość wydzieliny z pochwy. Niekiedy na bieliźnie można zaobserwować śluz podbarwiony krwią.

Czytaj:

Jakie zalety ma poród na stojąco?

Czym drugi poród różni się od pierwszego?

Okresy porodu - od pierwszego do ostatniego skurczu

Dziecko w 41 tygodniu ciąży 

Dziecko w 41 tygodniu ciąży jest już duże i ciężkie: ma rozmiar noworodka. Przeciętna waga dzieci w tym tygodniu to od 2700 do 3800 g, choć zdarzają się oczywiście i większe dzieci – 4200 czy nawet 4700 g. Maluch osiągnął już też długość, jaką będzie miał po narodzinach i mierzy od 45 do 56 cm.

Teoretycznie powinien być już gotowy do tego, by opuścić macicę, ale być może jeszcze nie jest – dopiero gdy będzie w pełni przygotowany do życia poza brzuchem, twój organizm zacznie produkować oksytocynę, która zapoczątkuje akcję porodową.

Ruchy dziecka w 41 tygodniu ciąży 

Twój maluszek w 41 tygodniu ciąży nie będzie się zbyt często ruszał – w macicy ma już tak ciasno, że nie ma jak obrócić się, przeciągnąć czy rozprostować nóżki. Dlatego jego ruchy będziesz odczuwała sporadycznie.

Od czasu do czasu dziecko powinno dać o sobie znać, dlatego staraj się przynajmniej 2-3 razy dziennie liczyć jego ruchy. Jeśli płód przestał być aktywny i nie wyczuwasz jego ruchów lub przeciwnie - jeśli staną się gwałtowne - jak najszybciej zgłoś się do szpitala na badanie KTG.

Czytaj:

Jak liczyć ruchy dziecka?

Brak ruchów płodu - kiedy konieczne jest monitorowanie ruchów płodu?

Badania w 41 tygodniu ciąży 

41 tydzień ciąży to ostatnie dni wolności i spokoju. Ciesz się nimi w domu – jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, nie ma powodu, byś leżała w szpitalu. Musisz tylko zgłaszać się na kontrolne USG i KTG (ich terminy wyznacza lekarz).

Trzeba je robić regularnie, bo pozwalają ocenić, czy dziecko jest w dobrym stanie, i czy nie grozi mu np. niedotlenienie. W trakcie badań sprawdzana jest również praca serca i sposób reakcji na skurcze, które pojawiają się w 41 tygodniu ciąży.

Kiedy do szpitala w 41 tygodniu ciąży 

Zdarza się, że niektóre ciężarne są kierowane do szpitala po upływie 7 dni od przewidywanego terminu porodu, a często nawet w trakcie trwania 41 tygodnia ciąży. Taką decyzję podejmuje lekarz na podstawie konkretnych przesłanek i wyników badań USG oraz KTG.

Do szpitala możesz więc zostać skierowana na przykład wtedy gdy:

  • ruchów dziecka jest dużo mniej lub są one bardzo intensywne
  • wyniki badania KTG są nieprawidłowe
  • badanie USG wykazało, że łożysko ma III stopień dojrzałości
  • płyn owodniowy jest mocno zagęszczony
  • płyn owodniowy zmienił kolor na skutek zanieczyszczenia smółką

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? WIDEO

Objawy porodu w 41 tygodniu ciąży 

Dobra wiadomość jest taka, że będąc w 41 tygodniu ciąży możesz zacząć rodzić praktycznie w każdej chwili. To, w jaki sposób zacznie się poród, jest jednak wielką niewiadomą.

Gdy maluch wsuwa się w kanał rodny i naciska szyjkę macicy, możesz odczuwać ból krocza, któremu towarzyszą silne, regularne skurcze. Możesz też czuć wtedy bóle w krzyżu. Rozpoczęciu akcji porodowej zwykle towarzyszy też odejście wód płodowych. Jedno jest pewne – na pewno nie przegapisz momentu, w którym rozpocznie się poród.

Czytaj:

7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Urlop macierzyński przed porodem - komu przysługuje?

Wywoływanie porodu w 41 tygodniu ciąży 

Jeśli męczy cię ciąża i związane z nią dolegliwością, będąc w 41 tygodniu ciąży możesz już bez obaw stosować metody, które niekiedy pomagają przyspieszyć akcję porodową:

  • warto dużo spacerować, bo chodzenie pomaga maluszkowi przemieścić się w macicy i wsunąć główkę w kanał rodny
  • skurcze macicy może przyspieszyć również stymulacja brodawek sutkowych, pod wpływem której wzrasta poziom oksytocyny
  • skurcze macicy przyspiesza również stosunek płciowy, w trakcie którego w śluzie macicy rośnie poziom prostaglandyn, zmiękczających szyjkę macicy.

Czytaj:

Zobacz, co dzieje się z dzieckiem w 42 tygodniu ciąży

Wywoływanie porodu - kiedy jest konieczne?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE