42 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-28 15:06

42 tydzień ciąży to ostatni tydzień ciąży -  jeśli w tym tygodniu skurcze się nie pojawią, poród zostanie wywołany w szpitalu lub ciąża zakończy się cesarskim cięciem. 

42 tydzień ciąży
Autor: Getty images 42 tydzień ciąży to już naprawdę koniec

42 tydzień ciąży to oczekiwanie na rozwiązanie, które powinno nastąpić lada moment. Co dzieje się w 42 tygodniu ciąży i kiedy zgłosić się do szpitala do porodu?

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

42 tydzień ciąży - który to miesiąc ciąży?

42 tydzień ciąży to jej dziesiąty miesiąc. O ciąży, która trwa jeszcze w 42 tygodniu, mówi się, że to ciąża „przenoszona”. Być może jednak wcale tak nie jest, tylko przypuszczalny termin porodu obliczony został nieprecyzyjnie, bądź jego dokładne ustalenie było niemożliwe, na przykład z powodu nieregularnych miesiączek lub źle podanej daty ostatniej menstruacji.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Wielkość i wygląd dziecka w 42 tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 42 tygodniu ciąży
  3. Dolegliwości w 42 tygodniu ciąży
  4. 42 tydzień ciąży – kiedy do szpitala? 

Wielkość i wygląd dziecka w 42 tygodniu ciąży

Typowy noworodek urodzony w 42 tygodniu ciąży różni się nieco od dzieci, które urodziły się w 39 lub 40 tygodniu ciąży. Zazwyczaj jest od nich nieco większy (choć nie jest to regułą) – przeciętna długość dzieci urodzonych w 42 tygodniu ciąży to 56 cm.

Wynika to z faktu, że płód w macicy ciągle rozwija się i rośnie (choć z dnia na dzień jest mu w niej coraz ciaśniej). Przybiera też na wadze: przeciętne płody w 42 tygodniu ciąży ważą 2600-3700 g.

Dzieci z ciąży przenoszonej po porodzie mają zazwyczaj długie paznokcie (niektóre rodzą się już z zadrapaniami na buzi i ciele, do jakich doszło jeszcze w macicy) i długie włoski.

Ich skóra łuszczy się, a dłonie są pomarszczone, zmacerowane (tzw. dłonie praczki) – dzieje się tak na skutek ubytków w mazi płodowej, która chroni skórę przed wilgocią, a której stopniowo ubywa. Są też bardziej aktywne, niż dzieci urodzone przed 40 tygodniem ciąży.

Ruchy dziecka w 42 tygodniu ciąży

Dziecko w macicy ma już bardzo niewiele miejsca, dlatego rusza się mniej, niż wcześniej. Mimo to jego aktywność, czyli ruchy trzeba monitorować przynajmniej dwa – trzy razy dziennie.

Jeśli jesteś już na oddziale patologii ciąży, prawdopodobnie zrobi to za ciebie położna lub lekarz. Natychmiast poinformuj ich, jeżeli w aktywności dziecka zauważysz jakąś zmianę: przestanie dawać o sobie znać, albo stanie się bardzo aktywne.

Czytaj:

Jakie zalety ma poród na stojąco?

Czym drugi poród różni się od pierwszego?

Okresy porodu - od pierwszego do ostatniego skurczu

Dolegliwości w 42 tygodniu ciąży

Swój brzuch nosisz już dziesięć miesięcy, nic więc dziwnego, że masz dość. Zapewne jesteś już bardzo zmęczona ciążą i tym, co ci dolega.

Olbrzymia macica uciska na pęcherz, znacząco zmniejszając jego rozmiary, przez co w 42 tygodniu ciąży możesz mieć wrażenie, że musisz non stop szukać toalety. Zapewne jednak trudno ci się wypróżnić ze względu na dokuczliwe hemoroidy.

Niemal każda przyszła mama ma w tym okresie z chodzeniem po schodach, i z obrzękami nóg, które znikają zaledwie na chwilę.

Przykrą codziennością są wahania nastroju i nadmierna drażliwość, czemu trudno się dziwić – potęguje je bezsenność, ociężałość, ból wywołany naciskiem macicy na narządy i nerwy.

Ale jeśli dziecko wsunęło się już w kanał rodny, być może nieco łatwiej ci się już oddycha.

Czytaj:

7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Urlop macierzyński przed porodem - komu przysługuje?

Jak rozpoznać odejście wód płodowych? WIDEO

Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

42 tydzień ciąży – kiedy do szpitala? 

Badania w tzw. systemie ambulatoryjnym wykonywane są do chwili zakończenia 41. tygodnia ciąży. Po tym terminie, czyli na początku 42. tygodnia ciąży, trzeba zgłosić się na izbę przyjęć szpitala, w którym będziesz rodziła.

Przyszłe mamy z ciążą przenoszoną kierowane są najpierw na oddział patologii ciąży, gdzie poddawane są kolejnym badaniom.

  • Jednym z tych badań jest test oksytocynowy, który ocenia wydolność łożyska. Inna nazwa tego testu to test dynamiczny wydolności łożyska – ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny w celu wywołania lekkich skurczy, w trakcie których monitorowane jest tętno płodu oraz reakcje macicy, w tym gotowość do skurczów. 
  • Monitorowana jest także dojrzałość szyjki macicy oraz stan łożyska, które w 42 tygodniu ciąży może już starzeć się lub być niewydolne, przez co płód może otrzymywać zbyt mało substancji odżywczych i tlenu. 
  • Niekiedy wykonywana jest także amnioskopia, czyli badanie pozwalające ocenić kolor wód płodowych i to, czy płód wydalił już smółkę (w takim przypadku będą one zielone), co może świadczyć o zagrażającej zamartwicy. 

Wyniki badań pozwalają ocenić ewentualne zagrożenia. Decyzję o tym, czy czekać na to, aż poród rozpocznie się sam, czy też zacząć go wywoływać za pomocą dostępnych środków lub wykonać cesarskie cięcie, zawsze podejmuje lekarz.

Czytaj:

Jak liczyć ruchy dziecka?

Brak ruchów płodu - kiedy konieczne jest monitorowanie ruchów płodu?

Warto kupić
eporadnik Opieka nad noworodkiem

Autor: redakcja

Noworodek potrzebuje szczególnej opieki, pielęgnacji i uwagi, a młodzi rodzice – wiedzy, jak mu to zapewnić. W tym krótkim poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze zalecenia dotyczące dziecka w pierwszym okresie życia.

Z poradnika dowiesz się:

  • jak często i długo karmić noworodka
  • jak go kąpać, pielęgnować pępek, obcinać paznkocie, przewijać
  • czy podawać mu witaminy
  • co robić, gdy dziecko płacze
  • jak sobie radzić z kolką
  • jakie niepokojące sygnały wymagają konsultacji z pediatrą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza