Bóle brzucha i inne dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze ciąży

2019-09-03 10:48
Dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze ciąży
Autor: photos.com

Bóle brzucha w 3 trymestrze ciąży to typowy objaw. Ale nie jedyny w tym czasie: będziesz odczuwała spore uciążliwości związane z powiększającym się brzuchem i przesuwaniem się dziecka. Warto wiedzieć na jakie dolegliwości powinnaś zwrócić uwagę, gdyż nie wszystkie mieszczą się w normie.

3 trymestr przynosi kolejne dolegliwości ciążowe, wśród których częstym jest ból brzucha, przypominający okres. Twój brzuch jest już bardzo duży, coraz częściej odczuwasz ruchy dziecka i wspólnie zbliżacie się do rozwiązania.

3 trymestr ciąży przypada na okres od 27. do 40. tygodnia ciąży. Jednocześnie będziesz wyczuwała ulgę wynikająca z przesuwaniem się dziecka ku dołowi i zmniejszania objętości płynu owodniowego i spory dyskomfort wynikający z pojawieniem się żylaków, swędzenie i bóli okolic odbytu, zadyszki.

Czytaj: Kalendarz ciąży - Sprawdź, jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy

Trzeci trymestr ciąży - dolegliwości mieszczące się w normie:

 • Ból i uczucie rozpierania w dole brzucha i pachwinach - dziecko wstawia się do kanału miednicy, biodra rozszerzają się, by zrobić mu miejsce. Więzadła w miednicy się rozluźniają i ucisk macicy na stawy może powodować nieprzyjemne uczucie ciągnięcia czy rozpychania w pachwinach.
 • Parcie na pęcherz i popuszczanie moczu - macica zajmuje coraz więcej miejsca, przez co jesteś zmuszona do częstych wizyt w WC. Ucisk na pęcherz i rozciągnięcie mięśni dna miednicy powoduje mimowolne popuszczanie moczu.
 • Bóle pleców i kręgosłupa - twój brzuch waży coraz więcej i oby nieco się odciążyć możesz odwodzić ramiona do tyłu i wyginać szyję. Skutkiem takiego działania może być wygięcie w dole kręgosłupa, napięcie mięśni i ból.
 • Zgaga - jeżeli we wcześniejszych trymestrach ciąży nie miałaś okazji przekonać się jak bardzo dokuczliwa może być zgaga, teraz na pewno się przekonasz. Piekący ból w gardle, przełyku i za mostkiem jest jedną z uciążliwości trzeciego trymestru.
 • Swędzenie i ból okolic odbytu - w trzecim trymestrze możesz zauważyć ślady krwi w stolcu, które są objawami hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Wywołują je zaparcia i zwiększona ilość krwi w obszarze łonowym. Im bliżej porodu, tym hemoroidy stają się bardziej dokuczliwe.
 • Zadyszka - uciskana przez macicę przepona sprawi, że będziesz ciężej oddychać. Możesz mieć problemy z głębokim zaczerpnięciem powietrza i będzie brakować ci tchu.

Czytaj: Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Dolegliwości na które musisz uważać:

 • Dokuczliwe swędzenie całego ciała, zwłaszcza dłoni i stóp - te objawy mogą oznaczać cholestazę ciążową, czyli zaburzenie funkcjonowania wątroby, które może być groźne dla płodu i zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego ukończenia ciąży.
 • Częste parcie na mocz, pieczenie przy jego oddawaniu - jeżeli często chodzisz do toalety, a mimo to ledwo wyciskasz kilka kropel moczu, który dodatkowo jest ciemny - szybko idź do lekarza. Parcie na mocz i pieczenie to objawy zakażenia dróg moczowych. Nieleczone infekcje pęcherza mogą przerodzić się w groźną infekcję nerek.
 • Ostry ból w pachwinie i w dole pleców, gorączka i dreszcze - jeżeli zauważysz u siebie takie objawy upewnij się, że nie wynikają one z infekcji nerek.
 • Obrzęki całego ciała, wysokie ciśnienie, szybki przyrost wagi - zarówno w drugim jak i w trzecim trymestrze ciąży możesz być narażona na zatrucie ciążowe. Lepiej umów się na wizytę u lekarza jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Badania w trzecim trymestrze

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE