Bóle brzucha i inne dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze ciąży

2019-09-03 10:48

Bóle brzucha w 3 trymestrze ciąży to typowy objaw. Ale nie jedyny w tym czasie: będziesz odczuwała spore uciążliwości związane z powiększającym się brzuchem i przesuwaniem się dziecka. Warto wiedzieć na jakie dolegliwości powinnaś zwrócić uwagę, gdyż nie wszystkie mieszczą się w normie.

Dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze ciąży
Autor: photos.com

3 trymestr przynosi kolejne dolegliwości ciążowe, wśród których częstym jest ból brzucha, przypominający okres. Twój brzuch jest już bardzo duży, coraz częściej odczuwasz ruchy dziecka i wspólnie zbliżacie się do rozwiązania.

3 trymestr ciąży przypada na okres od 27. do 40. tygodnia ciąży. Jednocześnie będziesz wyczuwała ulgę wynikająca z przesuwaniem się dziecka ku dołowi i zmniejszania objętości płynu owodniowego i spory dyskomfort wynikający z pojawieniem się żylaków, swędzenie i bóli okolic odbytu, zadyszki.

Czytaj: Kalendarz ciąży - Sprawdź, jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy

Spis treści

 1. Trzeci trymestr ciąży - dolegliwości mieszczące się w normie:
 2. Dolegliwości na które musisz uważać:
 3. Badania w trzecim trymestrze
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Trzeci trymestr ciąży - dolegliwości mieszczące się w normie:

 • Ból i uczucie rozpierania w dole brzucha i pachwinach - dziecko wstawia się do kanału miednicy, biodra rozszerzają się, by zrobić mu miejsce. Więzadła w miednicy się rozluźniają i ucisk macicy na stawy może powodować nieprzyjemne uczucie ciągnięcia czy rozpychania w pachwinach.
 • Parcie na pęcherz i popuszczanie moczu - macica zajmuje coraz więcej miejsca, przez co jesteś zmuszona do częstych wizyt w WC. Ucisk na pęcherz i rozciągnięcie mięśni dna miednicy powoduje mimowolne popuszczanie moczu.
 • Bóle pleców i kręgosłupa - twój brzuch waży coraz więcej i oby nieco się odciążyć możesz odwodzić ramiona do tyłu i wyginać szyję. Skutkiem takiego działania może być wygięcie w dole kręgosłupa, napięcie mięśni i ból.
 • Zgaga - jeżeli we wcześniejszych trymestrach ciąży nie miałaś okazji przekonać się jak bardzo dokuczliwa może być zgaga, teraz na pewno się przekonasz. Piekący ból w gardle, przełyku i za mostkiem jest jedną z uciążliwości trzeciego trymestru.
 • Swędzenie i ból okolic odbytu - w trzecim trymestrze możesz zauważyć ślady krwi w stolcu, które są objawami hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Wywołują je zaparcia i zwiększona ilość krwi w obszarze łonowym. Im bliżej porodu, tym hemoroidy stają się bardziej dokuczliwe.
 • Zadyszka - uciskana przez macicę przepona sprawi, że będziesz ciężej oddychać. Możesz mieć problemy z głębokim zaczerpnięciem powietrza i będzie brakować ci tchu.

Czytaj: Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Dolegliwości na które musisz uważać:

 • Dokuczliwe swędzenie całego ciała, zwłaszcza dłoni i stóp - te objawy mogą oznaczać cholestazę ciążową, czyli zaburzenie funkcjonowania wątroby, które może być groźne dla płodu i zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego ukończenia ciąży.
 • Częste parcie na mocz, pieczenie przy jego oddawaniu - jeżeli często chodzisz do toalety, a mimo to ledwo wyciskasz kilka kropel moczu, który dodatkowo jest ciemny - szybko idź do lekarza. Parcie na mocz i pieczenie to objawy zakażenia dróg moczowych. Nieleczone infekcje pęcherza mogą przerodzić się w groźną infekcję nerek.
 • Ostry ból w pachwinie i w dole pleców, gorączka i dreszcze - jeżeli zauważysz u siebie takie objawy upewnij się, że nie wynikają one z infekcji nerek.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Badania w trzecim trymestrze

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza