Bóle brzucha i inne dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze ciąży

2019-09-03 10:48

Bóle brzucha w 3 trymestrze ciąży to typowy objaw. Ale nie jedyny w tym czasie: będziesz odczuwała spore uciążliwości związane z powiększającym się brzuchem i przesuwaniem się dziecka. Warto wiedzieć na jakie dolegliwości powinnaś zwrócić uwagę, gdyż nie wszystkie mieszczą się w normie.

Dolegliwości ciążowe w trzecim trymestrze ciąży
Autor: photos.com

3 trymestr przynosi kolejne dolegliwości ciążowe, wśród których częstym jest ból brzucha, przypominający okres. Twój brzuch jest już bardzo duży, coraz częściej odczuwasz ruchy dziecka i wspólnie zbliżacie się do rozwiązania.

3 trymestr ciąży przypada na okres od 27. do 40. tygodnia ciąży. Jednocześnie będziesz wyczuwała ulgę wynikająca z przesuwaniem się dziecka ku dołowi i zmniejszania objętości płynu owodniowego i spory dyskomfort wynikający z pojawieniem się żylaków, swędzenie i bóli okolic odbytu, zadyszki.

Czytaj: Kalendarz ciąży - Sprawdź, jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy

Spis treści

 1. Trzeci trymestr ciąży - dolegliwości mieszczące się w normie:
 2. Dolegliwości na które musisz uważać:
 3. Badania w trzecim trymestrze
Czy ból podbrzusza w ciąży jest powodem do zmartwień?

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Trzeci trymestr ciąży - dolegliwości mieszczące się w normie:

 • Ból i uczucie rozpierania w dole brzucha i pachwinach - dziecko wstawia się do kanału miednicy, biodra rozszerzają się, by zrobić mu miejsce. Więzadła w miednicy się rozluźniają i ucisk macicy na stawy może powodować nieprzyjemne uczucie ciągnięcia czy rozpychania w pachwinach.
 • Parcie na pęcherz i popuszczanie moczu - macica zajmuje coraz więcej miejsca, przez co jesteś zmuszona do częstych wizyt w WC. Ucisk na pęcherz i rozciągnięcie mięśni dna miednicy powoduje mimowolne popuszczanie moczu.
 • Bóle pleców i kręgosłupa - twój brzuch waży coraz więcej i oby nieco się odciążyć możesz odwodzić ramiona do tyłu i wyginać szyję. Skutkiem takiego działania może być wygięcie w dole kręgosłupa, napięcie mięśni i ból.
 • Zgaga - jeżeli we wcześniejszych trymestrach ciąży nie miałaś okazji przekonać się jak bardzo dokuczliwa może być zgaga, teraz na pewno się przekonasz. Piekący ból w gardle, przełyku i za mostkiem jest jedną z uciążliwości trzeciego trymestru.
 • Swędzenie i ból okolic odbytu - w trzecim trymestrze możesz zauważyć ślady krwi w stolcu, które są objawami hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Wywołują je zaparcia i zwiększona ilość krwi w obszarze łonowym. Im bliżej porodu, tym hemoroidy stają się bardziej dokuczliwe.
 • Zadyszka - uciskana przez macicę przepona sprawi, że będziesz ciężej oddychać. Możesz mieć problemy z głębokim zaczerpnięciem powietrza i będzie brakować ci tchu.

Czytaj: Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Dolegliwości na które musisz uważać:

 • Dokuczliwe swędzenie całego ciała, zwłaszcza dłoni i stóp - te objawy mogą oznaczać cholestazę ciążową, czyli zaburzenie funkcjonowania wątroby, które może być groźne dla płodu i zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego ukończenia ciąży.
 • Częste parcie na mocz, pieczenie przy jego oddawaniu - jeżeli często chodzisz do toalety, a mimo to ledwo wyciskasz kilka kropel moczu, który dodatkowo jest ciemny - szybko idź do lekarza. Parcie na mocz i pieczenie to objawy zakażenia dróg moczowych. Nieleczone infekcje pęcherza mogą przerodzić się w groźną infekcję nerek.
 • Ostry ból w pachwinie i w dole pleców, gorączka i dreszcze - jeżeli zauważysz u siebie takie objawy upewnij się, że nie wynikają one z infekcji nerek.

Czytaj: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

Badania w trzecim trymestrze

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które badania powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza