Badania w 3 trymestrze ciąży

2019-08-29 13:56
kalendarz ciazy badania w ciazy iii trymestr
Autor: _photos.com|photos.com

3 trymestr ciąży trwa od 27 tygodnia ciąży do chwili rozwiązania. Według kalendarza ciąży kobieta powinna się poddać w tym okresie wielu ważnym badaniom, dzięki którym, będzie mieć pewność, że dziecko jest zdrowe i prawidłowo się rozwija.

Badania w 3 trymestrze ciąży to nadal obowiązek każdej przyszłej mamy. Chociaż organizm dziecka jest już w pełni ukształtowane i w ostatnich miesiącach życia płodowego właściwie wyłącznie rośnie i przybiera na wadze, to jednak organizm mamy jest narażony na wiele dolegliwości.

Kontrola twojego zdrowia pozwoli ci uniknąć np. nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego, który może pojawić się w ostatnich miesiącach ciąży, a nawet przedwczesnego porodu, złagodzi też typowe dla 3 trymestru ciąży objawy: bólu pleców czy zgagi. Rozmowa z lekarzem pomoże ci również przygotować się do porodu.

Zobacz, jakie badania wykonać w 3 trymestrze ciąży i jakie badania będą wykonane po terminie porodu, jeśli malec nie będzie spieszył się na świat.

Kalendarz ciąży – badania: 27 tydzień ciąży - 32 tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

Czytaj: Kiedy należy sprawdzić odczyn Coombsa w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Jeśli badanie na przeciwciała anty-Rh da wynik pozytywny, powinnaś teraz otrzymać globulinę anty-D, aby zapobiec konfliktowi serologicznemu. Może do niego dojść wówczas, gdy ty masz krew Rh(–), a ojciec dziecka Rh(+) i dziecko odziedziczy czynnik Rh po ojcu – system odpornościowy matki traktuje wtedy nieznany sobie czynnik Rh jak przeciwnika i staje się nieprzyjazny dla dziecka.

Kalendarz ciąży: badania – 33 tydzień ciąży - 37 tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie:

  • morfologia krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • antygen HBs;
  • badanie w kierunku HIV;
  • posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B hemolizujących;
  • w grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia: VDRL, HCV;

Czytaj: Jakimi wirusami i bakteriami możesz zarazić dziecko podczas porodu?

Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala? Oznaki zbliżającego się porodu

Dobrze wiedzieć

W tym czasie podczas wizyty lekarz dokona pomiaru miednicy większej. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla ginekolog oceni, czy możliwy jest poród drogami natury. Wszystkie odchylenia wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą być przyczyną utrudnionego porodu i stanowić wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Nie lekceważ badań na paciorkowce! Te bakterie dla ciebie są niegroźne, ale u dziecka mogą nawet wywołać sepsę.

Kalendarz ciąży: badania – 38 tydzień ciąży - 39 tydzień ciąży

Badania wykonywane w tym okresie

  • badanie ogólne moczu.
  • morfologia krwi.

Stale obserwuj ruchliwość dziecka – nagły zanik ruchów w 9 miesiącu to sygnał, by jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Czytaj: Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Kalendarz badań w ciąży – po 40. tygodniu ciąży

Badania wykonywane w tym okresie

  • badanie KTG.
  • badanie ultrasonograficzne (jednorazowo).

Czytaj: Jak wywołać poród? Wywoływanie porodu domowymi sposobami i w szpitalu

Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Dobrze wiedzieć

Gdy minie termin porodu, na badanie lekarskie powinnaś zgłaszać się co 2–3 dni, a po 41 tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie do szpitala – być może zostaniesz tam już do porodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE